Jak se vyhnout průjmu na dovolené? Hlavně prevencí

S prevencí potíží na dovolené můžete začít už doma s předstihem. Asi týden před odjezdem začněte preventivně brát probiotika. „Tyto přátelské bakterie udržují ve formě vaši střevní flóru a chrání váš trávicí trakt před nebezpečnými bakteriemi způsobujícími průjem. Na tzv. cestovatelské průjmy je zejména účinný probiotický kmen Saccharomyces boulardii. Probiotika jsou velice účinná, i pokud už se obtíže dostavily,“ říká doktorka Lenka Čadová, vedoucí oddělení vývoje společnosti Valosun.

Probiotika je však vhodné kupovat výhradně v kamenných lékárnách, kde je jistota, že nejsou nejen prošlá, ale i byla uchována přesně podle doporučení výrobců. Špatnou úschovou totiž mohou velmi rychle ztratit svou účinnost a vašemu zažívání moc nepomohou.

Jak již bylo řečeno na začátku, často si pro způsobení zažívacích obtíží stačí loknout místní vody. Ideálně se proto držte výhradně vody balené a to i na čištění zubů. Pokud si nemůžete být jisti neporušeným balením, volte raději vodu perlivou. V restauracích si pro jistotu nechejte nápoje otevřít přímo před vámi a rozhodně zapomeňte na led a citron.

Z jídla volte raději dostatečně tepelně upravené potraviny jako pečené ryby a maso, hranolky či vařenou zeleninu. Opatrní buďte naopak u švédských stolů, kde mohou potraviny ležet vlažné i několik hodin, vajec, salátů či nakrájeného čerstvého ovoce a zeleniny.

A i když to může být v letním parnu náročné, pro zmrzlinu si vždy choďte do některého z místních supermarketů, kde raději sáhněte po baleném výrobku známé značky.

Nepříjemným problémům se dá do jisté míry předcházet i pečlivým dodržováním základních hygienických návyků, které se každý naučí už ve školce. To znamená před jídlem, po návratu zvenčí či po návštěvě toalety si umýt ruce mýdlem, a nesahat si nemytýma rukama na obličej a zejména pak na ústa.

„Když vás přece jen postihne průjem, nejdůležitější ze všeho je náhrada ztracených tekutin. V horkém počasí jde alespoň o čtyři litry tekutin. V lékárničce by neměly chybět ani přípravky proti průjmu,“ radí doktorka Lenka Čadová.

Pokud se k průjmu přidají i silné bolesti břicha, vysoké horečky a celková slabost, pak je nutné brát antibiotika. Ta vám však musí předepsat lékař, kterého byste měli najít ve většině turistických středisek.