Jarní detox podle orgánů

Játra očišťují krev od všech jedovatých složek (od alkoholu po pesticidy), vychytávají toxiny, přeměňují jejich chemickou strukturu tak, že se stávají rozpustné ve vodě, a potom je vyměšují do žluče. Žluč dále přenáší odpadní produkty z jater do střev, jimiž jsou vylučovány z těla. Pokud jsou játra přetěžována, můžete trpět otoky, pocity na zvracení, špatným trávením, potaženým jazykem atd.

Tip: Jezte občas artyčoky, pomáhají játrům v detoxikační činnosti, podobně působí zelený čaj maté a čaj lapacho.

Jednou z nejdůležitějších úloh ledvin je filtrace krve a výroba moči, která odvádí toxiny a odpadní látky vzniklé rozpadem bílkovin. Dále řídí vodní hospodářství organismu, krevní kyselost a navracejí zpět do krve všechny hodnotné živiny, které je potřeba uchovat pro další využití. Když jsou ledviny přetěžovány, může se to projevit tmavě zbarvenou, zkalenou močí, malým množstvím moče, silně zapáchající močí, bolestí při močení.

Tip: Pijte asi dva litry tekutin denně, nejlépe pramenitou vodu nebo čaj (zelený maté, lapacho, kopřivový, z listů břízy nebo heřmánkový). Chřest a petržel podporují vylučování ledvinami.

Kůže je největším lidským orgánem (cca 1,5 metrů čtverečních). Její pot a mazové žlázy vyměšují a odstraňují toxiny, které nemohou být z těla odstraněny jinou cestou. Je-li tento systém přetížen, způsobuje celulitidu, pupínky, puchýřky, akné, překrvenou – skvrnitou kůži.

Tip: Prokrvení kůže zlepšují masáže a sauna.

Střeva štěpí a vstřebávají potravu a vodu do krevního oběhu. Dále nás zbavují odpadních látek vzniklých při trávení a metabolismu jater. Dobře fungující trávicí systém odvádí velmi rychle odpad z těla. Pokud však potrava obsahuje velké množství průmyslově zpracovaných potravin, vede mnohdy k zácpě a tím k delší přítomnosti toxinů v našem těle. Přetížení střev poznáme: zácpou, nadýmáním, větry.

Tip: Jezte stravu bohatou na balastní látky (vlákninu) a hodně čerstvé zeleniny, tím se upraví stolice a vyzkoušejte indický jitrocel, který střeva vyčistí jako špunt.

Plíce jsou tvořeny miliony drobných vzduchových váčků s celkovou plochou cca 50 metrů čtverečných. Na této celé ploše probíhá výměna plynů. Při dýchání vstupuje kyslík do krve a zbylé odpadní látky – voda a oxid uhličitý jsou odstraňovány při výdechu. Pokud se člověk pohybuje v silně znečištěném ovzduší např. oxidem uhelnatým z výfukových plynů aut, nikotinem z cigaretového kouře či formaldehydem ze stavebních materiálů či tkanin – plíce se musí vypořádat i s těmito škodlivinami, což není vůbec jednoduché a málokdy to plíce zcela zvládnou. Jsou-li plíce přetěžovány, poznáme to díky: vodnaté rýmě, neprůchodnosti dutin, dlouhodobým kýcháním a chronickým kašlem.

Tip: Choďte hodně na procházky, nechte se inspirovat různými dechovými terapiemi.