Máte doma kuřáka?

Snaha pomoci bližnímu svému, ať už je to manžel, manželka nebo kdokoliv jiný z příbuzenstva se však netýká jen potřeby pomoci dotyčnému kuřákovi. Je to také krok k ochraně vlastního zdraví a zdraví celé rodiny. Následky pasivního kouření jsou pro všechny zúčastněné dost dramatické. Jedovaté látky z cigaret totiž dokáží prostoupit celým bytem a je lhostejno, zdali je hříšník zavřen na záchodě, ve svém pokoji nebo kouří u otevřeného okna. Větrání je totiž v každém případně nedostatečné. Dle slov MUDr. Evy Králíkové z Referenčního centra léčby závislosti na tabáku pro ČR by musela mít klimatizace (např. v zakouřené restauraci) sílu uragánu, aby dokázala vzduch vyčistit. Pokud tedy například vaše děti mají častěji rýmu, záněty horních cest dýchacích nebo středního ucha či se potýkají s astmatem, je nejvyšší čas začít řešit kouření v rodině.

Opravdu úspěšná cesta ke zbavení se závislosti na cigaretách je podmíněna rozhodnutím kuřáka přestat kouřit. Pokud se kuřák sám svobodně nerozhodne, že chce přestat, měl by být naším postupným cílem ho k tomuto přesvědčení a rozhodnutí postupně pomoci dovést (motivovat ho můžeme jak negativně – strašení, tak pozitivně – sliby a přísliby). Kuřáci, kteří by rádi přestali kouřit, ale prostě se jim to nedaří nebo se toho bojí, vyžadují jinou formu naší pomoci. Tady, zejména při opakovaných neúspěšných pokusech přestat, se dnes doporučuje návštěva lékaře, kde je kuřákovi dostane odborné pomoci a vybere se metoda šitá doslova na míru. Nejčastěji se setkáváme s předepsáním pilulek, které odvykání výrazně usnadní a výrazně zvýší šanci na konečný úspěch. Kuřáků, kteří by raději nekouřili, je až 70 %. Přesto kouří dál a denně si kupují něco, co vlastně nechtějí.

A právě pozitivní motivace kuřáka je podle další odbornice z Referenčního centra pro léčbu závislosti na tabáku, MUDr. Lenky Štěpánkové, tou správnou cestou k podpoře či samotné iniciaci kuřákova rozhodnutí. „Pokud začneme partnera zahrnovat výčitkami a negací, bude to mít malý efekt a dotyčný se spíše zatvrdí,“ říká dr. Štěpánková a dodává: „Naopak je dobré snažit se čerpat z partnera jeho vlastní argumenty pro odvykání kouření. Najít jeho důvody, proč chce přestat kouřit, nalézt je přímo v něm a v zásadě používat ty argumenty a odkazovat na takové motivy, které jsou důležité pro toho konkrétního člověka, kterého chcete podpořit. Pokud se budu snažit někoho „dostrkat“ k věcem, které jsou důležité hlavně pro mne, tak to samozřejmě nebude mít nikdy stejnou úspěšnost jako tehdy, když budu využívat jeho vlastní argumenty a přiblížím se jeho psychickému rozpoložení. Snaha by měla vycházet zevnitř dotyčného, my mu můžeme pomoci šikovnou podporou ve vhodných okamžicích.“

Podle doktorky Štěpánkové mohou být členové rodiny těmi nejlepšími stimulátory, protože na rozdíl od lékaře znají pacienta – kuřáka mnohem lépe a déle. Znají jeho silné a slabé stránky a dokáží lépe najít takovou motivaci, která dotyčnému pomůže a zaujme ho. Není tedy správné říkat: „Jestli nepřestaneš, dostaneš rakovinu a umřeš a co já tu budu sama s dětma?“ To je sice pravda, ale ne zrovna účinná. Lepší je, pokud se jedná o zdraví, ve správnou chvíli nadhodit: „Vidíš, kdybys přestal kouřit, tak ty schody za pár měsíců vyběhneš bez zadýchání!“ Dobrý argument je také téměř okamžité snižování rizika infarktu (na ½ za rok od poslední cigarety), zlepšení erekce, zvýšení šance na pořízení si miminka a zdravého plodu vůbec. „U starších lidí můžeme pro změnu apelovat na to, co mohou způsobit svým dětem a vnukům, např. záněty plic, záněty ucha a snížení imunity. Také zhoršení projevů astmatu,“ doplňuje dr. Štěpánková. Dále je málo známé, že u žen-kuřaček hrozí vysoké riziko trombóz, zvláště ve spojení s užíváním antikoncepce.

Nemusíte však motivovat jen zdravím. Někdo touží po novém autě nebo třeba jen televizi do obýváku. Pár ťuknutí na kalkulačce vám ukáže, že můžete za tři měsíce přidat do kasičky pět až osm tisíc u silného kuřáka. Nezanedbatelným přínosem je postupné výrazné zlepšení chuti a čichu, takže si manžel bude moci konečně zase pořádně vychutnat vaši domácí svíčkovou!

„Určitě není špatné začít omezováním kouření doma, zkusit se dohodnout po dobrém. Protože pokud kuřákovi omezíme prostor ke kouření, začne nad každou cigaretou více přemýšlet a je větší pravděpodobnost, že časem kouřit přestane,“ radí dr. Štěpánková a pokračuje: „Myslím si, že je důležité zhodnotit u lidí, kteří nechtějí přestat kouřit, jestli je to tím, že změna pro ně opravdu není důležitá a nebo je to tím, že by ve skutečnosti přestat kouřit chtěli, ale bojí se toho, že selžou, bojí se abstinenčních příznaků, bojí se toho, že budou mít nezvladatelnou chuť na cigaretu, že budou podráždění. A tady se otvírá veliký prostor pro podporu od členů rodiny a také pro léčbu, která snižuje abstinenční příznaky, jako je např. nervozita nebo těžko zvladatelná chuť na cigaretu. “

Pilulky, které kuřákovi předepíše lékař, totiž umí pomoci s onou fyzickou částí problému, tj. s abstinenčními příznaky a touhou organismu po nikotinu. Kuřákům se snadněji a úspěšněji přestává kouřit proto, že léky zamezí těm nepříjemným pocitům, které bývají právě důvodem selhání. Zároveň umí v odvykajícím kuřákovi zablokovat chuť na cigaretu, takže závislé receptory v mozku se pomalu odnaučují závislosti říkat si o další porci nikotinu, o další cigaretu. Nedílnou součástí odvykacího procesu je ale rovněž změna letitých návyků kuřáka. A právě zde je úloha partnerů velmi výrazná. Změna režimu, podpora formou drobných odměn (např. kulinářských), řešení naplnění volného času (vstupenky do kina nebo divadla, společné sportování), pochvala ve správnou chvíli či tolerance k přechodně zvýšené nervozitě či podrážděnosti v průběhu odvykání kouření , to všechno jsou správné kroky k tomu, aby byla léčba jeho nikotinové závislosti úspěšná.

V USA se používá takzvaných 5R na motivaci nemotivovaného kuřáka:

1) Relevance – Používat takové argumenty, které jsou vhodné pro konkrétního kuřáka

2) Rewards – Odměny, které to přinese dotyčnému (chuť, čich, zbavení se nevhodného zápachu, vyčištění organismu od oxidu uhelnatého již za 12 hodin apod.)

3) Risks – Rizika, které závislost na tabáku přináší

4) Road Blocks – Bariéry, které stojí v cestě. „Rád bych přestal, ale… „

5) Repetition – Empatické opakování, které dovede kuřáka k vlastnímu rozhodnutí

Řadu dalších informací naleznete na např. na webových stránkách www.odvykani-koureni.cz nebo www.slzt.cz.