Řešení problémů dětí

Opruzeniny jsou velmi častým problémem ve věku kojenců a batolat, který řeší maminky a někdy i dětský praktický lékař ve své ordinaci. Co to opruzenina, latinským slovem intertrigo, vlastně je? Jde o místní postižení kůže. Prostý zánět, který vzniká třením dvou kožních řas o sebe nebo třením kůže o prádlo, se typicky projevuje plošným zarudnutím. Postižené místo svědí a je bolestivé. V některých případech může dokonce ložisko zmokvat, případně se může infikovat. Vznik opruzeniny podporuje macerování kůže potem, močí nebo stolicí. Nejčastějšími místy, která opruzeniny postihují, jsou u kojenců a batolat zadeček a jeho bezprostřední okolí, kožní rýha mezi hýžděmi a oblast třísel.
Jak vyplývá z výše řečeného, vznik opruzenin podporuje teplé počasí, kdy se děťátko hodně potí, menší frekvence výměny plenek nebo horší hygiena dítěte. Jak tedy postupovat v případě, že se opruzenina objeví?
Jestliže zjistíme, že děťátko trpí opruzeninou, musíme ve zvýšené míře dbát na hygienu postiženého místa. Pokud postižená oblast nemokvá, postupujeme zpravidla tak, že postižené místo pečlivě omyjeme vodou, případně očistíme vlhčeným ubrouskem a ošetříme ochrannou a regenerační mastí. Ta má za úkol jednak napomáhat zhojení vzniklého kožního defektu, jednak takto oslabené místo chránit před dalším negativním působením moči, potu nebo dalších dráždivých látek. Zhojení napomáhá i lepší provětrávání postiženého místa např. tak, že necháme miminko chvíli „větrat“ a hrát si bez plenky. Je důležité pamatovat na častější kontroly opruzených míst, na jejich opakované ošetření a promazání mastí, výměny plenek.
Existuje celá řada vhodných přípravků k ošetřování opruzenin. Z často používaných je v dětské medicíně dlouho znám blahodárný účinek mastí obsahujících rybí tuk. Jedna z jeho hlavních složek, vitamín D, se podílí na regeneraci kůže a podkoží a podporuje granulaci tkáně (sled buněčných pochodů, které vedou k zacelení poškozené tkáně). Jeho další složka, vitamín E, se uplatňuje při regeneraci jednotlivých vrstev kůže. Obě tyto látky, podporované ve svém hojivém účinku ještě přítomností oxidu zinečnatého, který brání mokvání kůže a zabraňuje vzniku zánětu, se využívají např. v masťovém základu známého přípravku RYBILKA.
Jak opruzeninám předcházet? V zásadě dodržováním několika jednoduchých pravidel. Riziková místa musíme pravidelně ošetřovat – pečlivě omýt vodou, případně vlhčenými ubrousky a často měnit plenku. Významný ochranný vliv mají vhodné masti (např. se základem obsahujícím rybí tuk), a proto vždy danou oblast takovou mastí preventivně ošetříme. Mast se na pokožce relativně dlouho udrží v podobě filmu, který odpuzuje vodu, moč i pot a brání tak macerování kůže. V tomto ohledu jsou masti vhodnější než krémy, které ze své podstaty neposkytují tak dlouhou a kvalitní ochranu ohrožené pokožky.

Bolení bříška, pláč či neklid jsou častými příznaky nadměrného nahromadění plynů ve střevě – nadýmání. Tyto obtíže se nejčastěji projevují u kojenců do třetího až pátého měsíce věku, především u chlapců. Způsobit je může nedostatečné odříhnutí po skončení kojení, stejně tak jako nevhodná skladba stravy maminky. Zde se doporučuje i z preventivních důvodů pokud možno vynechávat veškeré potraviny, které mohou nadýmání vyvolávat – především luštěniny, zelí a kapustu. Pokud již k rozvoji nadýmání dojde, je vhodné postupovat následovně.
Dětští lékaři doporučují k úlevě od nadýmání mechanickou masáž bříška dítěte spojenou s užitím látek, které uvolňují svalové napětí v trávicím traktu, usnadňují tak volný odchod plynů a mají tak zklidňující efekt. Mezi osvědčené přírodní látky s takovými účinky patří např. heřmánek, máta, fenykl nebo anýz. Silice z těchto bylin obsažené např. v emulgelu PUPÍK, slouží společně s jemnou a citlivou masáží bříška, k úlevě od nadýmání a usnadňují děťátku i jeho mamince vypořádat se s tímto problémem. Léková forma emulgelu navíc umožňuje promasírovávat bříško po delší dobu než obvykle, působí chladivě a tím zlepšuje celkový efekt užití tohoto přípravku.
Položte tedy své děťátko na rovnou podložku, obnažte mu bříško a naneste mu na ně definovanou dávku přípravku. Jemnými, krouživými pohyby po dobu několika minut vtírejte konečky prstů přípravek do kůže na bříšku miminka. Tím mu zároveň bříško masírujte a úleva by se měla dostavit v řádu desítek minut.
Přípravky určené pro pomoc od nadýmání cestou aplikace na kůži spojenou s masáží najdeme ve dvou formách – gel a emulgel. S ohledem na význam jemné masáže bříška a zároveň účinné vstřebávání přípravku je výhodnější užívat emulgely. Účinné vstřebávání je u nich spojeno s výrazně vyšší stabilitou na kůži, která umožňuje mnohem delší masírování.

Další velmi častou zdravotní komplikací u kojenců a malých dětí je nachlazení horních cest dýchacích. Pro jeho léčbu existuje celá řada osvědčených postupů a přípravků. Jednou z cest, které lze maminkám doporučit, je užití prsních mastí. Jejich efekt je dvojího charakteru – jednak působí jako prohřívací zábal (prokrvují celou oblast, kde byly naneseny), jednak se z nich uvolňují látky (především charakter silic), které děťátko inhaluje. Tyto látky usnadňují dýchání, tlumí kašel, uvolňují ucpaný nos, a tím umožňují nerušený spánek. Příkladem přípravku tohoto typu může být dětská mast KOALKA BABY určená pro děti od 1 roku věku. Užití je jednoduché, na hrudník naneseme definované množství přípravku a vmasírujeme ho opatrně do pokožky. Účinnost léčby zvýšíme doplněním léčby přiložením suchého zábalu.

MUDr. M. Habáňová
Praktický lékař pro děti a dorost
Poliklinika v Kartouzské, Praha 5