Mámy mámám 6

Člověk si říká, že ho už nic nemůže zaskočit. Samozřejmě, je to nesmysl. Obzvláště, když máte děti. To je člověk překvapován neustále.
Než se Šimon narodil, zvažovala jsem, jaké mu vybrat vozítko. Tedy, ne že bych měla moc na výběr, naše ulice je snad nejhorší ve městě, takže malá kolečka nepřicházela v úvahu. Tudíž jsem měla vlastně jen dvě možnosti – velká čtyřkolka nebo velká tříkolka. Tříkolky v té době teprve začínaly jezdit. Tudíž s nimi téměř nikdo neměl zkušenost, a proto mě vlastně skoro každý odrazoval. Především proto, že prý jsou malé a málo stabilní. No, tak s velikostí jsme si poradili. Na rozdíl od tzv. kočárků na panenky, které mnohdy na svých toulkách potkávám, a které vozí miminka zřejmě trpasličích rozměrů, do našeho vozidla se dítě vejde pohodlně ještě teď a to jsou mu tři roky. Co se týká stability, musím říct, že jde především o to si zvyknout. Tříkolka má jiné jízdní vlastnosti, to bezesporu. Méně stabilní mi však nikdy nepřišla. S čím jsem však bojovala a bojuje asi každý a na to mě neupozornil nikdo, to je skutečnost, že po klasických nájezdových rampách, což jsou dva betonové pruhy, tříkolkou nevyjedete. Prostřední kolečko vám totiž drncá po schodech.
To byl ale skutečně jediný problém, na který jsem narazila. A to s námi kočárek absolvoval mnoho terénních túr po lese i po horách. Přežil všechno bez závady a bez ztráty kytičky. Čímž ovšem nikomu nechci vnucovat, že je to jediná možnost. Na trhu je totiž mnohé k výběru.

• Pokud žijete na sídlišti, či v některém ze satelitních městeček s novou pěknou dlažbou, můžete si dovolit kočárek s malými kolečky. Je totiž o poznání lehčí.
• Pokud máte miminko v parném létě, možná více oceníte kočárek s přehazovací rukojetí, kterou mnohé tříkolky nemají. Starší dítě si už si s tím poradí, miminko před sluníčkem neuteče.
• Důležité je také si uvědomit, že není tříkolka, jako tříkolka – pokud ji budete kupovat, dejte pozor na to, aby měla podstavec pod nožičky, který jednak zajistí děťátku pohodlí, jednak zabrání fusaku, aby se dřel přes přední kolečko.

Tip na tento týden
Jak vybrat správné vozítko
1. Důležitý je rozměr korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše miminko bude mít půl roku v létě či v zimě (kdy je zapotřebí fusak), obecně se ale dá říci, že vnitřní délka korbičky +/- 80cm je postačující.
2. Nepodstatná není ani výška hluboké korbičky nad zemí – pokud koupíte nízký kočárek a jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – zpočátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
3. Snad samozřejmostí je už dnes výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
4. Pozor dejte na rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
5. Obezřetně volte materiál – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. Vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete…
6. Dejte přednost pětibodovým pásům –má-li je váš vysněný kočárek, je to jednoznačně obrovská výhoda – obzvláště pokud je dítko živější
7. Mnohé maminky vyžadují otočná kola – usnadňují zatáčení kočárku – odpadá nadzvedávání na každém rohu
8. Osobně mám dobrou zkušenost s ruční brzdou na rukojeti kočárku – ocení ji hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkami co to dá.
9. Není na škodu mít plynulé polohování dna v korbičce – skvělé je např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehounce naklopit a lépe se mu dýchá.
10. Skvělou vychytávkou je podvozek, na který se dá nacvaknout autosedačka – oceníte např. při nákupech
11. Obzvláště v létě oceníte odvětrávání korbičky
(zdroj www.miminko.estranky.cz)
Prostě, když už máte dítě, je každá rada drahá. Proto budeme vděční za jakékoliv tipy, rady a nápady, které pomohou ostatním mámám přežít nelehké období života s našimi dětmi. Deset nejlepších rad každý měsíc uveřejníme v tištěném periodiku Moje rodina a já a jejich autory odměníme krásnými dárky.