Mami, bolí to…

Pořadí, v jakém se zoubky prořezávají, bývá ve většině případů shodné. Jako první se prořezávají dolní střední řezáky (jedničky), po nich následují horní jedničky a horní vnější řezáky (dvojky). Téměř shodně přicházejí na řadu i dolní dvojky. Postupně se dětský chrup doplní prořezáním horních a dolních prvních stoliček (čtyřky), očních řezáků (trojky) a nakonec vyrostou druhé dolní a horní stoličky (pětky).

Zoubek, který se právě prořezává, se jeví jako malý hrbolek na dásni. Pokud je prořezávání příliš rychlé, může se na dásni objevit i malá modřinka nebo podlitina, která je bolestivá. Vzniká z důvodu hromadění malého množství krve kolem zoubku, který se tlačí ven. Pokud je otok bolestivý, dítě pláče, hodně sliní a objeví se zvýšená teplota, doporučuje se zajít za stomatologem, který dutinku propíchne a miminku se tak uleví od bolesti.

Problémy spojené s růstem zoubků mnohdy úplně odstranit nelze, ale můžete je alespoň zmírnit. Výborným pomocníkem je tzv. kousátko, které se na pár minut vloží do lednice a pak se jím ochlazují a masírují podrážděné dásně. Je však důležité, aby toto dětské kousátko bylo vyrobeno ze zdravotně nezávadného materiálu (plastu).

Je-li bolest silná a přidá se i zvýšená teplota, lze v lékárně koupit přípravky na potírání dásní. Používání různých gelů na znecitlivění rozbolavělých dásní při prořezávání zubů může však také znecitlivět i zadní část hltanu. Pro dítě tak vzniká nebezpečí, že by mohlo vdechnout jídlo. Je proto nutné, aby dítě jedlo v tomto případě vsedě, v klidu pod dozorem dospělé osoby!

Při prořezávání zoubků se sice může objevit zvýšená teplota
, ale nikdy ne horečka. Pokud má vaše miminko horečky vysoké, které dokonce provází křeče, průjem, dítě nepřijímá stravu a zvrací, nemají s tím zuby většinou nic společného. V tomto případě je nutné vyhledat dětského lékaře, který určí diagnózu.

Časový přehled prořezávání dočasných zubů

Typ zubu

Doba prořezávání

Druh čelisti

První řezáky (jedničky)

6-9 měsíc

dolní

První řezáky (jedničky)

8–11 měsíc

horní

Druhé řezáky (dvojky)

9-12 měsíc

dolní i horní

První stoličky (čtyřky)

12–18 měsíc

dolní i horní

Oční (trojky)

17–22 měsíc

dolní i horní

Druhé stoličky (pětky)

20–30 měsíc

dolní i horní


Někdy se stává, že se dítě již se zoubkem narodí
. V tomto případě se většinou zoubek odstraní, aby mohla maminka bez problémů kojit.

Zdroj:naseporodnice.cz