Mámy mámám 12

Někdy mám pocit, že matky na mateřské se dělí do dvou rovnoměrných skupin. Na ty které se snaží si nějak přivydělat, aby přežily a ty, které to nemají zapotřebí. Tedy, mezi ty, které to nemají zapotřebí patří i maminky, které by to možná zapotřebí měly, ovšem nechce se jim do toho. Matky zaujímají opevněné pozice na obou stranách barikád. První skupina je přesvědčené, že dělá pro rodinu jen to nejlepší- zajišťuje všem slušný standard a možnost jet v zimě na hory, v létě k moři, na výlety. Druhá skupina má pocit, že lepší je její cesta – věnuje se plně dětem, které se sice musí uskrovnit, ale zato jsou s mámou. Příslušníci jedné i druhé skupiny sebou navzájem tak trochu opovrhují. Pracovité maminy mají pocit, že ty, které jsou doma, nejsou tak schopné. Nepracující matky zase koukají na ty druhé jako na odporné kariéristky.
A kde je vlastně pravda?
 Psychologové se shodují, že pro dítě je hlavně dobré, aby máma byla spokojená. Pokud je šťastná ona, je šťastné i její dítě.
 Tvrdí, že dítě lépe snáší drobné nepohodlí, než to, když je odtrženo od mámy.
 Zjistili, že dítě, které má více podnětů se rychleji rozvíjí.
A co z toho všeho plyne?
 Že ani tak nezáleží na tom, jestli maminka občas pracuje, nebo jen sedí doma, ale jak se dítěti ve chvílích volna věnuje.
 Že je důležité, aby se aktivně rozvíjelo – a není až tak směrodatné, zda chodí obden do ZOO, nebo se v autě s mámou učí básničky.
 A že možná každému vyhovuje něco jiného.

Tip na tento týden
Ať už patříte k jakékoliv skupině maminek, pro rozvoj vašeho miminka je moc důležité, zda si se svým dítětem hrajete. Hra je totiž důležitá pro jeho fyzický i psychický rozvoj.

Výsledky výzkumů potvrzují, že hra je pro dítě důležitá z těchto důvodů:
• pomáhá dětem poznávat sebe samé a hodnotit stupeň porozumění fyzickému a společenskému světu, který ho obklopuje (a je stále větší).
• dává možnost objevit, jak věci fungují, jak se s ostatními domluvit a jak se cítit v nových rolích
• stimuluje a prohlubuje kreativitu a představivost
• dává bohatý základ společenskému a jazykovému rozvoji
• iniciuje myšlení a učí schopnosti řešit problémy
• rozvíjí percepčně-motorické schopnosti (velmi podrobně i všeobecně: jednak koordinaci oko – ruka, jednak rovnováhu), posiluje kondici a koordinaci
• spojuje jazykové, společenské, kognitivní, abstraktní a fyzické schopnosti
• je zdrojem sebevědomí, samostatnosti a hodnot
• umožňuje dětem učit se a cvičit společenské schopnosti jako: dělení se s jinými, jednání a spolupráce
• podněcuje zvídavost, soustředění a rozdělení pozornosti

Zdraviweb.cz

Obzvláště, pokud jde o naše děti, je každá rada drahá. Proto budeme vděční za jakékoliv tipy, rady a nápady, které pomohou ostatním mámám přežít nelehké období života s našimi dětmi. Deset nejlepších rad každý měsíc uveřejníme v tištěném periodiku Moje rodina a já a jejich autory odměníme krásnými dárky.