Mámy mámám 11

Člověk si říká, že ho už nic nemůže zaskočit. Samozřejmě, je to nesmysl. Obzvláště, když máte děti. To je člověk překvapován neustále.
Musím, říct, že ještě něž se Šimon narodil, trochu mě zaskočila ta lidská lhostejnost. Mé devítiměsíční břicho bylo zřejmě velmi sandno přehlédnutelné, protože sednout mě někdo pustil jen zcela sporadicky. Ve frontě v supermarketu mě pán loktem odhodil od pokladny pro těhotné, zřejmě měl, chudák, na spěch. A pokud jsem prosila prodavačku v obchodě, zda si nemohu odskočit, koukala se na mě, jako bych se pomátla.
Když jsem porodila, ke lhostejnosti se přidala neochota. Odvrácené hlavy spoucestujícíh, když jsem vystupovala s kočárkem a nesouhlasné reptání, když jsem s ním snad chtěla nastoupit do tramvaje. Nikdy nezapomenu, jak jsem jednou jela v tramvaji s miminkem jen v přenosné sedačce. (Snažila jsem se být soběstačná) Kymácela jsem se u tyče, těžkou sedačku se bála položit, aby mi miminko někdo nezašlápl. Sednout mě nepustil samozřejmě nikdo. Čekáte miminko a děsíte se, co bude? No, potom tu pro vás mám pár osvědčených rad.

• Nečekejte, že někoho napadne pustit vás senout. Dříve než omdlíte, prostě někoho požádejte.
• Na nástupním ostrůvku si vyberte oběť a oslovte ji dříve, než stačí prchnout do tramvaje.
• Nikdy nečekejte nic od starších mužů. Možná vás pozvou na kávu, až shodíte těhotenská kila, jistě vám nepřepustí své místo v hromadné dopravě.
• Ani si nezkoušejte sednout na místa učená invalidům, byť by se pod vámi nohy podlamovaly. Buďte si jstá, že by vás čiperný penzista donutil ihnet vstát.
.

Tip na tento týden
Jak cestovat s kočárkem.
pohybovat se po Praze s kočárkem městskou hromadnou dopravou může znamenat malý oříšek.
 Pouze necelá polovina stanic metra je zatím řešena bezbariérově. Podle přepravního řádu musí navíc po jezdících schodech kočárek přepravovat dvě dospělé osoby. (Na mateřské dovolené je ale jen jedna.) Ve vozech metra je podle tohoto řádu povolena přeprava kočárku na každé plošině – tedy v každém vagonu.
 Tramvaje mají velice příkré schody pro nástup s těžkým kočárkem. Možná se ale blýská na lepší časy – nyní začínají v Praze jezdit nízkopodlažní soupravy.
 S bezbariérovými autobusy je to lepší, jsou vyznačeny i v jízdním řádu. Nejezdí jich však přesto zatím mnoho. (Dopravní podnik hl.m. Prahy uvádí, že z celkového počtu 1321 autobusů je 380 nízkopodlažních.)
 Některé vlaky mají speciální vagóny pro maminky s dětmi. (Jak si ale stěžovala jedna průvodčí, jezdí tam většinou důchodci a puberťáci.)
Bezbariérové výstupy
Hlavní pražská nádraží:
• Hlavní nádraží – Z metra je bezbariérový vstup do spodní i horní haly. K perónům sice vedou plošiny pro invalidy, rodič s kočárkem se však na ně nedostane.
• Nádraží Holešovice – Z metra je bezbariérový vstup do haly. Na dámských toaletách je jeden záchod vyznačen jako dětský, ale nemá žádné speciální vybavení jako je např. dětské prkýnko.
• Masarykovo nádraží – Je bezbariérové.
• Smíchovské nádraží – Do haly je bezbariérový přístup z metra i z ulice, na perón však již není.
Stanice metra:
Vybrány byly buď stanice v centru nebo destinace pro volný čas.
• Vyšehrad – Ač patří ke stanicím, označeným jako bezbariérové, platí to jen částečně. Bezbariérový vchod do metra je pouze z té strany, kde se nachází Vyšehrad. I přes to, že nad dálnicí je vedený most (a pod ní podjezd), musí matka s kočárkem stejně absolvovat z druhé strany ke stanici závěrečné schody. (Nebo popojet na další stanici a tam přestoupit a vrátit se).
• Muzeum – Strategicky bezbariérová stanice pro trasu A i C – je zde výtah. Starší část – výtah na trasu C – ovšem trpí značnou špínou a zápachem.
• I. P. Pavlova – Ven se dá kočárkem dostat po jezdících schodech. Schody v opačném směru do vestibulu metra neexistují.
• Karlovo náměstí – Stejná situace jako na I. P. Pavlova.
• Pankrác – Má prostorný bezbariérový výtah.
• Budějovická – Má pěkný bezbariérový výtah.
• Roztyly – Tato častá destinace maminek s kočárkem na procházky v Michelském lese nemá bezbariérový východ.
• Strašnická – Má bezbariérový východ
Zdroj: Občanská společnost
Obzvláště, pokud jde o naše děti, je každá rada drahá. Proto budeme vděční za jakékoliv tipy, rady a nápady, které pomohou ostatním mámám přežít nelehké období života s našimi dětmi. Deset nejlepších rad každý měsíc uveřejníme v tištěném periodiku Moje rodina a já a jejich autory odměníme krásnými dárky.