Mámy mámám 4

Člověk si říká, že ho už nic nemůže zaskočit. Samozřejmě, je to nesmysl. Obzvláště, když máte děti. To je člověk překvapován neustále.
Musím říct, že když se vám narodí třetí dítě v pozdějším věku, přece jen je mnohé jinak. Víc věcí zvládnete, víc si troufnete. Nebo možná maličkosti neřešíte a z těch velkých věcí jenom ty opravdu nutné. Nevím. Každopádně je fakt, že když přišel na svět Šimon, zvládla jsem věci, které by mě se staršími dětmi ani nepadly.
Poprvé jsme vyrazili na hory sotva mu bylo šest neděl. Pravda, místo nebylo zvolené zrovna nejšťastněji – od chaty vedla úzká pěšinka, po které se s kočárem nedalo vyjet, takže jsme ho před každou procházkou museli vynášet nahoru, nicméně, hošíček si to užíval. Krásně spal v kočárku i v noci na chaloupce, všichni obdivovali, jaké je to miminko hodné.
Podruhé už mu byl rok. Situace byla stejná. Chvilku jsme si hráli ve sněhu, pak si dal teplou polívku, šoupli jsme ho do teplého fusaku v kočárku a spokojeně spal tři hodiny pod sjezdovkou. Další rok už se zkoušel postavit na lyže a užíval si boby, ale v kočárku se mu spalo na horském vzduchu stejně dobře. No a letos? Pokud se dočkáme slušného sněhu, předpokládám, že si hory zase užije.
Co tím chci říci? Že pokud váháte, zda si pořídit ještě jedno miminko, byť jsou vaše děti už odrostlé a říkáte si, že se na dlouhou dobu budete muset zase všeho vzdát, věřte tomu, že vzdát se nemusíte ničeho. Jistě, přizpůsobit se je nutné, ale při troše dobré vůle si dál můžete užívat v zimě hory, v létě moře a vaše užívání bude jenom obohacené o pohled dětských očí.
Protože:
• Horský vzduch drobečkovi jenom prospěje.
• U moře mu bude vyloženě dobře.
• I trochu polní podmínky snese, pokud bude s vámi a bude mu hezky. (Nás syn s námi od půl roku jezdí na tábor a letos o něm mluví už od ledna, jak moc s mezi děti těší.)

Prostě mnohé se dá zvládnout, pokud opravdu chcete. Určitě se toho nebojte.

Tip na tento týden
Z výše uvedeného je zřejmě, že s dítětem jde dělat mnohé a je dobře, pokud s námi tráví co nevíce času. Přesto se ale najdou situace, kdy ho musíme na chvíli opustit. Jak to udělat, aby netrpělo strachem a úzkostí? Odpověď jsme našli v knize Selmy Fraibergové – Magické roky…

• Když už musíte odejít, čas vaší nepřítomnosti by měl být ze začátku krátký. Dítě nechápe, že se vrátíte zpět. První, dobře zvládnuté oddělení od mámy mu pomůže lépe se vyrovnat i s dalšími odchody a příchody v jeho životě.
• Nenuťte potomka ke kontaktu s člověkem, kterého nezná. Raději ho nechte pozorovat dotyčnou osobu z bezpečí vaší náruče.
• Dítě vstřebává vaše pocity vůči jiným lidem. Pokud máte důvěru třeba k chůvě, váš potomek se od vás učí, že jí může také věřit, a bude se s ní cítit v bezpečí.
• V čase, kdy jste dlouho pryč je potřeba, aby další blízká osoba věnovala péči o miminko co nejvíce času a dodržovala jeho obvyklý denní režim.
• Pokud je to možné, pomozte dítěti pochopit novou situaci vašeho odchodu ještě v době, kdy jste doma. Mělo by poznat chůvu předem a ve vaší přítomnosti.
• Když odejdete, měla byste dítě svěřit někomu, koho zná a komu důvěřuje.
• Před odchodem byste se vždy měla s dítětem rozloučit. Dokonce i tehdy, když vidíte, že je rozčilené. Takové chování v něm vzbudí důvěru ve vás. Pokud se tiše vytratíte, přestane vám věřit.
• Ukažte mu, že rozumíte jeho pocitům, třeba: „Vím, že si přeješ, abych zůstala. Já si také přeji zůstat s tebou.“
• Nechte dítěti nějakou věc, která mu vás připomene. Tašku, klíče…
• Pomozte mu pochopit, kdy se vrátíte. Můžete třeba říci ‚po obědě‘.
• Buďte spolehlivá a vždy se vraťte tehdy, kdy jste to slíbila. V případě, že se opozdíte, dejte to vědět osobě, která se o dítě stará, aby mu vysvětlila, proč přijedete později.
• Můžete si s miminkem hrát na schovávanou tak, že se třeba ukryjete za dveře a necháte, aby vás našlo. Opakujte tuto hru mnohokrát za sebou. Pomůžete mu pochopit, že se nemusí bát, protože se pokaždé vrátíte.
• I když se dítě po odchodu matky podaří uklidnit, někdy se opět rozruší při jejím návratu. Vzpomene si totiž, že máma byla pryč. Znamená to, že se necítilo příjemně, když odešla, ale učí se tuto situaci zvládnout
Prostě, když už máte dítě, je každá rada drahá. Proto budeme vděční za jakékoliv tipy, rady a nápady, které pomohou ostatním mámám přežít nelehké období života s našimi dětmi. Deset nejlepších rad každý měsíc uveřejníme v tištěném periodiku Moje rodina a já a jejich autory odměníme krásnými dárky.