Jarní očistná kůra

Detoxikace je důležitá
Vysvětlení samotného pojmu detoxikace není nikterak složité. Základem je postup, při němž se tělo snažíme zbavit látek, které pro něj mohou být jedovaté. Tyto látky bývají označovány také jako toxiny. Jejich přítomnost v těle signalizují některé projevy. Z nich můžeme uvést:
•    únavu, oslabení a pocit celkového vyčerpání
•    častá nachlazení či chronická onemocnění
•    kožní problémy
•    potíže se spánkem
•    celulitidu
•    bezdůvodné přibývání na váze
•    revma a bolesti kloubů

dp22931926Cílem očistné kůry je zlepšení fyzického i duševního stavu. Po takovémto očištění je organismus lépe připraven na příjem látek nezbytných pro život, jako např. vitamínů z přirozené stravy. Výsledkem je posílení imunitního systému, který následně může fungovat tak, jak je pro organismus nejlepší. Přestože lze nalézt mnoho druhů detoxikačních programů, je možné zmínit některé obecně platné zásady.
1.    Základem bývá dostatečný příjem tekutin, vhodná strava a pohyb.
2.     K pití bývá doporučována voda či neslazený ovocný čaj v množství 3 – 4 litry denně. Důležité je pít pravidelně, protože při nedostatku vody by se tělo nemohlo toxinů zbavovat, zhoršil by se oběh lymfy a vylučování by nebylo dostatečné.
3.    Při detoxikační kůře se snažte jíst tak, aby jídlo zbytečně váš organismus nezatěžovalo. Omezte konzumaci  kávy, černého čaje, alkoholu či cigaret. Ve stravě dbejte zejména na dostatek zeleniny, celozrnného pečiva, luštěnin a v rozumném množství i ovoce. Naopak se vyvarujte mastných jídel, živočišných tuků, uzenin, cukrovinek a konzervovaných potravin.
4.    K detoxikačnímu procesu patří též masáže, koupele a sauny. Ty sice nejsou samy o sobě schopny přímého čištění, ale působí pozitivně na naši imunitu a také na duševní pohodu.

Pro detoxikaci bývají dále doporučovány různé prostředky. Velmi oblíbeným prostředkem jsou výrobky s vysokou koncentrací výtažků z rostliny aloe vera, užívány bývají též jiné bylinky, mezi nimiž je důležitá:
•    Kopřiva dvoudomá – vhodná v podobě čajů. Čistí organizmus, odvodňuje a působí na lymfu.
•    Pampeliška lékařská – působí protizánětlivě, čistí organizmus, stimuluje játra a žluč.
•    Řeřicha – užívá se do různých zeleninových salátů či pomazánek. Posiluje imunitu, je prospěšná ledvinám a močovým cestám, podporuje produkci trávicích šťáv, povzbuzuje činnost žlučníku a jater.
•    Řebříček obecný – podporuje látkovou výměnu, krevní oběh, vylučování žaludečních šťáv, má protizánětlivé a čistící účinky.
•    Sedmikráska chudobka – lístky i květy se používají do salátů, polévek nebo jako čaj. Je vhodná při potřebě zvýšit činnost jater, žlučníku, sleziny a ledvin, působí močopudně a má čistící účinky.

K detoxikaci je samozřejmě možné nalézt pomocníky v lékárně, kde jsou k dostání přípravky s přírodními extrakty.

dp2852958A co hladovka?
Nejúčinnější, ale zároveň nejdrastičtější očistnou kúrou je hladovka. My bychom doporučili hladovku jednodenní, někteří odborníci se ovšem přiklánějí spíše k třídenní. Nikdy by však neměla být delší, abyste si namísto očisty neublížili. Každopádně to, že nebudeme nějakou dobu jíst, určitě neznamená, že budeme zanedbávat pitný režim. Během této očisty pijeme denně tři a půl litru čisté pramenité neperlivé vody.
Výbornou detoxikací je i „jablečná kúra, kdy namísto hladovky konzumujeme pouze jablka, denně jeden a půl kilogramu. U kupovaných, musíme pečlivě odstranit slupku, kvůli chemickému postřiku. Dobrou službu nám učiní i jablečný ocet, nejlépe v bio kvalitě. Tento prastarý prostředek představuje jednoduchou metodu, jak omládnout, zhubnout, snížit vysoký tlak, zbavit se toxinů, zlepšit kožní choroby a celkově se zregenerovat. Pro nejlepší účinek se doporučuje po dobu třech týdnů vypít každé ráno nalačno a večer před spaním sklenici neperlivé vody do níž přidáme jednu polévkovou lžíci jablečného octa. Místo jablečného octa můžeme použít i ume-ocet. Tato japonská pochutina se vyrábí z ume-boshi, což jsou švestky naložené dva roky v soli. Ume-ocet podporuje dezinfekci celého zažívacího traktu od jazyku až po konečník. Dále působí proti únavě a celkově posiluje imunitu.
Na vyčištění, ale i redukci váhy je vhodná i polévka ze sedmi druhů zeleniny, která se konzumuje tři až pět dní. Připravíme ji tak, že uvaříme ve vodě mrkev, zelí, cibuli, česnek, petržel, celer, květák (nebo jiný oblíbený druh zeleniny), jemně osolíme mořskou solí a kápneme jednu lžičku panenského olivového oleje. Poté  pojídáme tuto polévku a tři a samozřejmě také vypijeme tři a půl litru pramenité neperlivé vody.
-if-
Foto: SAMphoto.cz
Zdroj: Relaxuj.cz, zdrave.cz