Mámy mámám 20

Byla jsem včera odpoledne v parku. No, na tom by nebylo nic tak zvláštního, ostatně bylo krásné odpoledne, v parku jsou klouzačky a prolézačky, Šimon má na ně tak akorát věk, asi si říkáte, co je na tom tak výjimečného. No, nebylo by vcelku nic. Kdyby si tam děti zrovna nehrály.
„Já s vámi budu hrát jen pod jednou podmínkou,“ křikl blonďatý podsaditý hošík. „Když nebude hrát ona.“ Ukázal na drobnou cikánečku. Holčička sklopila oči a neřekla nic. Asi byla zvyklá. Nakonec ji do hry přece jen přizvali. I když se musela smířit s tím, že bude poslední.
Tak mě tak napadlo, kde se to v tom klučinovi asi vzalo. Říkají mu doma, že se špinavými cikány si hrát nesmí? Že jsou jiní než on? Jak dítě napadne ukázat rukou a vystrčit někoho z kola ven? Přirozené to pro něj přece není. Když jsou děti malé, nechápou, že je někdo jiný, nepozastavují se ani nad barvou vlasů, ani nad barvou očí. Přijde někdy zlom, kdy je najednou všechno jinak? Nebo jsme to my, dospělí, kdo jim ukážeme jinou cestu?
Nevím. Každopádně mě nějak přestalo bavit dívat se na hrající si děti a šla jsem radši do jiného parku. A napadl mě přitom:
Tip na tento týden
• Děti jsou děti, ať černé nebo bílé.
 Kde berou dospělí jistotu, že jednou třeba jejich potomek nebude někým shledán jiným a tudíž snadno vyřaditelným?
 Kde berou přesvědčení, že oni sami se jednou nestanou členem nesprávné skupiny?
Přeji vám, milé dámy, aby váš svět nikdy nebyl černobílý. A aby vás lidská hloupost potkávala, co nejméně. Tímto dvacátým pokračováním se pro tuto chvíli loučím. Stále ovšem platí, že budeme v redakci vděční za jakékoliv tipy, rady a nápady, které pomohou ostatním mámám přežít nelehké období života s našimi dětmi. Deset nejlepších rad každý měsíc uveřejníme v tištěném periodiku Moje rodina a já a jejich autory odměníme krásnými dárky.
Těším se na shledanou zase někdy příště.