Kupujeme kočárek

Mezi první věci, které maminky řeší, patří velikost korbičky. Řada moderních kočárků má sice malé a korbičky, které doma nebo v autě nezaberou moc místa, musíte ale vzít v úvahu roční období, kdy má miminko přijít na svět. Pokud rodíte v létě nebo na podzim, počítejte s tím, že v chladných měsících, budete muset do korbičky dát ještě teplý fusak a několika měsíční nemluvně už se Vám tam nemusí vejít. Jestliže s dítětem budete často navštěvovat babičky, kamarádky apod. v době, kdy má dítě spát, vyplatí se Vám sundavací korba nebo vložená taška na dítě, ve kterých může dítě pohodlně spát i v místnosti, aniž byste musela rozkládat celý kočárek.

Velkým dilema je pro budoucí maminky i velikost a počet koleček. Pokud chcete trojkolku, vsaďte raději na dražší značku, levnější typy totiž nemusí být stabilní. U čtyřkolek je není značka zásadní, u obou typů ale stojí za to si rozmyslet velikost koleček. Velká kola si určitě pořiďte, pokud budete s miminkem vyrážet po rozbitých cestách nebo pěšinách nebo pokud své dítě čekáte v létě nebo na podzim a budete tedy první půlrok jezdit po zablácených nebo zasněžených chodnících. Malá kolečka jsou naopak vhodná jen do města na rovné chodníky. Pokud nemají odpružení, čeká Vaše miminko nepříjemné drncání na dlažebních kostkách. Výhodou malých koleček ale je, že takový kočárek lépe složíte do auta. U některých typů kočárků jdou sice velká kola sundat, ale je to pro Vás zase špinavá práce navíc.

Trojkombinace nebo každý zvlášť? Trojkombinace se od začátku jeví jako ideální řešení na dlouhou dobu. Většinou vyjde levněji, než kupovat hlubokou a pak sportovní korbu nebo golfky a také má kočárek maximální využití. Trojkombinace má ale i řadu nevýhod. Jednou z nich je například vyšší hmotnost. Pokud zvedáte kočárek se 4 kilovým miminkem, zdá se to být celkem jednoduché, ale uzvednete kočárek do autobusu s 12 kilovým batoletem? Trojkombinace bývají také hůře skladné do kufru auta a zabírají zbytečně moc místa. Naproti tomu polohovatelné golfky zaberou místa podstatně méně a jsou lehčí. Navíc pokud se Vám hluboký kočárek porouchá, můžete polohovatelný sporťák nebo golfky dočasně použít jako náhradní kočárek. Pokud se stále rozhodujete, je tu ještě jedno řešení. Kupte si trojkombinaci s velkými koly a golfky s malými koly a až se miminko naučí sedět, můžete kočárky střídat. Golfky využijete na cestování a do města, kombinaci s velkými koly naopak do do terénu a do sněhu.

Když už jsme se dostali ke golfkám, tak golfky nebo sporťák? Jak už bylo psáno výše, golfky jsou velmi skladné do auta a také lehké na přenášení i s těžším dítětem. Mají ale jednu nevýhodu. Dvě rukojeti se ovládají hůře než jedna jako u sporťáku. Pokud v golfkách dítě vezete, je to dobré, ale jakmile budete chtít vézt kočárek a přitom vést dítě za ruku, je to trochu obtížné. Pokud se ale dají zaaretovat kolečka, aby nezatáčela, dá se zvládnout i to. U koupi golfek si ještě musíte dát pozor na to, aby byly polohovatelné do lehu. Sporťák má sice vyšší hmotnost a horší skladnost, ale zase je většinou pohodlnější, širší a stabilnější.

Značka nebo cena? Pokud sázíte na značkový kočár, určitě spoléháte na to, že máte vyšší záruku kvality. Stejně jako u jiného zboží to ale nemusí vždy platit. V okolí mám spoustu maminek, které jezdí s polskými kočárky a jsou spokojené. I já jeden takový zdědila a i když už byl po dvou dětech, pořád skvěle jezdil. A naopak kamarádka s jedním z nejprodávanějších kočárků s ním byla během dvou měsíců na opravě 3x. Značkový kočárek má ale tu výhodu, že se výrobce většinou snaží opravit kočárek co nejrychleji. Pokud kupujete levnější kočárek, raději volte typ, který má alespoň dvě brzdy, ty se totiž porouchávají nejčastěji a dvojité jištění je jistější.

A ještě jedna nezanedbatelná věc. Všimla jste si, jak jsou některé moderní kočárky dokonale odpružené? Tak perfektně, že v nich nepohoupete dítě! A přitom miminka houpání tolik milují.. Kromě jízdních vlastností si proto v obchodě vyzkoušejte i jak houpe. Nezapomeňte si také přeměřit, zda se vejdete s kočárkem do výtahu a kufru auta, v obchodě si určitě vyzkoušejte, jak se kočárek skládá. A pokud se rozhodnete vozit miminko v kočárku co nejdéle, raději si pořiďte tmavší odstíny svých oblíbených barev. Ty úžasné světlounce zelené kočárky jsou sice nádherné, ale jen do té doby, než špuntík povyroste a rozmatlá po kočárku první banán nebo ho pocintá tolik zdravou mrkvovou šťávou;-).

A jak jste vybírali kočárek vy? Co byste poradili váhajícím maminkám? Jaká značka vám nejvíce vyhovovala?