Jak se vyznat v olivových olejích

Olivový olej je stoprocentní přírodní produkt a přináší především kulinářský zážitek – můžeme ho použít od přípravy nejrozmanitějších salátů přes smažení a grilování až po pečení koláčů. Olivový olej je výjimečně lehký a jemný a jídlu dodá jedinečnou, neporovnatelnou chuť.

Jak víno, tak i oleje se degustují a klasifikují, mají svoje pozitivní charakteristiky, například hořkost, pikantnost, sladkost, ale i svoje defekty, kterými mohou být například kovová chuť. Používají se podle druhu jídla a charakteru příležitosti.

Druhy olivového oleje

Olivové oleje se klasifikují do kategorií podle norem stanovených zákonem, podle dosáhnutých chemických a senzorických vlastností. Konečnému spotřebiteli jsou určené tyto nejznámější kategorie olivových olejů:

FOTO_BorgesExtra panenský

Olivový olej s označením „Extra panenský“ (Extra virgin) je extraktem z čerstvých oliv té nejvyšší kvality. Získává se zásadně mechanickými způsoby. Označení „Extra panenský“ zaručuje, že olej splňuje všechna požadovaná kvalitativní kritéria a prošel senzorickou zkouškou s nejvyšším hodnocením ze všech olejů. Všechny olivové oleje kategorie „Extra Virgin“ – „Extra panenský“ musí mít kyselost maximálně do 0,8o .

Extra panenský olej je nositelem všech zdraví prospěšných látek, vitaminů, antioxidantů a polyfenolů. Extra panenský olivový olej je vhodný pro studenou i teplou kuchyni.

Olivový olej

Olivový olej je směs rafinovaného olivového oleje a panenského olivového oleje. Díky jeho vlastnostem a jemnější olivové vůni se doporučuje na tepelnou úpravu pokrmů, na dušení či smažení.

 

Sansa neboli Pomace

Je olej získávaný z olivové drti, odpadu, který zbude po prvním vylisování olejů (slupky, dužina, pecky). Olej se získává z těchto zbytků pomocí rozpouštědel, prochází procesem rafinace a zmixuje se s nepatrným procentem panenského olivového oleje. Prodává se také pod názvy „Olio di Sansa di oliva“ nebo „Pomace oil“ alebo „Orujo“. Tento produkt postrádá přednosti olivového oleje a na žebříčku kvality stojí nejníže. Vlastně by ani neměl nést přívlastek „olivový“. Lepší je tedy používat olivové oleje nebo oleje extra mild.

Co člověk, to jiná chuť. Ať už jste začátečník a preferujete olej jemné chuti, labužník a hledáte olej výrazné chuti či specialista a potrpíte si na bio oleje, ten správný olej pro vás si jistě vyberete například z nabídky olejů Borges.

Na čem závisí kvalita olivového oleje?

  • Na stavu plodu v háji, na stupni jeho zralosti v době sběru a na druhu. Představte si například, že šťáva ze zeleného, otlučeného, churavého a omrzlého pomeranče není tatáž jako ze zdravého, dužnatého, nedávno sklizeného pomeranče.
  • Na času mezi sběrem a zpracováním olivy. Odtržená oliva se díky své kompozici tuku a oleje znehodnotí velmi rychle, klidně i za 48 hodin.
  • Na rychlosti, čistotě a mírných teplotách v průběhu procesu transformace.
  • Na správném scezení už získaného oleje a jeho správném uskladnění ve sklepě: musí být chráněn před světlem, ve stálé teplotě, na chladnějším, ale suchém místě, v co nejmenším kontaktu s kyslíkem, nejlépe v nádobách z nerezavějící oceli.

 

JEN NEJLEPŠÍ ZNAČKY MOHOU ZARUČIT SPLNĚNÍ TĚCHTO PODMÍNEK.