Lékárnička na cestu

dp5163384Vaše léky pro pravidelné užívání
Uložte do příručního zavazadla pro snadnou dostupnost v letadle. Zbytek lékárničky může zůstat v zavazadlovém prostoru.

Antimalarika
(Pokud tedy jedete do oblastí, kde by byli zapotřebí.)

Pro 1. pomoc

Obvazový materiál – hydrofilní obinadlo pletené, obinadlo elastické, škrtící z pryže, sterilní gáza – čtverce různé velikosti, náplasti, trojcípý šátek.  Dezinfekci pro ošetření drobných poranění.  Tu doporučuji nepodceňovat, využijete ji mnohokrát, ať už při drobných odřeninách, nebo třeba v případě pokousání, či pobodání. Mast na rány. Nůžky, pinzeta, teploměr, jednorázové injekční jehly a stříkačky pro delší pobyt. Potom také tzv. rychloobvaz – sprej, který vám umožní ránu rychle ošetřit a uzavřít.

Nevolnost

Ještě dříve, než na místo naší dovolené dorazíte, musíte strávit nějaký čas v různých dopravních prostředcích. Někomu se dělá špatně v autě, někomu v letadle. Každý, kdo o sobě ví, že trpí cestovní nevolností, by měl před odjezdem na dovolenou užít lék proti této nepříjemnosti.

Alergie

Využijí je i ti, kteří alergií netrpí. Pokud vás například štípne vosa nebo včela nebo dostanete svědivou kopřivku z ovoce, uleví vám právě léky na alergii. Výběr je široký a záleží jen na vás, pro který lék se rozhodnete. Použít navíc můžete i různé formy léku – tabletky, kapky nebo gel (hlavně na štípance).

Průjem

Strava na dovolené je přeci jen jiná, než na kterou jste zvyklí z domova. Hlavně děti nebo citlivé jedince proto může potrápit průjem. Včasné podání léku vás průjmu zbaví a neodsoudí vás k dovolené strávené na toaletě.

Nachlazení

Změna klimatu při cestách k moři nebo naopak časté střídání počasí v tuzemsku nám může způsobit nepříjemné letní nachlazení spojené s bolestí v krku, rýmou a kašlem. Pomohou vám léky na chřipku, na bolesti v krku a proti kašli a rýmě.

 

Bolesti svalů a kloubů
Nejlépe pomůže některý z gelů, který nanesete na postižené místo. Je jich na trhu velké množství, vyberte si ten správný, který vám bude nejlépe účinkovat.

Poštípání hmyzem, požahání
Gel s obsahem antihistaminika proti svědivým vyrážkám. Pro celkovou aplikaci poté některý z léků proti alergii v tabletách.

Na snížení teploty
Pokud s vámi cestují i děti, nezapomeňte přibalit léky proti teplotě v sirupu čí čípku. Pro dlouhodobější pobyt se doporučuje zařadit jak léky na bázi ibuprofenu, tak i paracetamolu.

Antibiotika
Pro delší pobyt v zahraničí s nedostupnou zdravotní péčí je vhodné mít k dispozici antibiotikum. Ještě lépe je konzultovat podání po poradě s místním lékařem.

Ošetření očí
Oční kapky a masti si rozhodně nezapomeňte, nikdy nevíte, co s vámi udělá ostré sluníčko, či cestovní nečistoty.   

dp2457593Onemocnění vyvolaná plísněmi a houbami
Některý z krémů nebo zásypů k tomu určených.

Na opary rtů
Existují již velmi účinné masti, takže je zbytečné, aby vám opar znepříjemnil dovolenou. Můžete použít i náplasti na opary.

Repelentní prostředky k odpuzování hmyzu
Prostředky s vysokým obsahem DEETu ( N,N-diethyl-m-toluamid) jsou nejúčinnější do rizikových oblastí. Přípravky se nanášejí na kůži nebo oděv.

Ochrana kůže před sluncem
Přípravky s UV filtrem k ochraně kůže před sluncem, na citlivou kůži obličeje zvolit krémy s vyššími faktory.

Foto: SAMphoto.cz

Zdroj: Domuvezdravi.cz, uzdravim.cz