Kids’ Lab Abrakadabra aneb Malí vědci v akci

 

IMG_0466Kids’ Lab Abrakadabra je první dětskou laboratoří v České republice a v pořadí již 35. laboratoří ve světě. Vzdělávací program společnosti BASF každý rok navštíví více než 50 000 dětí z celého světa a těší se velké oblibě nejen u žáků, ale i u jejich učitelů. Jeho cíl je jasný – přiblížit malým vědcům tajuplný svět chemie a umožnit jim pomocí zajímavých pokusů porozumět zákonitostem okolního světa. Od 23. 11. 2012, kdy byla laboratoř otevřena, již její výukové programy navštívilo více než 2 100 dětí z celé České republiky. Cílovou skupinou jsou žáci mladšího školního věku, tedy od 6 do 12 let.

Škola hrou

Experimentální laboratoř jasně ukazuje, že i chemii lze vyučovat Komenského metodou „škola hrou“. „Mnoho dětí si myslí, že přírodní vědy jsou nudné. Ve škole většinou není tolik času, aby se děti mohly věnovat pokusům a vše si vyzkoušet takzvaně naživo. Právě proto přišla BASF s nápadem dětské laboratoře, která jim umožní seznámit se nejen s chemií, ale pochopit také základní přírodní zákony. Rozzářené oči dětí a nadšené výkřiky nad každým povedeným pokusem jsou pro nás obrovskou motivací do další práce a jasným signálem toho, že naše snaha má smysl,“ říká Edita Hippová, jednatelka společnosti BASF spol. s.r.o.

IMG_0454Kids’ Lab má kapacitu 26 míst a je otevřena všem základním školám v České republice každý pátek ve dvou dvouhodinových blocích. Pro malé objevitele je připraven experimentální program s názvem „Voda miluje chemii“, který se skládá ze dvou samostatných pokusů. Během prvního se děti seznámí s vlastnostmi vody, v tom druhém se na vlastní oči přesvědčí o propustnosti jednotlivých materiálů.

Od února 2014 se mohou školy těšit také na dva zbrusu nové pokusy „Čištění vody“ a „Výrobu slizu“. Díky těmto pokusům si děti uvědomí nejen cenu čisté vody, ale také složitost jejího čištění. „Přibližně deset procent vody, která se v BASF používá, přichází do kontaktu s výrobky a využívá se pro čistění nebo jako rozpouštědlo. Takto vzniklá odpadová voda se následně čistí v čistírnách odpadových vod. Děti si v tomto experimentu mohou vytvořit vlastní znečištěnou vodu a následně z ní odstranit pevné i rozpuštěné částice. V druhém pokusu, při výrobě slizu, si zase mohou děti samostatně vyrobit oblíbenou hračku, při jejíž výrobě se naučí, že voda není jen tekutá, ale má i mnoho jiných vlastností,“ vysvětluje nové programy PR manažerka BASF Silvia Tajbliková.

Dr. Bubbler a jeho pomocníci

Laboratoř děti fascinuje od první chvíle a pod vedením zkušených lektorek jim chemie doslova ožívá pod rukama. Během kurzu je kladen důraz na bezpečnost práce, proto jsou děti vybaveny ochrannými brýlemi a zástěrami. A důležitá je také samostatnost – děti pokusy provádí samy dle návodného manuálu. A aby to byla práce veselá a příjemná, mohou se spolehnout na pomocnou ruku maskota laboratoře, Dr. Bubblera, a jeho přátel.

Myslím, že je skvělé, že děti zde mají možnost pracovat opravdu samostatně a bez zásahu dospělých. Ve škole se často potýkáme s tím, že žáci mají problém s porozuměním psaného textu, zde se však všichni opravdu soustředí a mnohdy si manuál čtou i několikrát. Strach z toho, že by se jim pokus nevydařil, je pro ně velmi silnou motivací,“ říká pedagožka Hana Mazancová, která se svou třídou Kids’ Lab navštívila.


Pro budoucnost chemie

První dětská chemická laboratoř Kids’ Lab spatřila světlo světa v sídle BASF v Ludwigshafenu v roce 1997, první česká laboratoř byla otevřena až o patnáct let později. Pro úspěch celého projektu v ČR je nesmírně důležité, že Kids’ Lab Abrakadabra provozuje tak respektovaná instituce, jakou je Národní technické muzeum. Vzhledem k tomu, že přírodní vědy obecně ve školách patří mezi nejméně oblíbené předměty, BASF věří v to, že právě těmito drobnými, ale podstatnými krůčky se chemie postupně etabluje jako zajímavý a oblíbený předmět u dětí, díky němuž mohou objevovat a chápat svět kolem sebe.

Přihlášky do laboratoře probíhají prostřednictvím formuláře na stránce http://www.ntm.cz/doprovodne-programy/kids-lab-abrakadabra.