Jak se vrací dítě

Mít tak syna nebo dceru, slyšet po domě šťastný dětský smích. Opuštěných dětí jsou plné dětské domovy. Tak proč jednomu neudělat šťastný domov zrovna u vás.
Stačí překonat martyrium na úřadech a za pár měsíců jsou z vás rodiče. A máte tři měsíce na to, abyste si na sebe s novým členem domácnosti zvykli. Nezvyknete? Představovali jste si své rodičovství jinak? Vysnili jste si ideální dítě a realita vás překvapila? Není nic jednoduššího než dítě vrátit zpět do dětského domova.
Magda vypráví: „Těžko se mi o tom mluví, stále mám pocit, že jsem něco nezvládla ale pořád vlastně nevím co. Když mi lékaři řekli, že dítě mít nemůžu, rozhodli jsme se s manželem pro adopci. A zároveň jsme nechtěli roky čekat na miminko a tak jsme si vzali šestiletého Kamila. Vím, že měl za sebou spoustu nepěkných zážitků, že potřeboval spoustu lásky, trpělivosti a tolerance. O to všechno jsem se snažila, chtěla jsem být ta nejlepší máma pod sluncem. Pak jsem se ho začala bát, vážně, bála jsem se malého kluka. Cokoliv jsme mu řekla, třeba aby si umyl ruce, že má na stole večeři nebo že půjdeme na procházku, u něj vyvolalo záchvat vzteku. Při něm ničil hračky, věci v bytě, napadal i mě. Tak moc jsme mu chtěla pomoct a nevěděla jak. Nakonec z adopce sešlo a Kamil se vrátil zpět do dětského domova. Já se smiřuji s tím, že dítě mít nebudu.“
Možná má tenhle paragraf v zákoně své opodstatnění, ale já si neumím představit, co se musí dít v duši takového dítěte. Oni mě nechtějí, nemají mě rádi, vracím se zpět. To musí být hrůza.
To dospělí by měli mít rozum a zvážit do čeho jdou, když se rozhodují pro adopci. Ale zbavit se dítěte jako porouchané pračky, co už nefunguje tak, jak má?