Jak slavíte Velikonoce?

„U nás je vše v plném proudu.“ Říká maminka dvouletého Milánka. „Vždyť to budou první Velikonoce, ze kterých bude mít malý trochu rozum. Takže pohledy jsme již rozeslali, pomlázka už má čestné místo v ložnici společně s čokoládovými vajíčky a zajíčky. Chybět nebudou ani vařená vejce, která polepíme a pomalujeme fixkou. Na velikonoční pondělí, se vydáme s pomlázkou k babičkám a tetě. Ale asi nejvíc se těším, jak půjde šupat svou stejně starou kamarádku. To bude sranda. Míla ž umí říkanku, na šupání, ještě mi zbývá nachystat foťák a můžeme jít na to.“

Jana už má děti dospělé, ale vnoučata ještě nemá. „Smutno u nás nebude, stejně jako loni, k nám přijdou děti, postupně nás navštíví i sousedi a s manželem si dají něco ostřejšího. I šupačka bude. Mám ráda nazdobený byt, takže jsem i letos koupila něco nového a společně s letitou výzdobou všude po domě rozmístím kuřátka a zajíčky, na okna velké samolepky, také jsem si koupila tulipány a doufám, že do pondělí vykvetou, aby výzdoba byla dokonalá.“ Usmívá se Jana.

Lucie čeká miminko na Velikonoce. „Těším se, až budu s prckem chodit šupat, ale teď spíš přemýšlím, jestli budu Velikonoce trávit doma nebo v porodnici. Na Velikonoce mám akorát druhý termín, bylo by to povedené, manžel by tak zvládnul dvě oslavy najednou, doufám, že by je ve zdraví přežil. Zatím si ze mě všichni dělají srandu a tipují, jestli se narodí zajíček nebo slepička. My už to víme, ale tajíme.“ Směje se Jana. „A pohledy? Na ty my si nepotrpíme, posíláme jen smsky a emaily.

Naopak tradičně Velikonoce probíhají u Katky. „Manžel je z Moravy, tady na severu sice nebude mít kroj, ale už si přivezl slivovičku, víno a plete pomlázky. Je to šikula, napletl mi i košíčky, takže mám do čeho zdobit. Vajíčka barvíme v cibuli a asi budu dělat i foukané kraslice malované špendlíkem. Ale to jestli bude čtyřletá Kačenka v klidu. Bude mi určitě pomáhat s vystřihovanými zajíčky a tak podobně, které dáme i babičkám. Samozřejmě už mám jarní travičku a nějaké slepičky a zajíčky z obchodu. Od babičky jsme dostali také perníková kuřátka, těm se nic nevyrovná. Velikonoce slavíme jednou u nás podruhé na Moravě, takže příští rok bude ještě veseleji.

A jak slavíte Velikonoce vy?Už máte nazdobeno?