Kupuji si dceru

Přítel mě opustil, když jsem byla ve druhém měsíci těhotenství, musela jsem prodat byt a spokojit se s malou garsonkou. Pracovala jsem do poslední chvíle a krátce po porodu jsem si našla i domácí práci, ani to ale nestačilo. A pak mi kamarádka nabídla výhodnou práci realitní makléřky. Můžu si plánovat čas a za prodaný byt dostanu vysokou provizi. Jenže realita byla trochu jiná, práce mi začala polykat tolik času, že mi nezbylo, než dát malou do jeslí. Obrečela jsem to, ale na druhou stranu jsme konečně nemusela obracet každou korunu, mohla jsem koupit větší byt, kde má Andrejka svůj pokojíček a v něm má také všechny vysněné hračky. Po dalších dvou letech jsme se vypracovala hodně vysoko, jenže to kromě více peněz, přineslo také méně času a nutnost dalšího vzdělávání. Andrejka tak musela být od rána do odpoledne ve školce. Snažila jsem se jí to vynahrazovat víkendovými výlety a dovolenými u moře a tam jsem si ji asi začala kupovat.

„Maminko, já nechci do školky, půjdeme do Zoo“ , škemrala často Andrejka. Jenže já ji neposlouchala, měla jsem v hlavě nový projekt, do toho náročné učení… Kousek od kanceláře mám supermarket, ve kterém je i hračkářství. A tak jsem do něj alespoň dvakrát do týdne zašla a přinesla Andrejce panenku za tisícovku, nového plyšáka apod. Za hračky a mlsání jsem schopná měsíčně utratit i 10 tisíc! V práci teď zůstávám dlouho do večera, takže ze školky musí Andrejku vyzvedávat chůva. Když přijdu domů, malá už většinou spí. Dívám se na ní a stýská se mi po večerech, kdy jsme si spolu četly pohádky a mazlily se. Vzpomínám na chvíle, kdy byla malé miminko, které mě moc potřebovalo. A když se mi batolila pod nohama… Brzy už půjde Andrejka do školy a já propásla ty nejhezčí roky. A teď přicházím i o dceru. Chůvu má mnohem radši a já jsem ta, co jí všechno koupí.

Minulý týden jsme šly spolu nakoupit do hypermarketu a já si doma zapomněla kreditku, v peněžence jsem měla jen tisícovku, tak jsem se rozhodla, že než se vracet, koupím jen to nezbytné. Andrejka se ale hned rozběhla do hračkářství a dožadovala se elektronického zvířátka za 7000 korun. Řekla jsem jí, že jsem si nevzala peníze a že je hračka příliš drahá. Přistoupila tedy k regálu, kde byla menší elektronická zvířátka kolem tisícovky. „Tak alespoň tohle prasátko.“ Upřela na mě prosebný pohled. „Ale Andrejko, já jsem si opravdu nevzala žádné korunky, koupíme ho příště.“ „Ty mě nemáš vůbec ráda.“ Rozvzlykala se Andrejka a spustila, jak maminka Elišky je s ní doma a hraje si s ní, přišla i na besídku, kterou já jsem nestihla a já jí ani nechci koupit takové malinké prasátko… „Tak já se odstěhuju k tetě, s tou je aspoň sranda.“ Uzavřela Andrejka svůj hysterický výstup. Tetou myslela chůvu… Možná jsem jí měla dát na zadek, ale ve mně se zase hnulo svědomí a místo toaletního papíru a večeře, jsme domů nesly ono prasátko.

V pondělí jsem byla poprosit šéfa, jestli bych nemohla dostávat méně práce, samozřejmě s odpovídajícím snížením platu nebo alespoň jestli bych si nemohla brát nějakou práci domů. „Na Vaše místo čeká 5 dalších lidí. Jestli na to nestačíte, můžeme se rozloučit. Říkala jste, že Vám dítě v práci překážet nebude, že to máte dobře ošetřené.“ Taková byla odpověď šéfa a já odcházela jako spráskaný pes. Začala jsem se pídit po jiné práci, ale buď chtějí nástup ihned, což vzhledem k mé dvouměsíční výpovědní lhůtě není možné, nebo si mě evidují, ale místo zatím není. „Je krize, propouštíme.“ Je častá odpověď. Co mám dělat? A kdybych si našla práci, kde bych měla více času na dceru, půjde vůbec náš vztah ještě napravit tak, abych nebyla jen ta, co pořád něco kupuje, ale na zábavu je někdo jiný?