Jak pomoci tonoucímu

 

Matka chlapce navštívila dopoledne kamarádku, která má na zahradě bazén. Ten byl zakrytý plachtou, takže to vypadalo, že žádné nebezpečí nehrozí. Zatímco si ženy povídaly, batole si hrálo na zahradě a zřejmě spadlo na plachtu a ponořilo se do vody. Ženy si toho pravděpodobně všimly až po půl hodině, chlapce vytáhly ven, resuscitovaly, zavolaly záchranku, nic už ale nepomohlo. Případ teď šetří policie, která bude mimo jiné zkoumat i to, proč se chlapci dostala pomoc až po delší době.

 

Záchranáři a policie stále apelují na rodiče, aby měli děti neustále pod dohledem a to i na zahradách, kde jsou malé vodní plochy. Jak se může stát neštěstí? Třeba i tak, že si jeden myslí, že dítě hlídá ten druhý a pak najednou zjistí, že prcek je celou dobu venku sám a hraje si s vodou v sudu. Pokud to rodiče zjistí byť za 5 minut, už může být pozdě.

 

Není proto na škodu zopakovat si základy první pomoci tonoucímu dítěti. Co tedy dělat, když se dítě topí?

 

Každý pravděpodobně jako první odpoví „okamžitě pro něj skočit do vody a vytáhnout ho“. Ne vždy to tak musí být, v první řadě zhodnoťte své síly, malé dítě může vytáhnout skoro každý dospělý, ale pro větší dítě a dospělého, by měl skočit jen dobrý a silný plavec, jinak se může stát, že se utopíte oba. Pokud není šance, že se k tonoucímu dostane pomoc včas, počkejte, až upadne do bezvědomí a teprve pak ho vytáhněte.

Při tonutí dochází k dušení po vniknutí vody do dýchacích cest a plic. Nedokysličují se tkáně (hypoxie), rozpadají se erytrocyty (hemolýza), vyplavuje se draslík z krvinek (hyperkalemie), poruší se plicní sklípky a při tonutí ve slané vodě dochází k hypervolemii – nasátí vody do krevního oběhu. Tonoucí má zduřelé, šedomodré rty a ušní boltce.

První pomoc
Po vytažení tonoucího z vody zajistíme, aby vyplivl vodu a zahájíme umělé dýchání, je-li potřeba, začneme masírovat srdce a nepřestáváme, dokud nepřijede záchranka.