Máma a máma

Nedávno se ke mně dostala informace, že v Británii už testují na myších oplodnění vlastními vajíčky přetvořenými na spermii. Žena tak vlastně svěří jedno své vajíčko nebo vajíčko své přítelkyně do rukou vědců a ti z něj vytvoří spermii, následně jím oplodní vajíčko a embryo pak vloží do dělohy žadatelky. Z embrya se narodí jedině holčička. Zeptala jsem se jednoho lesbického páru, jestli by takovou možnost využil.

„My jsem o dětech samozřejmě do budoucna uvažovaly a tohle by byla úžasná cesta, samozřejmě bychom se okamžitě hlásily jako dobrovolnice, kdyby chtěli dělat test na lidech. Ale nemyslím si, že by to v nejbližší době šlo, zatím proto uvažujeme požádat některého z kamarádů, aby se stal dárcem spermatu pro jednu z nás a později i pro druhou.“ Zvažuje Jana, která si svou partnerku letos hodlá vzít.

Ještě dál zašli v Brazílii, tam zkoumají možnost vytvořit z mužské spermie vajíčko. Poměrně závažný problém ale je, kdo pak embryo donosí. To zase prý vyřešili v Číně, kde chtějí upravit mužskou břišní dutinu a vytvořit tak místo pro dělohu, kterou by voperovali a udržovali pomocí ženských hormonů.

Nakolik jdou informace pravdivé a nakolik si je média přehrávala, až z nich vzniklo skoro sci-fi, vám nepovím, určitě by ale takové výzkumy pomohly stále četnější populaci neplodných párů, kde by se dala role těhotné prostě prohodit. Otázkou ale je, jestli to už není příliš velký zásah do přírody a jestli je něco takového etické.

„Mě přijde neetické i to, aby homosexuálové adoptovali děti, natož aby je plodili.“ Říká svůj radikální názor táta Honza. „Nic proti nim nemám, chápu, že když je nepřitahuje opačné pohlaví, nedá se s tím nic dělat, dokonce bych to asi pochopil i u svých dětí, ale nemyslím si, že by máma a máma nebo táta a táta byli dobrými vzory pro budoucí život dítěte. Nehledě na to, jak by se mu třeba spolužáci posmívali. Prostě ať si každý žije jak chce, ale netahá do toho děti. I když pořád lepší homosexuální rodina, než tyrani.“ Přiznává Honza.

A jaký názor máte na děti v homosexuálních rodinách vy? A co si myslíte o podobných výzkumech, jsou etické?