Mamy mámám 16

Tak jsem minulý týden byla na třídním srazu. A musím zkonstatovat, že člověk se vlastně moc nemění. Ti co byli fajn jako děti, jsou vlastně fajn pořád. Z frajírků jsou velcí hrajeři a z rozmazlených holčiček rozmazlené mladé dámy. Ale proč to vlastně píšu? Protože jsem si uvědomila, jak moc důležité je, jak to svoje děťátko vychováme. Takové už totiž bude celý život.
Milé, příjemné, přátelské, nebo nesnesitelné,
Vedou se teď dlouhé diskuse o tom, jak vlastně děti vychovávat. Mnohé státy přijaly, nebo hodlají přijmout nařízení, že kdo bude děti fyzicky trestat, může být odsouzen za trestný čin. Mnohé děti to jistě uvítají. Budou moci rodiče vydírat a předstíranými telefonáty na Fond ohrožených dětí zahušťovat domácí atmosféru.
Ne, přeháním. Jenom jsem si tak říkala, že mnohdy to asi nebude to pravé ořechové. Protože, co si budeme namlouvat – možná by neškodilo trochu přitvrdit ve výchovných metodách u mé spolužačky Kláry, která byla nejmladší dcerou velmi vlivného muže a v dětství měla vždycky všechno. Teď je ženou velmi bohatého muže. A má zase všechno. Jen pocit štěstí se jaksi nedostavil. To co zná, je jen nuda z toho, jak bez potíží a bez zábran dostala v životě to, co chtěla.
A možná měli rodiče vychovávat trochu jinak i mého spolužáka Karla, který terorizoval celou třídu a z jeho vyprávění je patrné, že jeho děti v tom úspěšně pokračují.
Prostě jsme, jací jsme. A to, jaké budou naše děti, záleží jen na nás

Tip na tento týden
• Vysvětlení by mělo být základní výchovnou metodou. Dítě by mělo naprosto přesně vědět, co od něj chceme a proč.
 Důslednost je ovšem nezbytná, aby vysvětlení mělo nějaký smysl. Musíme trvat na tom, co dítěti nařídíme, i kdyby to pro nás mělo být vyčerpávající a nepříjemné.
 Pevná pravidla – to co platí dneska, musí platit i zítra, jinak se nedá o žádné výchově hovořit. A to, co řekne máma, musí podpořit táta a naopak. To je základ.
 Okamžitá reakce Obzvláště u malých dětí velmi závisí na tom, jestli na jejich porušení pravidel reagujete okamžitě. O dvě hodiny později už často ani nevědí, co provedly.

Obzvláště, pokud jde o naše děti, je každá rada drahá. Proto budeme vděční za jakékoliv tipy, rady a nápady, které pomohou ostatním mámám přežít nelehké období života s našimi dětmi. Deset nejlepších rad každý měsíc uveřejníme v tištěném periodiku Moje rodina a já a jejich autory odměníme krásnými dárky.