Jsem těhotná?

Vypadá to jednoduše, zajdete do lékárny, za pár desítek korun koupíte těhotenský test, který je vlastně jen kouskem papíru. Pěkně doma v klidu se otestujete a hned víte na čem jste. Jenže záleží na mnoha faktorech, jako je doba, kdy si test provádíte, jak dlouho od zpoždění menstruace a v neposlední řadě také na vaší šikovnosti. Může se také stát, že máte ovulaci pozdější, než je běžné a proto test těhotenství nezachytí v termínu doporučovaném výrobcem.

Testy vám vlastně pomáhají zjistit těhotenství pomocí hormonu HCG, který se po oplodnění a uhnízdění vajíčka, dá zjistit v krvi a moči. Testy se liší nejen cenou, ale i citlivostí. Ty nejběžnější a nejlevnější, by vám měly potvrdit těhotenství již jeden den po vynechání menstruace, poté, co test ponoříte do moči, vyndáte a tři minuty počkáte, zda se objeví jedna nebo dvě čárky. „Jedno dítě už máme, je ještě malé, ale manžel by druhé moc chtěl. A tak když mě zahlédl, jak mizím na záchod s testem, kroužil kolem jako mlsný pes.“ Směje se Ivana. „Měla jsem takový běžný, za 30 korun, co jsou v balení dva. Už u prvního dítěte se ale pozitivní výsledek objevil až po 14 dnech od vynechání menstruace, takže jsem negativnímu testu nepřikládala váhu, na rozdíl od posmutnělého manžela. A opravdu za 14 dní byl testík pozitivní a já se objednala pro potvrzení na gynekologii. Nechápu. proč na testech píšou, že lze těhotenství zjistit již den po vynechání, když to nefunguje.“ Kroutí hlavou Ivana.

U testů platí, čím vyšší cena, tím vyšší kvalita a hlavně dražší testy mají vyšší citlivost. Některé dokážou odhalit těhotenství již po 7 dnech od početí, takže nemusíte čekat na své dny. Doporučené je ale dělat si test až za 2 či 3 týdny od doby, kdy se domníváte, že jste počala. I když výrobci testů píší, že lze test udělat v jakoukoliv denní dobu, nejlepší je ranní moč. A pozor, vždy test používejte přesně podle návodu, jen tak lze zjistit objektivní výsledek.

Jak test vybírat? V lékárně Vám pravděpodobně prodají první, který mají po ruce, proto je lepší se podívat na internet a vybrat si z několika značek, o které přímo požádáte. Testy se liší jak citlivostí, tak způsobem použití. Ty nejlevnější se noří do moči a výsledek budete vědět až za několik minut. Dražší testy můžete použít dříve, stačí je podržet v proudu moči a výsledek budete mít už za minutu.

Pokud je váš test pozitivní, objednejte se ke svému ženskému lékaři. Ten většinou ještě udělá jeden podobný test a odešle vás na odběr krve. Test z krve je nejspolehlivější. Ještě spolehlivěji ale funguje intuice. „I když mi test stále vycházel negativní, už po 14 dnech jsem prostě věděla, že pod srdcem nosím miminko. A to se mi stalo u prvního i u druhého dítěte. U prvního se přítel domníval, že jsem si jen vsugerovala své přání, ale tak to nebylo. Po dvoutýdenním vynechání periody, jsem si test dělala znovu a tentokrát tam byla druhá slabá čárka. Ale já už to prostě věděla.“ Směje se Irena.

A jak jste testovaly vy? Koupily jste si těhotenský test nebo jste šly rovnou na gynekologii?