Jste nemocní? Zkuste med

Než začneme med užívat
• V květovém medu převažují hlavně glukóza, fruktóza, více vitamínů, pyl, méně minerálních látek, voda max. 19%.
• V lesním medu převažují hlavně glukóza, fruktóza, více minerálních látek, pyl, méně vitamínů, voda max. 19%.
• Ve smíšeném medu jsou všechny složky v rovnováze.
• Medovina je přírodní kvasný lihový produkt z medu obsahující max. 17% alkoholu, vodu, glukózu, minerální látky. Při výrobě se odloučí pyl (bílkoviny), vitamíny a většina lehkých cukrů.
Při jakých onemocněních med pomáhá?
Zánět horních cest dýchacích
Tlumí zánět a bolest. Používá se ho jako sladidla plicních čajů a samotného s máslem nebo rozmixovanou cibulí.
Virový zánět jater, žlučníku a lékové poškození jaterní tkáně
Med obsahuje jednoduché cukry (glukózu a fruktózu), základní látky pro glykogén. Užívá se 3x denně polévková lžíce samotná a sladíme s ním všechny tekutiny (náhradou za řepný cukr).
Žaludeční a duodenální vřed
Med při vyšší koncentraci snižuje sekreci žaludečních žláz a je vhodným doplňkem v potravě při konzervativní léčbě.
Nespavost
Pro uklidňující účinek medu se doporučuje brát 1 až 2 lžičky před spaním.
Dětské anémie
Med obsahuje ve stopových minerálech vstřebané železo a měď, zvyšuje hodnoty hemoglobinu. U kojenců i dospělých se po 4 měsících hodnota hemoglobinu zvýšila o 8%.
vcelyNeurasthenické projevy u dětí
Med má sedativní účinek a působí vylepšení těchto stavů.
Rekonvalescence po onemocnění a vyčerpanosti organizmu
Doporučuje se konzumace v roztocích i med samotný, protože obsahuje jednoduché cukry, které se vstřebávají přímo do krve a netráví se.
Věnčité tepny a srdeční sval
Med přispívá k rozšíření věnčitých tepen srdečních a k lepšímu prokrvení srdečního svalu nejen tím, že dává nezbytnou živinu pro sval – hroznový cukr, vitamíny B a C, stopové prvky draslík a hořčík.
Otravy houbami
Podání teplého mléka a medu při první pomoci podpoří poškozená játra. Dává se několik lžic medu v teplém mléku nebo čaji.
Paradentóza zubů
Ve vyzrálém medu, jakož i ve víčkách zavíčkovaných medových plástů (tzv. voští), jsou látky, kterým říkáme inhibiny, které působí proti rozvoji baktérií.
Hnisavé rány
Med aplikován na hnisavé rány pomáhá odlučovat odumřelé tkáně a rány oživuje. Vyzkoušeno u bércových vředů dokonce i při válečných poraněních.
Po epidemickém zánětu jater
Dáme-li nemocnému ráno a večer lžíci medu ve sklenici jablečného moštu, pocítí již po týdnu nápadnou úlevu. Po 2 měsících užívání medu s jablečným moštem zmizí zápach stolice i střevních plynů odstraněním hnilobných a kvasných mikrobů v zažívacím traktu.
Noční pomočování dětí
Často přetrvává do dospělosti (neuróza). Od 17 hodiny omezíme příjem tekutin v potravě, před spaním povinně vymočit a dáme lžíci medu, týden budíme dítě po 24 hodině, necháme vymočit, ve dne prodlužujeme interval mezi močením a stav se úplně stabilizuje. Děti mívají živé sny, med jim přináší klidný spánek a jejich psychika se zlepší.
Prořezávání zoubků u dětí
Při bolestech uspějeme podáním lžičky medu. Med snižuje hladinu fosforu v krvi a tím otupuje vnímání bolestivých pocitů.
Chřipka a senná rýma
Žvýkání odvíčkovaných voskových víček při vytáčení medu (voští) působí příznivě u zánětů horních cest dýchacích i u senné rýmy.

Zdroj: vcelarenihrou.cz
Foto: SAMphoto.cz