Mámy mámám 5

Člověk si říká, že ho už nic nemůže zaskočit. Samozřejmě, je to nesmysl. Obzvláště, když máte děti. To je člověk překvapován neustále.
Když jsem se rozhodla pro třetí dítě, bylo mi jasné, že po profesionální stránce to bude zřejmě problém. Vrátit se do práce téměř ve čtyřiceti jako matka třech dětí je pro většinu zaměstnavatelů poměrně neskousnutelné.Navíc, upřímně řečeno, člověk už přece jen nechce tak úplně vypadnout ze všeho a starat se jen a jen o miminko. Jenomže jak to udělat?
V práci se samozřejmě tvářili, že mi rádi vyjdou vstříc. No, samozřejmě vyšli. Mohla jsem zadarmo pracovat téměř až do porodu. Dál už to byl pro ně trochu problém. Kamarádka, která se nabízela, že budeme spolu jezdit na reportáže a vůbec společně pracovat, odpadla hned po prvním výjezdu. Když je vám přes třicet, jste bezdětná a zvyklá na nějaký životní styl a tempo, cizí miminko vás prostě poměrně omezuje. Naštěstí se našel kolega, který nesliboval. Prostě jednoho dne zavolal a od té chvíle nás i s mimískem vozil po reportážích, nešílel z toho, když dětátko nemohlo zabrat a brečelo, ani z toho, že jakákoliv minimální zastávka znamenala otevřít kufr, vyndat kočár, složit kočár, vyndat dítě ze sedačky, naložit do kočáru. A za pět minut to samé v opačném pořadí. Přežil to s námi rok, já mohla pracovat i s miminkem a navíc s vědomím, že přátelé fakt existují.
Dál už to bylo o fous snadnější. Nastoupila jsem jako šéfredaktorka časopisu s tím, že ho mohu tvořit z domova. Miminko už bylo nejen kojené, ale i krmené, takže vyjet jednou týdne do práce nebyl až takový problém.Obzvláště, když máte hodnou a ochotnou babičku.
No a teď? Teď už je to vlastně pohoda.
Díky lidem kolem mě jsem vlastně nemusela až tak řešit, jestli práce nebo rodina. Měla jsem rodinu a jednou dvakrát týdně práci, což se dá nádherně skloubit aniž by děti trpěly, či já naopak prodala depresi, že už jsem k ničemu a umím jenom vyměňovat plínky.
Což samozřejmě neznamená, že bych podobný postup cpala všem maminkám jako univerzální recept na štěstí a rodinnou pohodu. Mně to tak vyhovovalo a mně to tak fungovalo.
Jenomže:
• Každá jsme jiná, moje kamarádka si klepe na hlavu a říká, že má dvou dětí dost a do práce by nešla ani náhodou
• Druhá kamarádka by ráda šla, ale prostě nemá zaměstnání, u kterého by to bylo možné
• No a ta třetí sice zaměstnáni, kde by to bylo možné má, ovšem zase nedisponuje ani jednou hlídací babičkou, bez kterých je návrat do práce téměř nemožný.

Ale stejně. My ženy jsme vážně šikovné a mnohé se dá zvládnout, pokud opravdu chcete. Určitě se toho nebojte.

Tip na tento týden
Jak přežít narození miminka
1. Především tak, že zapomenete na rady z moudrých knih. Pokud se budete řídit zdravým rozumem, mnohé zvládnete intuitivně a snadno.
2. Problémem může být kojení, Mnohá miminka totiž naprosto nedisciplinovaně chtějí papat mnohem dříve než po avízovaných třech hodinách. Zkuste jim vyhovět a doufat, že po šestinedělí se naladíte na nějaký přijatelný rytmus.
3. Možná se budete cítit zmatená a neschopná. Nebojte se o tom mluvit s partnerem a požádat ho o pomoc.
4. Určitě se budete cítit osamocená. Zbytečně. Dávno už neplatí, že v šestinedělí musíte být v izolaci. Zavolejte kamarádce, nejlepší je všechno probrat s někým, kdo vás má rád a rozumí vám.
5. Netrapte se tím, že všechno nezvládnete. Nemusí být přece navařeno a uklizeno hned v den vašeho příchodu z porodnice. Máte přece rodinu, která by právě v téhle chvíli měla pomoci.

Prostě, když už máte dítě, je každá rada drahá. Proto budeme vděční za jakékoliv tipy, rady a nápady, které pomohou ostatním mámám přežít nelehké období života s našimi dětmi. Deset nejlepších rad každý měsíc uveřejníme v tištěném periodiku Moje rodina a já a jejich autory odměníme krásnými dárky.