Mamy mámám 14

Je zvláštní, jak se povědomí o tom, co je správné a co ne liší podle toho, kde a jak žijete. Moje kamarádka má čtyři děti. Je něco jako exot. Ve škole, u lékaře, na třídních schůzkách. Podotýkám, není to žádný sociální případ, oba jsou s manželem vzdělaní, zabezpečení, prostě jenom chtěli velkou rodinu. U nás to není obvyklé. Jedno dítě je normální, dvě jsou akorád všechno navíc už je přes míru. Zvláštní. Kdyby žila v Americe, možná by mnohé bylo jinak. Rodiny se třemi či čtyřmi dětmi tu nejsou nijak výjimečné. Spousta žen prostě volí mateřství a to na 100%.
Ale proč o tom vlatně mluvím. Zrovna ráno jsem četla povzdech na téma, že navzdory populační explozi náš národ neustále stárne. Je to jednoduché. Pokud žena nedej bože potřetí otěhotní, ocitne se pod palbou okolí. Najde se mnoho těch, kteří jí těhotenství rozmlouvají a málo těch, kteří jí ho doporučí. Měřítkem úspěchu jsou pro nás pořád ještě peníze a děleno třemi vždycky výjde míň, než když dělíte jednou. O více dětech ani nemluvím, bláznům už snad ani nikdo neodporuje. No každopádně pokud je okolí nepovažuje za blázny, tak za náboženské fanatiky jistě.
Budeme muset ujít ještě velký kus cesty, než se naše reakce na vícečetné rodiny od pohrdavých dostanou k pochvalným. Protože, pokud se tak nestane, už za pár let nás nebude mít, kdo živit. Budeme národem důchodců.
 Takže, pokud jste typ pro velkou rodinu, nenechte si do toho mluvit. Kolik dětí budete mít je jen vaše věc.
 Nenechte se ovlivnit názorem okolí a vnutit si pocit, že je s vámi něco v nepořádku.
 Užívejte si toho že se máte rádi a je vám dobře, ostatní vám mohou být fuk.

Tip na tento týden

Výsledky výzkumů potvrzují, že role dětí v rodině je nenahraditelná
• Děti, které mají sourozence, se lépe orientují ve vztazích mezi lidmi.
• Umějí lépe komunikovat
• Snadněji si hledají své místo v životě
• Lépe řeší problémy
• Snáze se prosadí v kolektivu

Obzvláště, pokud jde o naše děti, je každá rada drahá. Proto budeme vděční za jakékoliv tipy, rady a nápady, které pomohou ostatním mámám přežít nelehké období života s našimi dětmi. Deset nejlepších rad každý měsíc uveřejníme v tištěném periodiku Moje rodina a já a jejich autory odměníme krásnými dárky.