Laryngitidu ne!

„Když můj syn trpěl dušností, byl na matku fixovaný nejen mateřským pudem, ale i strachem o život“ vypráví psychiatr své poznatky z boje velmi nebezpečnou nemocí. Ze všeho nejdůležitější je v případě laryngitidy pacienta zklidnit a uklidnit dýchání… „Bral jsem si malého na svůj hrudník a dýchal s ním. Pomáhal mu v nádechu a při výdech pak dech neztratit. Jezdil jsem tenkrát domů na víkend a pře s týden jsem pracoval mimo město, ovšem syn velmi rychle pochopil, že jsem pro něj při záchvatu více než inhalátor a konejšívá slova a matku začal odstrkovat. Užíval jsem si svůj dotek slávy a prozradil tajemství dýchání teprve než jsem odjížděl do práce.“

Laryngitida, zánět hrtanu nepostihuje se může vracet i k dětem dospívajícím a po několika desítkách let překvapit i dospělé. Velmi špatně reaguje na léčbu a v případně dospělého si s ní v podstatě lékaři neví rady a řeší ji tradičně antibiotiky. „V dětství jsem dostávala injekci kalcia a Prothazin. To většinou zabíralo okamžitě,“ vypráví jedna z dospělých pacientek. Kalcium a speciální lék rychleji rozpouští hlen, což uvolňuje dýchací cesty.

Přestože na bolavý krk se doporučuje vlažný, či horký čaj s medem, dítěti na zúžené hrdlo nedávejte pít nic teplého. Naopak se vyplatí přikládat tzv. Priesnitzův zábal, kdy na krk dítěte položíte kapesník namočený ve studené vodě. Přikryjete ho igelitovým pytlíkem nebo potravinářskou folií a vše necháte zapařit pod suchým ručníkem. Obklad je třeba měnit po patnácti minutách.

Je třeba dohlížet, aby dítě při rýmě a nachlazení nespalo a nesetrvávalo v suchém vzduchu. Nestačí větrání, rodiče si často vypomáhají různými zvlhčovači vzduchu, či třeba mokrou osuškou ze solné lázně, kterou jednoduše vytvoříte vodou se solí. Otestovat můžete i solnou dýmku.

Když můj prodělal epileptický záchvat, děsila jsem se i mihotavých plamínků svíček, proto si dobře umím představit, co prožívají rodiče, při záchvatu laryngitidy. Držte se a napište nám, jak si s laryngitidou umíte poradit Vy.