Mami, tati, my chceme psa!


fitmin_stenata

První dny psího kamaráda v novém domově

Pro vás, vaše děti, ale také pro psí miminko je příchod do rodiny novou životní situací. Nejprve nechte v klidu štěňátko v novém domově rozhlédnout a celý prostor si důkladně projít a očichat. Nabídněte mu misku s vodou, bude mít pravděpodobně žízeň. Až se napije, ukažte mu jeho nový pelíšek s hračkami a nechte ho, aby si odpočinulo. Štěňátku se může zpočátku po své psí smečce stýskat. Uklidněte ho pohlazením a pokonejšete vstřícným slovem. Velmi dobře si však rozmyslete, zda ho pustíte v noci spát k vám nebo dětem do postele. Dost možná vám ho bude líto, že je první noci bez maminky, a aby nebylo smutné, tak se mu budete snažit situaci ulehčit. Pokud tak učiníte, počítejte s tím, že zůstane spát v posteli s vámi nebo dětmi navždy. Pejskovi se rozhodně nebude chtít pohodlné a vyhřáté lidské lůžko po 2 týdnech navykání opustit. Pokud plánujete pejska vychovávat správně, ukažte mu, co smí a nesmí a toho se od začátku striktně držte. První dny bude vhodnější zůstat se štěňátkem doma a pomalu ho na jeho život v novém zvykat.  Váš případný odchod z domu trénujte v krátkých intervalech, které každým dnem pomalu prodlužujte, až bude možné nechat pejska doma samotného delší dobu. Pokud si ho ale můžete brát s sebou do zaměstnání, máte o starost méně.

Správný průběh krmení a složení potravy pro štěňata

Jedním z předpokladů správného vývoje štěněte v dospělého psa je jeho správná výživa. Pokud bude odmalička správně živeno, vyroste ve zdravého a výkonného společníka. Krmivo musíte zvolit pestré, výživné, nezávadné a dobře chutnající. Jednotlivé složky krmiva musí být vyvážené, odpovídat druhu pejska, jeho věku, kondici, aktivitám a dalším faktorům. Ideální volbou správné psí stravy jsou komplexní systémy výživy pro malá a rostoucí štěňata a navazující krmiva od stejného výrobce, se kterými pejsek „roste“, a je jimi krmen i v dospělosti. Například značka Fitmin nabízí krmivo uzpůsobené různým nárokům rostoucích psů podle plemen v kategoriích MINI, MEDIUM a MAXI. V kategorii MAXI je navíc rozšířena o krmivo Junior, které zohledňuje náročnější průběh růstu štěňat velkých a především obřích plemen a je obohaceno o tolik potřebnou kloubní výživu. Výhodou těchto krmiv je i jejich složení. Granule jsou vyráběny z 50% čerstvého kuřecího masa v kvalitě určené pro lidskou spotřebu, což je u granulí vysoký nadstandard.  Navíc obsahují patentovaný doplněk sloužící jako antibakteriální ochrana ústní dutiny a rozmarýn pro stimulaci imunitního systému.

Vlivem chyb v krmení může u psů snadno docházet k nerovnoměrnému, nedostatečnému či zpomalenému růstu. Kromě složení krmiva záleží také na velikosti krmných dávek a četnosti podávání krmiva. Štěňátko od počátku krmte pravidelně v určitou dobu a vždy ohlídejte, aby mělo k dispozici misku s čistou vodou o pokojové teplotě. „Štěňata mají malý žaludek a je potřeba jim potravu dávkovat vícekrát za den. Intenzita krmení ve věku 3–5 měsíců bývá 4 x denně, 5–8 měsíců 3 x denně a 8–12 měsíců 2 x denně,“ upřesňuje Lucie Applová za značku Fitmin. Když štěně dosáhne poloviny své hmotnosti, kterou by mělo mít v dospělosti, můžete začít krmné dávky rozdělovat na pouze dvě denně. Většina psů je v dospělosti krmena jednou za den, u velkých a obřích plemen se však kvůli velikosti krmné dávky doporučuje krmit dvakrát denně i dospělého psa. Dohlédněte, aby mělo štěně vždy zajištěný klid při krmení a ještě zhruba 2 hodiny po něm. Nikdy s pejskem neprovozujte fyzické aktivity nebo hry, když je po jídle, mohlo by dojít k přetočení žaludku,“ dodává Lucie Applová.

fitmin_zradlo

Superprémiové krmivo Fitmin Puppy pro štěňata, březí a kojící feny, s vysokým obsahem masa a vajec. Obsahuje prebiotika pro podporu střevní mikroflóry, DHA pro podporu zdravého vývoje nervových buněk či komplex dentální péče pro zdravé zuby. Naopak neobsahuje pšenici, která patří u psů k velmi častým zdrojům potravních alergií.

Základní pravidla pro spokojené soužití dětí a pejsků

Zcela zásadním a nejdůležitějším pravidlem je opravdu nikdy nenechávat štěně ani dospělého psa s miminky i odrostlejšími dětmi o samotě, bez přítomnosti dospělé osoby. Myslete na to, že pes je zvíře a může se stát cokoliv. Malá štěňata mají ostré zoubky a mohou nechtěně v rámci rozdováděné hry vašeho potomka škrábnout. Nejlépe pejskovi vysvětlíte, že nesmí kousat, jednoduchým zakviknutím, stejně jako by mu to dal najevo jeho psí sourozenec. Po několika hlasitých upozorněních si zapamatuje, že kousání není žádoucí činnost. Nenechte dítě sahat pejskovi do krmení a lézt mu do pelechu.  Vysvětlete citlivě ratolesti, že nemůže pejska tahat za ocásek a ouška nebo mu jinak způsobovat bolest. Štěně je miminko, stejně jako každé jiné mládě se rychle unaví, a potřebuje krátce, ale často, spát. Většina potřebné péče o štěně bude podřízená dospělým členům rodiny. Od začátku společného soužití však dítka zvykejte a zapojujte je do aktivit spojených s péčí o pejska, ať už se jedná o krátkou procházku nebo třeba dohled nad čerstvostí vody v misce.