Čerta se nebojíme

Motto:
Abychom se my, mámy, nezbláznily, musíme si navzájem pomáhat.
Skutkem, nebo alespoň dobrou radou.

Člověk si říká, že ho už nic nemůže zaskočit. Samozřejmě, je to nesmysl. Obzvláště, když máte děti. To je člověk překvapován neustále. Minulý týden byl ve znamení Mikulášské nadílky, který je svátkem všech rodičů zlobivých dětí. Čert je trochu pozlobí a všechny ratolesti se jako mávnutím kouzelného proutku, alespoň na jeden den promění v nejhodnější andílky. My měli letos Mikuláše poprvé a tak jsem jako každá ustrašená máma prvního dítěte řešila, jestli strašit nebo nestrašit malé batole. Nakonec rozhodl manžel. V jeho oblíbené hospůdce byl pro děti připraven program s nadílkou a tak jsme vyrazili. Když jsem uviděla starší děti vyděšené a uplakané, na chvíli jsem zapochybovala. Vzpomněla jsem si na své dětství, kdy jsem vyděšená z čerta utekla a schovala se pod postel, až nakonec rodiče od tradiční návštěvy třech alkoholem posilněných postaviček, upustili a Mikuláš nám pak naděloval sladké poklady za okno. Společensky naladěný Adámek byl ale mezi dětmi ve svém živlu a hned se pustil na taneční parket dobývat srdce starších slečen. Co na tom, že jsou o hlavu i více větší? Hlavně že se umí správně vlnit do rytmu a rozdávat skvělé pusy. A tak se mé pochyby rozplynuly a skvěle jsme se bavili.

Nastala dlouho očekávaná chvíle. Zhasla světla a starší děti opět začaly poplakávat, tisknout se k rodičům a slibovat, že už opravdu budou hodné. Adík zatím nic netušil, ale náhle zhoustlá atmosféra mu byla divná, takže se pro jistotu začal tisknout taky. Když do místnosti vtrhnul čert, tisknul se ještě více, nakonec ale zvítězila zvědavost a když si čerta důkladně prohlédl, usoudil, že to nic není a nadílku si převzal bez jediné slzičky. Na druhý den se Mikulášská opakovala u babičky. Stejná atmosféra, děti vysokými hlásky koktaly básničky a zalykali se slzičkami. Čerti tu na děti byli hned čtyři a tak se bylo čeho bát. Neohroženému Adíkovi se ale tak líbili, že si je dokonce pohladil. Navíc mu přinesli jedno poznání. Všichni lidé tmavé pleti, jsou bubu a nic na tom nemění jestli mají nebo nemají rohy a ocas. A tak když jsme opouštěli sál a míjeli naše romské spoluobčany, nadšeně se k nim rozběhl a volal „Bubu, bubu“. Už se těším, až vyrazíme ven a stejně a budu naprosto přesně vědět, že míjíme Haf – psy, Hobo – holuby a Bubu – Romy a černochy. No, není nad rozsáhlou slovní zásobuJ.

Tip na tento týden

Jak rozšiřovat slovní zásobu

1. Využijte každé příležitosti, k pojmenování věcí, které dítě vidí.

2. Nemusíte s dětmi vyrážet na daleké výlety za poznáním, i procházka poblíž domu jim může hodně dát. Všechno co budete míjet pojmenujte.

3. To co my už ani nevnímáme, batole nadšeně zkoumá. K tomu mu ale nestačí jen oči, potřebuje se vše osahat a někdy i ochutnat, aby si danou věc vrylo do paměti. Pokud nezkoumá nebezpečný předmět, nechte ho, ať si sáhne na všechno i když se zamaže.

4. Až bude vědět, že auto je auto, přejděte k další „lekci“, říkejte mu, jakou má auto barvu.

5. Nečekejte, až vám dítě na něco ukáže, vyprávějte mu o všem co děláte např. Teď rozklepneme vajíčko a míchy míchy do polévky.

6. Velkým pomocníkem jsou knížky. Nemusíte jich mít doma desítky, postačí pár bohatě ilustrovaných leporel, ve kterých nejdříve bude obdivovat dominantní obrázky a potom se bude zabývat i těmi nejmenšími.

7. Naučte se hodně říkanek a klidně si nějaké krátké jednoduché vymyslete a recitujte je při každé vhodné příležitosti např. když uvidíte auto „Podívej tů tů tů, auto už je tu.“ Děti si pak slova lépe zapamatují.

8. I když už některá slova ovládá, ptejte se ho, co vidí. Pokládejte otázky typu: Co je to? a Kde je pejsek?

9. A samozřejmě chvalte, chvalte a chvalte za každé nové slovo, které se pokusí říct.

Prostě, když už máte dítě, je každá rada drahá. Proto budeme vděční za jakékoliv tipy, rady a nápady, které pomohou ostatním mámám překonat starosti s našimi dětmi. Deset nejlepších rad každý měsíc uveřejníme v tištěném periodiku Moje rodina a já a jejich autory odměníme krásnými dárky.