Kapesné

 

Odborníci se shodují v tom, že kapesné je určitě potřeba. Děti se díky němu učí finanční gramotnosti a zacházet s penězi. S kapesným můžete začít už v době, kdy máte doma prvňáka. V té době mu vystačí pár desetikorun, maximálně 50 korun týdně. Za ty by si měl koupit, co bude chtít. Svačinu a pomůcky do školy, kredit do mobilu, oblečení atd., by měli kupovat rodiče.

Staršímu dítěti můžete zvýšit kapesné až na 500 Kč měsíčně.

Jakmile se ze školáka stane středoškolák, měli byste zvážit zvýšení kapesného, hlavně podle jeho zájmů a trávení volného času. I tak by ale středoškolákovi mělo stačit 1000 Kč na měsíc. 

Kapesné by vaše děti měly dostávat stejně, jako vy dostáváte výplatu, tedy v jeden určitý den a v určité výši. Rozhodně jim neustupujte, pokud by chtěly byť jen zálohu. Dovolte jim ale třeba příležitostný drobný přivýdělek. Můžou třeba jednou za měsíc udělat nepopulární práce jako umytí oken, auta, vypletí záhonků…. Pokud dítě touží po věci, na kterou finančně nedosáhne, nepodléhejte žadonění a naučte ho šetřit. Vysvětlete mu, jak to chodí v bance – bude-li šetřit, dostane úrok z vkladu. No a pak třeba k narozeninám nebo Vánocům, může dostat speciální prémii – třináctý plat. 

Pokud vaše ratolest dostává peníze od babiček, založte mu jeho vlastní spořící účet, tam mu můžete sem tam nějaké peníze převést nebo si je může ukládat samo. 

Jakmile dítěti začnete dávat kapesné, určete jasná pravidla a za jejich porušení můžete nějakou korunu či později desetikorunu, strhnout. Děti by ale neměly dostávat peníze za známky a chování, stejně jako by se jim za totéž neměly strhávat. Stanovte si třeba dobu, do kdy musí mít hotové úkoly a jaké práce musí dělat v domácnosti, tak děti naučíte přirozené odpovědnosti. 

Jsou rodiče, kteří kapesnému nefandí a když dítě něco potřebuje, přijde a řekne si, rodič pak zváží, jestli tu či onu věc potřebuje nebo ne a podle toho mu vyhoví či nevyhoví. Takové dítě je pak ale závislé na rozhodnutích rodičů, nenaučí se s penězi pracovat a nakonec může v dospělosti udělat chybu s daleko větší částkou, než v dětství.

Jaké dáváte kapesné? Napište nám o tom.