Hurá na tábor

Žádná bombastická reklama, ale rada kamarádek a známých. Tak se dá asi vybrat nejlepší tábor, kde budou děti opravdu spokojené. Ale když nikdo takový není po ruce, řiďte se několika základními body.

V první řadě si rozmyslete, na jak dlouho chcete dítě vyslat.Tábory jsou týdenní až třítýdenní, podle toho se samozřejmě odvíjí i cena a ta bývá také dost podstatným měřítkem. Určitě je lepší zvolit kratší dražší tábor, než trnout, zda jsme dítko svěřili do dobrých rukou. A pozor, u ceny zjišťujte, co vše zahrnuje, je to jako u zájezdu. Za cenu 1000 korun máte nakonec jen objednání a další tisíce zaplatíte za jídlo, ubytování atd. Každá rodina má jinak nastavené „málo“ a „hodně“. Přesvědčte se, že za vaše peníze, dítě dostane kvalitní ubytování, jídlo a hlavně program. Je v blízkosti tábora pěkné koupaliště, zoo apod., kam je plánován výlet? Zjistěte si, zda na to musíte dát dítěti peníze s sebou nebo je toto vstupné již v ceně tábora.

Tábor vybírejte podle zálib dítěte. Existují třeba jazykové, sportovní, indiánské…. Jakmile dojdete k táboru, který by se vám zamlouval, zjistěte si, jestli má jeho provozovatel oprávnění tábor vést. Tábor musí být nahlášený na hygienické stanici v té oblasti, kde se nachází. Tak máte zajištěno, že případná kontrola prokáže nedostatky. Tábor musí být nahlášený také na příslušném obecním úřadě.

Tábor je zájezd jako každý jiný a dítě by mělo být pojištěno pro případ úrazu, ztráty zavazadel, krádeži, odpovědnosti za škodu…. Některé tábory již mají pojištění v ceně.

Všichni táboroví vedoucí by měli znát základy první pomoci. To by vám měli doložit zápisem. Tábor musí mít kvalifikovaného zdravotníka. Ten by měl mít nejdůležitější kontakty na lékaře pro případ závažné nemoci nebo úrazu. Zdravotníkovi byste také měli nahlásit léky, které vaše dítě bere a měl by dohlédnout, aby vaše ratolest nezapomněla. Tábor by měl mít také nouzový plán například pro případ povodní apod. I na to se můžete zeptat.

Profesionální táborový vedoucí by měl hlavně ochotně odpovědět na všechny vaše otázky. Pokud se vám s ním dobře komunikuje, nevykroucí se, můžete si být téměř jistí, že své dítě svěříte do dobrých rukou. To je určitě pro vás nejdůležitější kritérium, aby byl tábor důvěryhodný. Veškeré důležité informace, byste měli mít písemně a samozřejmostí by měl být i mobil na vedoucího. Nejlepší je osobní schůzka s vedoucím. Nejčastěji probíhá po skupinách.

Velmi důležitá je strava. Má vaše dítě dietu? Pak i pro ně jsou pořádány speciální tábory. Pokud ale pojede na běžný tábor, zeptejte se vedoucího na jídelníček a domluvte si případné řešení vaší ratolesti.

Děti by na táboře měly dostat 5 jídel denně a také by měly mít neustálý přístup k pití.

Posíláte děti na tábor? Byli jste spokojení nebo nespokojení? Doporučte našim čtenářům tábor, který vás zaujal.