Jak odstavit batole?

 

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje výlučné kojení do 6 měsíců věku dítěte, poté už by mělo dostávat i příkrmy. WHO doporučuje kojit do dvou let, pediatři většinou zhruba do roka.  Nejvíce maminek kojí do šesti měsíců. Naopak dítě starší dvou let kojí už jen malé procento žen. Odstavení dítěte je velmi individuální. Některé maminky přestanou kojit ze zdravotních důvodů, další nemají už tolik mléka, musí nastoupit do práce nebo prostě kojit už nechtějí. Každý důvod je jiný a nejhloupějším odůvodněním je, že se okolí jaksi nezdá, že je tak velké dítě kojeno. U nás je to například tak, že u staršího syna jsem mléko neměla, takže byl nekojený, Míšovi je 14 měsíců a ač jsem ho chtěla odstavit v roce, kvůli nemocem stále kojíme, rozhodla jsem se ho odstavit až na léto. Momentálně kojím ráno, po odpoledním spaní a jednou v noci. Když se náhodou stane, že chce kojit venku, už mu to nedovolím a nabídnu mu čaj. U babiček nebo v mateřském centru ho ale klidně nakojím, přestože čas od času slyším, že už je na to nějaký velký. A jak je to u dalších maminek? 

Jana: „Jako ideální dobu k odstavení, vidím období do 18 měsíců, tehdy už jsem malou Johanku měla skoro odstavenou, sama mléko moc nechtěla, jen ráno a večer. Spala celou noc. Jenže kolem 18 měsíce se začala dožadovat častějšího kojení a já jí bohužel vyhověla. Nakonec jsem zase kojila 5x denně a nezabíralo nic. Vyzkoušela jsem všechny rady, přesto se Hani dožadovala prsu stále více. Začalo vztekací období a já byla opravdu vyřízená. Musela jsem odmítnout i nabídku práce, která se mi v té době naskytla. Nakonec jsem musela Hani odvézt na týden k babičce, kde prostě mlíčko nedostala, tedy jen to v lahvičce, a když se vrátila domů, řekli jsme jí, že máma už mlíčko nemá. Vzala to a od té doby se ho nedožadovala. Chudák babička ale zažila tři dny plné vzdoru a pláče a já jen doufám, že jsme Hani nakonec nezpůsobili trauma…“ 

Žaneta: „Vyzkoušela jsem osvědčený trik a ten zabral.. Když byl Mikulášovi rok, rozhodla jsem se, že je na čase odstavit. Byla už jsem vážně vyřízená. Malý chtěl kojit třikrát za noc a čtyřikrát přes den, byl opravdu hodně závislý. Během jednoho měsíce jsme kojení hodně zredukovala. Chodili jsme na celé dny ven, aby na kojení nemyslel a v noci mu chodil manžel nabízet lahvičku. Podařilo se nám omezit kojení na dvě denně a jedno v noci. Po měsíci jsem si zalepila prsa náplastí a vždycky, když chtěl Mikuláš napít, ukázala jsem mu „bebí“, kupodivu to rychle pochopil a nedožadoval se dál. To trvalo 14 dní. To jedno noční kojení jsme odbourávali nejdéle, definitivně odstavený byl až v 16 měsících, ale musím říct, že to bylo celkem v klidu.“

 Alena: „Jsem zastáncem přirozenosti, ale nejsem zase takový ten typ mámy, co jde do extrému. Vytyčila jsem si hranici kojení do dvou let s tím, že tomu nechám volný průběh a nebudu Anežce nijak zvlášť bránit ať bude nebo nebude chtít mlíčko. V roce jsem ji kojila třikrát denně a dvakrát v noci. V té době ale začala chodit a tak přirozeně mlíčko přestala vyžadovat. Protože se přes den hodně naběhala, postupně odpadala i kojení v noci, kdy spala opravdu tvrdě. V 16 měsících tak byla kojena prakticky jen večer, pak dostala průjem a vrátila se výlučně ke kojení. Jakmile se ale vzpamatovala, přestala kojení vyžadovat a v 19 měsících se odstavila sama. Ve výchově se řídím přirozeností a hlavně tím, že pokud má dítě leccos povoleno, už ho to neláká. Neplatí to ale na všechny děti.“

Sylva: „Já měla doma malého závislýma. Karlík se už v porodnici pomalu nechtěl odtrhnout od prsu a ještě v roce jsem ho kojila po dvou hodinách, přestože dostával příkrmy i čaj. V 18 měsících se mi po dlouhých bojích podařilo omezit kojení na tři denně a jedno v noci. Byla to obrovská úleva, protože jsem pomalu spala za pochodu. O tři měsíce později jsem otěhotněla. Nechtěně, ale stalo se a já se hrozně bála, jak do tohohle zvládnu druhé mimčo. Ať jsem Karlíka připravovala a přemlouvala, jak jsem chtěla, kojení se vzdát nechtěl. Když ale oslavil druhé narozeniny a pozvali jsme jeho již nekojené kamarády, jako by mu to došlo. Nechal si to celkem vysvětlit, že on i jeho amarádi už jsou velcí kluci a navíc mlíčko bude potřebovat miminko. A co bude miminko dělat, když mu ho starší bráška všechno vypije? Do měsíce bylo po kojení, až jsem se sama divila. Dneska, když vidí svou sestřičku, jak pije od maminky, tak si občas vzpomene, že taky pil mlíčko, ale vždycky řekne, že to už je pro mimina a on je velký kluk…“ 

A co se stane až odstavíte? Pokud je miminku méně než rok, měla byste mateřské mléko nahradit umělým, od jednoho roku můžete dítěti podávat kvalitní plnotučné a nezapomínejte na doplnění tekutin třeba čajem nebo převařenou vodou. Pediatři vám většinou doporučí umělé mléko minimálně do dvou let. Na trhu je velký výběr kvalitních mlíček až do tří let. Za sebe můžu doporučit ta, která jsou obohacena probiotiky pro klidné bříško, vyhnete se tak kupování drahých přípravků v lékárně a vašemu děťátku mlíčko lépe sedne.