Dvě krkavčí matky

Správce ubytovny v Hloubětíně našel miminko čisté,oblečené a zabalené v dece, schované v tašce. Podle lékařů se o něj matka dobře starala. Proč ho ale odložila se neví. Policisté matku stíhají pro podezření z trestného činu opuštění dítěte. Přitom kdyby chlapečka odložila do nedalekého babyboxu, nehrozilo by jí nic.

Protože se o miminko dobře starala a položila ho na místě, kde bylo jasné, že se najde živé, nesoudila bych ji. Určitě měla vážný důvod, proč se miminka vzdala a rozhodně to udělala lépe, než kdyby ho zabalila do igelitky a hodila do popelnice. Miminku přeji pevné zdraví a brzy nové rodiče.

Ústecký krajský soud začal tento týden rozplétat mnohem smutnější případ. Antonie Stašková a její přítel Pavel Grepl, zavraždili syna Staškové, Honzíka. Pak ho zakopali, ale po dvou dnech ho vyhrabali a tři týdny vozili v autě, protože se s ním nedokázali rozloučit. Důvod celé tragédie? Stašková několikrát udala, že než by syna dala jeho biologickému otci, radši ho zabije. Co se loni na začátku prosince přesně stalo, je zatím záhadou. Jisté je, že Honzík umíral několik hodin v bolestech po dvou bodných ranách, poté ho měl Grepl zadusit. Kdo ale Honzíkovi zasadily ony bodné rány nožem? Stašková hází vinu na Grepla a naopak. Oba u soudu pláčou, ale je to už příiš pozdní lítost.

Otec Honzíka, Roman Rokos nechal svého syna hledat policií, chtěl ho vidět u Vánočního stromku. Už se ho ale nedočkal. Po souzených chce finanční odškodnění. Stašková s Greplem se snaží dokázat, že ani Rokos nebyl dobrý táta a Honzík k němu nechtěl. V případu se bohužel nemluví o laxnosti policie, která prý Honzíka hledala, přesto nevěřila Rokosovi, že by mu Stašková mohla ublížit. Stašková má přitom ještě jednu dceru, kterou vychovává babička a dvě tříměsíční děti jí za podivných okolností zemřely už dříve.

Soud bude pokračovat v září, kdy už by měl padnout rozsudek. Vrahům nevinného chlapce hrozí 12 let až doživotí. Ale já se ptám, co může být pro matku větší trest, než dívat se do očí svého umírajícího dítěte? Copak to s ní nepohnulo? A co se muselo Honzíkovi honit hlavou, když ho vlastní matka s přítelem vraždili? Podle mě ani nejvyšší trest není pro takové lidi dost vysoký.

 

A co si o obou případech myslíte Vy? Podělte se s námi