Mamy mámám 17

Tak jsem šla včera kolem krásné zahrady. Byla plná klouzaček, houpaček, bylo tam pískoviště i dřevěný baráček. Ne, nebyla to mateřská školka. Prostě jen rodina, která má ráda děti. Uvědomila jsem si, jak je něco podobného u nás výjimečné. Málokdo tapetuje před příchodem miminka pokojíček tapetami s autíčky – je to přece hrozně nepraktické, za chvíli dítě vyroste a stejně by se to muselo předělat.
Málokdo koupí na zahradu něco dětem na hraní – zbytečně vyhozené peníze, stejně za chvíli vyrostou. Vlastně si hrozně málo dovedeme užít dětství našich dětí Pokojíčky jsou sterilně bílé a nábytek strohý a jednoduchý, aby ani studenta neurazil. Na zahradě rostou kedlubny, mrkev, sem tam je vidět trávník. Tak nějak se sami okrádáme o dětství našich dětí, abychom si potom za pár let povzdychli, že to nějak strašně rychle uteklo.
Tak rychle, že už ani nestojí o ten basketbalový koš, co jsme jim tak dlouho slibovali. Že už nás neprosí, abychom si s nimi šli zahrát fotbal. Že už toužebně nestojí u tříkolky s červeným klaksonem a vlastně ani u nového modelu kola.
Domácnost je najednou nějak tichá. Pořád uklizená. A my máme spoustu volného času. Jenom dětství našich dětí je pryč.

Tip na tento týden
• Nemysleme si, že všechno je důležitější a děti, že prostě počkají. Opak je pravdou. Všechno ostatní obvykle počká
 Neděsme se, když nejsme perfektní. Muškáty ještě nemáme ani v květináči, zatímco ostatní už se s nimi pyšní za dveřmi? Povlečení už je týden upatlané od čokolády? A generální úklid kuchyňské linky by znamenal v podstatě koupit linku celou? No a co!
 Nemějme pocit, že když si užíváme života, je to hřích. Že když s dětmi vyrazíme na koupaliště, je to přepych. A že dovolená je vlastně luxus.
 Nezapomínejme se radovat. A nejvíc, když nám vlastně není do smíchu.

Obzvláště, pokud jde o naše děti, je každá rada drahá. Proto budeme vděční za jakékoliv tipy, rady a nápady, které pomohou ostatním mámám přežít nelehké období života s našimi dětmi. Deset nejlepších rad každý měsíc uveřejníme v tištěném periodiku Moje rodina a já a jejich autory odměníme krásnými dárky.