Kde jsou?

Nezájem a nepochopení rodičů, možnosti internetu a otevřené hranice. To můžou být důvody ztráty některých dětí. Některé utečou, další unesou snadno i do zahraničí a jiné se zase nechají napálit. Malé předškolní děti se zase často ztratí třeba v obchoďáku. Většina příběhů má šťastný konec a děti se po několika hodinách či dnech najdou živé a zdravé. Další příběhy mají smutný konec ať už se dítě stane obětí trestné činnosti nebo jeho smrt způsobí nehoda. A pak jsou tu příběhy, které nemají konec žádný. Děti se nikdy nenajdou a jejich rodiče stále doufají.. Každým dnem, měsícem a rokem, ale šance na nalezení pohřešovaných dětí klesá.

Honzík Nejedlý z Prahy se ztratil 17.1.1998. Šel jen navštívit kamaráda a slehla se po něm zem. Nikdo neví, jak se vše odehrálo, ale zřejmě ho někdo naložil do auta a odvezl. Možná ho má na svědomí pedofil, ale možná se nakonec dostal třeba do zahraniční rodiny jako nelegálně adoptovaný. Kdo ví, chtěla bych stejně jako jeho rodiče věřit, že žije a má se dobře.

Dlouhých 12 let mají prázdné místo u stolu i rodiče Ivanky Koškové z Liberecka, ta se vydala na kole, do nedaleké vesnice ke svým příbuzným a tady její stopa končí. Ivance v té době bylo 14 let. Dnes by už byla dospělá a jistě měla i svou rodinu, kdyby…

Asi nejčastěji se pátrá po mladistvých, které to doma nebaví a vyrazí za dobrodružstvím. Nejsmutnější jsou ale případy těch nejmenších. Ti většinou neutečou z domova jen tak, spíše se stanou oběťmi trestných činnů nebo se nešťastně zatoulají. Někdy je najdou mrtvé, někdy živé a někdy vůbec….

V den čtvrtých narozenin zmizela Karolínka Planá z Bruntálu, dnes už by z ní byla mladá slečna na prahu dospělosti, hledá se totiž už 13 let… Karolínku si odvezl její otec do Krnova. Pak ji měl unést neznámý stopař. Soud ale Jaroslava Planého odsoudil za její vraždu, přestože se tělo nenašlo. Ale kdoví, třeba žije a vy ji denně potkáváte…

Už rok hledá svou sedmiletou dceru Viktorii Kulhánkovou z Jindřichohradecka, také její táta. Viktorka se stala středem sporu rozhádaných rodičů, její máma si ji loni koncem února odvezla neznámo kam a otec marně pátrá, aby mohl svou dcerku zase obejmout.

Také Adélka Doležalová z Prahy, zmizela před rokem, kdy jí bylo 5 let. Možná chodí do školky s vašimi dětmi. Neviděli jste ji?

Martin Chavosh z Mladoboleslavska se ztratil, když mu byli 4 roky. Možná dnes chodí do školy právě u vás. V dubnu mu bude 12 let.

Už čtvrtý rok hledají rodiče i Honzíka Štefucu z Chomutovska. V době zmizení mu bylo jen 8 let.

Neumím si představit, co musí prožívat rodiče několik let pohřešovaných dětí. Počáteční naději střídá zoufalství, špatné myšlenky jsou střídané těmi o šťastném shledání. Týdny, měsíce, roky… Jakákoliv jistota, i když bolestná je určitě lepší než mnohaletá nejistota.