Mamy mámám 15

Tak jsem dnes jela jarní Prahou a při každém kroku potkávala maminky s dětmi. Nedivte se tedy, že jsem plná dojmů a musím se s vámi podělit o zkušenosti, jak kdo dokáže řešit cestování s dětmi.
O tom, že by vám při cestování v MHD snad někdo s dětmi pomohl jsme již psali několikrát. Netřeba se k tomu vracet – prostě nepomůže. Co si my, mámy, nezařídíme samy, to mít nebudeme. Tudíž, s příchodem hezkého počasí se vyrojily maminky – klokanky. Jedná se o maminky, které nosí miminko buď zabalené v šátku, případně zasunuté do klokanky na břiše. Výhody tohoto cestování jsou nesporné. Nemusíte čekat, až vám někdo pomůže s kočárkem, jste mobilní a máte obě ruce volné. Jen při tom trochu bolí záda. No, s přibývajícími kilogramy miminka spíš trochu víc.
Pro větší děti proto některé maminky volí krosničky. Výběr je nepřeberný – viděla jsem krosny s baťůžkem a velkým úložným prostorem, krosny se stříškou, malé i velké. Měly jen jednu nevýhodu. Na záda a tudíž na miminko si nevidíte.
Poslední skupinu netradičních přeprav tvoří maminky s autosedačkami. Některé maminy prostě popadnou autosedačku pro nejmenší i s miminkem a s taškou v ruce pochodují metrem. Miminko spokojeně spinká. Maminka se ale asi nejvíc nadře – nevěřili byste kolik takové miminko + sedačka váží. V neposlední řadě zde hrozí problém, který jsem zažila na vlastní kůži – nikdo vás nepustí sednout a vy si děťátko za celou dlouhou jízdu neodvážíte položit, aby vám ho někdo neušlapal. Po vystoupení vám ruka zřejmě upadne.
Nicméně:
 neohlížejete se na okolí, volte způsobe, který vyhovuje vám
 není důležité,jak drahé vybavení máte, ale jak kvalitní a použitelné
 na závěr rada, kterou dávám často, ale opravdu je zásadní – pokud cítíte, že potřebujete pomoc, řekněte si o ni dřív, než omdlíte i s miminkem.

Tip na tento týden
 Šátek
Má mnoho variant úvazů a je vhodný od narození. Můžete využívat polohy na břiše i na zádech nebo na boku. Můžete ho používat i doma na plačtivé miminko, které se chce stále chovat. Dá se v něm nosit i starší dítě, pokud ovšem neváží příliš. Originál zakoupíte od cca 1.500,- Kč do cca 3.500,- Kč.
 Babyvak
Je narozdíl od šátku jednodušší v tom, že se nemusí složitě vázat a taktéž se dá použít na břiše, boku i zádech, doma i venku. Dá se rovněž použít od narození až do té doby, dokud dítě bez potíží unesete. Babyvak zakoupíte zhruba do 1.000,- Kč.
 Klokanka
Má oproti šátku i babyvaku omezený způsob použití. U levnějších klokanek při bolestech zad nemáte na výběr jiný způsob nošení než na břiše a pro miminko jinou polohu než svislou. U těch lepších je možno zvolit více poloh. Ceny klokanek se pohybují od několika set do několika tisíc korun.
 Krosnička
Jsou použitelné dle výrobce od cca 9 do 36 měsíců. Každopádně by mělo dítě už samo sedět, aby se zbytečně nezatěžovala jeho páteř. Krosničky seženeme od těch nejjednodušších za pár stovek až po ty vychytanější za částky několika tisíc. Nejlevnější krosničky umožňují nošení dítěte bez zbytečného luxusu. Jsou vhodné spíše na kratší cesty třeba po městě. Na celodenní výlet do terénu je vhodnější investovat více do lépe vybavené krosničky. Taková krosnička se dá postavit na zem s dítětem jako židlička, má stříšku, pláštěnku, úložné kapsy, některé krosničky mají i kolečka, takže se dají použít jako jednoduché vozítko, samozřejmě omezeně a tak dále. Při nákupu hleďte na co nejnižší váhu. Při dlouhém výletu je znát každé kilo navíc
Zdroj: www.mimino.cz

Obzvláště, pokud jde o naše děti, je každá rada drahá. Proto budeme vděční za jakékoliv tipy, rady a nápady, které pomohou ostatním mámám přežít nelehké období života s našimi dětmi. Deset nejlepších rad každý měsíc uveřejníme v tištěném periodiku Moje rodina a já a jejich autory odměníme krásnými dárky.