Jak se probrat po zimě? Zkuste jarní detox!

 

Nejprve bychom měli začít s úpravou jídelníčku. Často narážíme na termín „jarní půst“. S tím bychom ale měli být opatrní. Ne každý je na postní dny připraven, proto volme jemnější a zdravější formu, která nezpůsobí našemu organismu takový šok. Jako vodítko můžeme použít například lunární kalendář, který nám může být v mnohém velkým pomocníkem. Již naši předkové věděli, jakou sílu v sobě skrývá Měsíc, proto tyto poznatky mějme na paměti a tzv. očistu zařaďme v době novoluní nebo úplňku, protože v této době naše tělo nejlépe přijímá.

 

Není třeba držet úplný půst a hladovět, jelikož vhodný jídelníček si můžeme sestavit i z ovoce a zeleniny.  Dva dny před tímto očistným dnem je však vhodné odlehčit trávicímu traktu a vyloučit maso, uzeniny, příliš tučné, slané a sladké potraviny. Již po prvním „odlehčení“ můžeme pozorovat, jak tělo vylučuje škodliviny. Celkově se cítíme lépe, máme více energie a vyšší výkonnost, více také vylučujeme. To vše je známkou toho, že z nás odcházení toxiny a tělo se z tohoto procesu raduje.

 

V den odlehčeného půstu konzumujeme v dopoledních hodinách pouze syrové ovoce nebo šťávy, odpoledne zařadíme také syrovou či dušenou zeleninu a ke svačině můžeme zvolit například zeleninový fresh. „Množství ovoce a zeleniny by mělo odpovídat kolem 1-1,5kg a je důležité rozdělit si je do několika menších dávek tak, abychom během dne neměli pocit hladu a dodrželi pravidlo pěti porcí denně“ doporučuje nutriční specialista Sandra Miloševičová.

 

V tento den je rovněž odborníky doporučováno volit lehkou fyzickou aktivitu, popřípadě klidový režim. Zapomínat bychom neměli ani na dostatek tekutin a denně vypít alespoň 3 litry. Vhodné jsou neslazené zelené, bylinkové nebo čistící čaje a samozřejmě kvalitní neperlivá voda. Po tomto dni už můžeme pomalu zvykat naše tělo na racionální stravu.

Fázi po úplňku, kdy Měsíc ubývá, můžeme využít pro snadnější a rychlejší hubnutí. Do svého jídelního režimu postupně zařadíme zeleninu, ovoce, luštěniny, ořechy, semínka, mléčné výrobky, či zakysané mléčné výrobky (podrobněji si o nich řekneme dále), celozrnné výrobky, rýži a ideálně dvakrát týdně si dopřejme ryby. Postupem času můžeme začít několikrát do týdne konzumovat i dušené nebo pečené maso. Z olejů vybíráme raději rostlinné, převážně kvalitní olivový olej.

K dodání energie nám mohou pomoci různé doplňky stravy, například Cell Activator.

 

Probiotika, prebiotika, symbiotika…

Pojďme se podívat na již zmiňované zakysané mléčné výrobky. Představují v pravém slova smyslu zázrak, který podpoří naše zdraví v mnoha ohledech. Zakysané mléčné výrobky v sobě zahrnují probiotické kultury, kterým je připisováno mnoho pozitiv, která v období detoxikace a ozdravění našeho organismu využijeme.

Probiotika

Zažívací trakt člověka obsahuje obrovské množství bakterií, které patří do mnoha rodů. Z hlediska zdraví je však velmi žádoucí, aby byl zažívací trakt osídlen správnými bakteriemi, s převahou Lactobacillů a Bifidobakterií. Takovéto bakterie fungují jako mikrobiální ochrana před bakteriemi škodlivými (patogeny). Mechanismu ochrany spočívá v tom, že přátelské bakterie soutěží se škodlivými bakteriemi o vazebná místa na střevní sliznici a pokud jsou v dostatečném počtu, obsadí tato místa a zabrání zachycení nevhodných mikroorganismů. Navíc probiotika produkují řadu látek, které pomáhají ničit škodlivé bakterie. Příkladem jsou mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které snižují pH střevního obsahu a zabraňují tak pomnožení patogenů.

Prokázané zdravotní účinky probiotik:

 • obnovení střevní mikroflóry po užívání antibiotik
 • zkrácení nebo zmírnění příznaků zánětlivých střevních onemocnění (ulcerózní kolitida, Crohnova nemoc) a průjmů
 • snížení množství enzymů a bakteriálních metabolitů, které mohou způsobovat nádorové bujení
 • prevence, popř. zmírnění nespecifických a nepravidelných zažívacích potíží u zdravých osob
 • úprava střevní pasáže a konzistence stolice u osob se zácpou nebo dráždivým tračníkem
 • zmírnění projevů nesnášenlivosti vůči mléčnému cukru laktóze u osob trpících laktózovou intolerancí
 • prevence nebo zmírnění alergických a atopických projevů u dětí
 • celkové zvýšení odolnosti organismu
 • prevence respiračních onemocnění (nachlazení, chřipka) a infekcí močového ústrojí
 • tvorba některých vitamínů

Některé studie poukazují na:

 • protinádorový účinek
 • vliv na snížení hladin cholesterolu
 • preventivní účinek na vznik zubního kazu
 • využití v prevenci i léčbě ischemické choroby srdeční
 • zlepšení autoimunitních onemocnění (např. artritidy)

Prebiotika

V souvislosti s probiotiky se hovoří o prebotikách. Prebiotikum je definováno jako nestravitelná složka naší stravy, která však představuje „potravu“ pro prospěšné bakterie. Tím jsou zajištěny vhodné podmínky pro jejich správný růst a aktivitu, což má samozřejmě pozitivní dopad na zdraví. Prebiotikem se v podstatě rozumí vláknina, zejména vláknina na bázi oligosacharidů. Ty se nacházejí především v obilovinách a zelenině (např. v česneku, cibuli nebo póru).

Prebiotika mají stejně jako probiotika značný vliv na zdraví. Příznivý efekt prebiotik je nejvýraznější, pokud jsou konzumována společně s probiotiky. Pro zajištění rovnováhy střevní mikroflóry, a tím i zdraví, je důležité konzumovat probiotika i prebiotika pravidelně a v dostatečném množství.

Zdravotní účinky prebiotik:

 • pozitivní vliv na složení mikroflóry zažívacího traktu
 • zvětšení objemu stolice a tím zlepšení střevní pasáže
 • prevence zácpy
 • prevence vzniku nádorů tlustého střeva a konečníku
 • snížení hladiny krevních tuků a cholesterolu
 • podpora vstřebávání některých minerálních látek (např. vápníku)
 • podpora imunity

Pro úplnost je třeba zmínit termín synbiotika. Synbiotikem se rozumí kombinace probiotika s prebiotikem (např. jogurt s fruktooligosacharidy).

Zkuste Aloe Vera

Při detoxikaci je vítaným společníkem i aloe vera.

O Aloe vera se tvrdí, že je lékem na všechny neduhy. Za tyto své nevšední léčivé vlastnosti Aloe vera vděčí více než 200 biologicky aktivním látkám (vitamíny, minerály, stopové prvky, enzymy a především imunitu stimulujícími polysacharidy). Aloe vera je vynikajícím pomocníkem při střevních a zažívacích obtížích, působí přímo na epiteliální výstelku střev a hladké svalstvo, zkracuje dobu tráveniny ve střevě, a organismus tak efektivněji a rychleji vylučuje stolici, která je zdrojem toxické zátěže při pomalém průchodu (zácpě). Účinné látky v Aloe vera také pomáhají při pálení žáhy, při nechutenství a při chorobách jater. Má pozitivní vliv především na úpravu pH v trávicím traktu (glykosid albenin funguje jako ochrana před překyselením žaludku). U Aloe vera byly rovněž popsány antibakteriální, protivirové a protizánětlivé účinky (díky obsahu polysacharidů). Při detoxikaci se tak přímo podílí na eliminaci nežádoucích bakterií a plísní.

Dalším velkým zdravotním benefitem Aloe vera je její funkce jako nosiče, který zvyšuje vstřebatelnost některých látek, např. vitamínů (C, E). Pokud se tedy užívá v kombinaci s dalšími speciálními látkami s detoxikační a regenerační aktivitou, jejich účinky se tak zvyšují.

Neposlední významnou funkcí uplatňující se při detoxikaci je silná antioxidační aktivita Aloe vera, která sama působí jako antioxidant a zároveň chrání dva důležité enzymy, uplatňující se v antioxidačních procesech (superoxid dismutáza a glutation peroxidáza) vlastních organismů.

Nezapomeňte na enzymy.

Velkou roli samozřejmě může sehrát i enzymoterapie. Enzymy jsou složité látky bílkovinné povahy. V buňkách lidského těla vznikají z aminokyselin, které organizmus získává trávením bílkovin obsažených v potravě. Enzymy urychlují a řídí všechny biochemické děje v organizmu. Proto se jim také říká biokatalyzátory. V lidském těle proběhne během jediné vteřiny mnoho miliónů chemických reakcí. Bez enzymů by stejné reakce trvaly stovky let.
Enzym plní pouze jeden speciální úkol, na který je naprogramován. Každý enzym se jako klíč do zámku hodí jen k určité látce (substrátu), a tu mění jen určitým způsobem. V organizmu pak ohromné počty enzymů fungují jako dokonale sehraný orchestr, čímž jsou zajištěny nesmírně složité životní mechanizmy a pochody.
Pro život a zdraví je nezbytné, aby v těle byly všechny enzymy přítomny v dostatečném množství a v optimálním funkčním stavu. Pokud tomu tak není, je zapotřebí enzymy tělu dodat.

Příklady jídelníčků pro půst

Jídelníček č. 1
(5500 kJ, 95 g bílkovin, 48 g tuků, 130 g sacharidů)
Snídaně: Bílý jogurt, 150 g ovoce, lžíce ovesných vloček
Přesnídávka: Zeleninová nebo ovocná šťáva
Oběd: Velký zeleninový salát (může být pokapaný olivovým olejem), dipp ze 150 g tvarohu a lžíce bílého jogurtu
Svačina: Ovocný koktejl z kefírového mléka a drobného ovoce
Večeře: Květák a brokolice zapečená s tvarohem a sýrem

Jídelníček č. 2
(5500 kJ, 95 g B, 46 g tuků, 135 g sacharidů)
Snídaně: Mléčný koktejl s banánem, sypaný mletými ořechy a vločkami
Přesnídávka: Ovoce s tvrdým sýrem
Oběd: Dušená zelenina s jogurtovou zálivkou, v případě hladu brambory se žervé
Svačina: Kefírové mléko
Večeře: Ředkvičková pomazánka (alternativa tvaroh s mrkví a celerem) obložená zeleninou, popř. s tmavým pečivem

 

Pravidelný pohyb zárukou energie

Neopomeňte začlenit do svého programu také pravidelný pohyb. Nadchnout vás může moderní systém cvičení Bosu, který je určen ženám i mužům všech věkových kategorií v různé fyzické kondici. Balanční cvičení na speciálně vyvinuté nafukovací kopuli zpevňuje svaly celého těla a redukuje tuk.

 

V poslední době získává popularitu i tzv. vibrační plošina, cvičení na trampolínkách nebo tolik populární zumba.  Zařadit můžete ale i plavání, aqua aerobic, jízdu na kole či rotopedu, vhodná je i procházka z práce domů. Nezapomínejte ale na to, že po každém sportovním výkonu je nutné nechat svému tělu prostor k regeneraci a obnovení fyzických sil.

 

Tento režim bychom měli udržovat dlouhodobě po několik týdnů, protože jen vytrvalost a snaha vede k žádoucím úspěchům.  Výhodou tohoto programu je to, že již po pár dnech se člověk začne cítit mnohem šťastněji a veseleji, proto bychom měli zdravý životní styl dodržovat dlouhodobě, dokonce i celý život.

 

Součástí zásad zdravého životního stylu je ale také jednoznačně i pozitivní přístup k sobě samému a k okolí. Radujte se z maličkostí a buďte vděční. Těšte se z toho, že se Vaše tělo zbavuje přebytečných kil i škodlivin a výsledek bude hned spokojenější.

Zdroj: Sandra Miloševičová, nutriční terapeutka, nasedeti,cz, PhDr. Karolína Hlavatá v rámci kampaně Bílé plus, lifefactory.cz

Foto: SAMphoto.cz