Horečka

Popis
Jde o obrannou reakci organismu, který se tak sám vyrovnává infekcí. Právě z toho důvodu se nedoporučuje nasadit léčbu okamžitě, jakmile se objeví zvýšená teplota. To se ovšem horečky už netýká. Kdybychom ji podcenili, mohlo by to vést k nepříjemným následkům. U kojenců, batolat a dětí předškolního věku se totiž může objevit klinický obraz zvaný „hyperpyrexie“ s teplotami 40-41 stupňů Celsia, provázený i poruchami vědomí a křečovým stavem.

Kdy hrozí toto nebezpečí?
• při nekontrolované teplotě
• nedostatečném nebo nevčasném podávání preparátů proti teplotě
• určité dědičné dispozici
• nedostatečném příjmu tekutin
• či špatně provedeném zábalu
Toto nebezpečí rozhodně nemůžeme podceňovat. Poruchy vědomí a křeče by totiž mohly vést až k trvalému poškození mozku. Aby tato kritická situace nenastala, je zapotřebí dodržovat některá pravidla.

LÉČBA
1. Při všech teplotách je nutné zvýšit příjem tekutin, zvláště čajů, pokud možno slazených glukopurem (hroznovým cukrem), u dětí po 2. roce věku i minerálek. Příjem tekutin při horečce je nutno zvýšit nejméně o 50% oproti normálu. Tekutiny se podávají zásadně vlažné nebo studené.
2. Léky typu paracetamolu (čípky, sirup, sáčky, tablety, šumivé tablety), mají různý stupeň účinnosti, který odpovídá velikosti dávky paracetamolu k váze dítěte. Obvyklá dávka je 10-15 mg na kg hmotnosti. Dávku je možno opakovat 4x za 24 hodin. Po dohodě s lékařem je možné ji překročit, nikde ovšem ne více než na dvojnásobek pro nebezpečí postižení jater a ledvin. Musíte dát dobrý pozor na užívání několika přípravků stejného paracetamolového základu, ale jiného firemního názvu, současně.
3. Léky typu ibuprofenu působí proti teplotě a výrazněji proti bolestem (např. hlavy, uší, svalů a kloubů) při chřipkových onemocněních. Známé je i jeho protizánětlivé působení. Podává se samostatně v dávce 5-7,5 mg na kg hmotnost. Dávku je možno opakovat rovněž 4x za 24 hodin. Po dohodě s lékařem je možno dávku zdvojnásobit. Podává se od 1 roku věku.
4. Při vysokých horečkách je možné vzhledem k rozdílnému účinku z hlediska působení krátkodobě po dobu 48 hodin kombinovat podávání paracetamolových preparátů s Brufenem v sirupu v obvykle doporučovaných dávkách. Dochází k zesílení efektu proti teplotám bez zesílení vedlejších možných účinků. Léky nepodávejte současně!
5. U dětí od začátku 4. roku věku je vhodné několikaminutové sprchování vlažnou vodou (3-4 minuty), můžete opakovat 3x denně.
6. Během teploty je možno již od kojeneckého věku aplikovat zábaly. Správné provedení představuje tento postup: Na postýlku položíte igelitovou podložku, na ni suchou osušku a na tento povrch prostěradlo namočené do studené vody a vyždímané. Prostěradlem ovinete tělo dítěte od podpažní jamky až po konečné části nohou. Doba trvání zábalu se pohybuje kolem 5 minut. Zábal je možno aplikovat během hodiny 3x. Pokles teploty po takto prováděných zábalech se pohybuje kolem jednoho stupně. Při zábalech se nesmí pokládat na tělo dítěte peřiny nebo deky. Při studených končetinách nejsou zábaly vhodnou formou snižování teploty, stejně tak při infekčních onemocněních s kožním výsevem.
7. U dětí s možností klinického obrazu křečí je nutné se o protikřečové terapii předem domluvit s lékařem.
8. U školních dětí od patnácti let lze výjimečně, pokud nejsou k dispozici výše uvedené preparáty podávat Acylpyrin tbl. nebo effervescens. Jeho podávání je nutné bezpodmínečně spojit s dostatečným příjmem tekutin, jinak hrozí „okyselení organismu“ s možností postižení jater a ledvin a dalšími komplikacemi. Nesmí se podávat při planých neštovicích a v ostatních indikacích je třeba jeho aplikaci omezit jen na nejnutnější dobu. U kojenců a batolat je zakázán všeobecně.
9. S malým dítětem zvláště kojeneckého a batolecího věku je nutné být v jedné místnosti.
10. Všechna antipyretika (léky proti teplotě) je možné kombinovat s uvedenými metodami – sprchováním a zábaly a lze je podávat při současné aplikaci antibiotik.
11. Při vysokých nebo déletrvajících teplotách a zvláště současných ztrátách tekutin (zvracení, průjmy, nemožnost přijímání tekutin či jiných komplikacích) se poraďte s lékařem.

Zdroj: Lékařská rady Dětské nadace praktických dětských lékařů, autor Jarmila Buchtová