Dva dny strachu

Byl to hezký čtvrteční den, odpoledne jsme s Adíkem vyrazili na pravidelné plavání a po něm jsem chtěla ještě zaběhnout do obchodu pro tepláky, které budeme potřebovat na nové cvičení. Divoké batole pobíhalo po obchodě a já klidný výběr pomalu začala vzdávat, už už jsem se rozhodovala, že pojedeme domů, když ho zaujalo ramínko a za chvíli si s ním už hrál pod věšákem s tričky. Zalehl pod ně a zkoumal. Nakoukla jsem tam, jestli mu něco nehrozí, ale neviděla jsem nic kromě stříbrného knoflíčku, který se mu zalíbil. Bezva, pomyslela jsem si, mám chvíli klid probrat blízké oblečení. Mezitím kousek od nás začala prodavačka skládat mikiny a po očku mě sledovala, asi kdybych chtěla něco ukrást. Ještě jsem si říkala, kam bych asi tak mohla kradené věci dát, když jsem si nevzala ani tašku. Asi po třech minutách nám prodavačka idylu narušila. „Mladá paní, já nechci nic říkat, ale pod těmi tričky je návnada na krysy.“ Krve by se ve mně nedořezal. Okamžitě jsem Adíka zvedla, zkoumala ručičky, pusinku a zeptala se ho, jestli nejedl nějaký bonbon. „Ne.“ Odpověděl, ale já si stejně nebyla jistá, i když v puse ani v rukou nic neměl. Podívala jsem se na krabičku s návnadou, žádný název granulí, žádné upozornění ani okolo, nic. Prodavačka mi ještě oznámila, že je to na dveřích venku a rychle odešla. Zaplatila jsem zboží a ještě jsem se podívala na dveře. Nic na nich nebylo… Pořád mi to nedocházelo, uklidňovala jsem se, že opravdu nic nesnědl, ale po příjezdu domů mě přepadla nejistota, sedla jsem k internetu a hledala projevy otrav. Pak jsem zavolala na pohotovost, co dělat. Tam mě uklidnili, že ho mám jen sledovat a kdyby se mi cokoliv nezdálo, okamžitě vyrazit do nemocnice. Celou noc jsem Áďu budila a pozorovala, ráno jsme ještě zašli k doktorce, která zavolala na toxikologii. Výsledek zněl, že by musel sníst celou hrst, ale to bych poznala. I tak jsem musela sledovat, kdyby začal jed působit později. Projevilo by se to krví ve stolici, protože jedy na krysy snižují krevní srážlivost a dochází ke vnitřnímu krvácení. Ještě ten večer Adík upadl venku na střep a naštěstí šlo krvácení zastavit, takže jsem měla alespoň trochu jistoty, že jed nesnědl. Strach ze mě opadal až třetí den. Ty dva dny nejistoty a strachu bych nikomu nepřála. Člověk si může dávat stokrát pozor a pak stačí jedna hloupá prodavačka, která zapomene vyvěsit upozornění a neštěstí je na světě. Bylo mi doporučeno, poslat do onoho obchodu kontrolu, aby se to nestalo dalšímu dítěti a tak jsem na OHES poslala mail s popsáním událostí a adresou obchodu. Přeci jen mi není lhostejná nezodpovědnost prodavaček a kdyby se kvůli ní jakémukoliv dítěti něco stalo, neodpustila bych si to.

TIP:

Co dělat při podezření na otravu?

Hned po zajištění základních životních funkcí, okamžitě zavolat záchranku.

Budou se vás ptát, s čím dítě přišlo do styku a tak je potřeba vědět název či důkladně látku popsat. Odeberte vzorek nebo pokud možno vezměte celou nádobu s jedovatým obsahem.

Pokud dítě vypilo kyselinu, dejte mu vypít velké množství vody.

Nejčastější chybou, je okamžité vyvolání zvracení. Tím ale můžete nadělat více škody než užitku. Nepodnikejte proto nic, co vám nedoporučí záchranáři na telefonu.

Pokud dojde k nadýchání jedovatého plynu, je samozřejmě potřeba dítě vynést na čerstvý vzduch.

Pokud dojde k poleptání chemikálií, odstraňte dítěti z těla potřísněný oděv a šetrně oplachujte vodou do příjezdu záchranky.

Prostě, když už máte dítě, je každá rada drahá. Proto budeme vděční za jakékoliv tipy, rady a nápady, které pomohou ostatním mámám překonat starosti s našimi dětmi. Deset nejlepších rad každý měsíc uveřejníme v tištěném periodiku Moje rodina a já a jejich autory odměníme krásnými dárky.