Černý kašel

Jedná se o jedno z nejvážnějších, velmi nakažlivých dětských onemocnění (původcem je bakterie). Naštěstí očkované děti dostanou obvykle nemoc jen v mírné formě. I tak ovšem hrozí komplikace jako zánět průdušek nebo zánět plic.

PŘÍZNAKY :
PRVNÍ TÝDEN
• Příznaky obyčejného kašle a rýmy
• Zvýšená teplota
DRUHÝ TÝDEN
• Kašel se zhoršuje, časté záchvaty kašle trvají necelou minutu a dítě při nich modrá a lapá po dechu
• Starší dítě se může naučit popadat dech se zvláštním dávivým zvukem
• Zvracení po záchvatu kašle
TŘETÍ AŽ DESÁTÝ TÝDEN
• Kašel se zlepšuje, může se však zhoršit, pokud dítě nastydne
• Po třetím týdnu již dítě pravděpodobně není infekční

 

LÉČBA:
Při záchvatu si dítě posaďte na klín, mírně jej předkloňte, abyste mu umožnili vykašlání hlenů (mějte vždy po ruce mísu, do které bude moci hleny vyplivnout, popř. zvracet). Snažte se dítě zaměstnat (ale tak, aby zůstalo v klidu), bude se na kašel méně soustředit. Pokud dítě často kašle a zvrací, zkuste mu dávat hned po záchvatu trochu jídla v krátkých intervalech. Nedávejte dítěti žádné léky proti kašli, lékař mu předepíše antibiotika, která sice kašel nevyléčí, ale zničí původce infekce. Antibiotika jsou zvláště účinná tehdy, dostane-li je dítě hned na počátku onemocnění.
Spěte vždy v jedné místnosti s dítětem, aby nebylo samo
Nedovolte nikomu v blízkosti dítěte kouřit.
OŠETŘOVÁNÍ KOJENCE
Černý kašel může být pro malé dítě nebezpečný (nedokáže po záchvatu kašle rychle popadnout dech). Bude potřebovat pečlivé ošetřování a možná bude muset i do nemocnice. Pokud často zvrací, je obtížné je nakrmit; nedržte se proto pravidelného programu kojení, dávejte mu pít, kdykoliv se uklidní po kašli nebo zvracení.
Když dítě dostane záchvat kašle, položte jej do postýlky na bříško s nohama mírně zdviženýma nebo sobě na klín tváří dolů. Zůstaňte u něj, dokud nepřestane kašlat a nezačne normálně dýchat. Chovejte je, dokud se neutiší, a potom je uložte do postýlky na záda jako obvykle.
Kdy volat lékaře:
Zavolejte ihned pohotovost, jestliže dítě během záchvatu kašle modrá!

www. Miminet.cz