Dětské zoubky II

 

 

Jak odstraňovat zubní povlak?

Zubní povlak lze odstranit pouze mechanicky – používáme k tomu kartáček, malé množství zubní pasty, u starších dětí i zubní niť. Pro děti se vyrábějí zubní kartáčky s rukojetí, která je tvarována tak, aby ji dítě mohlo snadno uchopit a udržet. Podle toho jsou kartáčky určeny pro děti od 1 – 2 let, od 3 – 5 let a potom pro děti školního věku.

Zubní pasty jsou rovněž specielně připravovány pro dětský věk, a to nejen co se týče jejich chuti, ale i složení. Zubní pasty se rozdělují podle věku dítěte.

Od tří let si dítě čistí zuby samo, je však potřeba je potom ještě „dočistit“, aby byl plak řádně

odstraněn. Ve školním věku je i nadále nutno kvalitu čištění kontrolovat. V tomto období je vhodné začít používat také zubní nit. Manipulace s ní však není zcela snadná, a proto je vhodný nácvik pod odbornou kontrolou (s hygienistkou nebo zubním lékařem). Zuby si čistíme 2x denně, ráno po snídani (eventuelně i před ní) a večer před spaním. Dbejte na to, aby poté dítě již nic nejedlo a pokud má žízeň, dejte mu pouze čistou vodu.

 

Jak lze ovlivnit kvalitu povrchu skloviny?

Složení a kvalitu skloviny ovlivňuje především průběh vývoje zubu a do jisté míry také dědičnost.

Složení skloviny můžeme však ovlivnit i podáváním fluoridů během vývoje zubů. Existují dva druhy fluoridace. Fluoridace celková spočívá v příjmu fluoridů v potravě, v nápojích nebo ve formě tablet.

Druhý způsob je tzv. místní fluoridace, která je velmi účinná. K místní fluorizaci používáme pro domácí péči zubní pasty s obsahem fluoridů nebo fluoridované ústní vody. Tento způsob fluorizace však u nejmenších dětí není vhodný, přichází v úvahu až kolem 2. roku věku. Zubní pasty s fluoridy snižují při pravidelném používání kazivost chrupu. Pasty pro nejmenší děti obsahují 250 – 400 ppm (ppm je jedna miliontina celku). U dětí předškolního věku (5 let) můžeme již používat pastu s obsahem 1000 ppm fluoru, je však nutná konzultace s lékařem. Fluoridové tablety jsou na lékařský předpis. Aby byly účinné, je třeba je podávat alespoň 300 dní v roce.

 

Jakou roli hraje správná výživa?

Dítě pro svůj vývoj potřebuje cukry, nemůžeme mu tedy příjem cukrů zakázat, musíme však dbát na to, aby byl přiměřený věku a činnosti dítěte. Z hlediska prevence vzniku zubního kazu představuje největší nebezpečí podávání sladkých nápojů během dne a zejména v noci. Dítě by mělo pít pouze obyčejnou vodu nebo neslazený čaj. Velké riziko spočívá také v častém příjmu sladkostí. Velmi důležitá je frekvence příjmu potravy. Dítě by mělo jíst 5x denně a mezi hlavními jídly by nemělo přijímat žádné sladkosti. Ty by měly být součástí hlavního jídla. Tím, že dodáváme zubnímu povlaku cukry, zvyšuje se aktivita mikrobů a ti produkují ihned velké množství kyselin. pH na povrchu zubu klesá a dostává se pod tzv. kritickou hodnotu, pod kterou dochází k demineralizaci skloviny.

Za normálních okolností je hodnota pH opět ve vyšších hodnotách za 1 – 2 hodiny po jídle.

Pokud je však příjem cukrů častý, pH se do bezpečných hodnot nedostane, sklovina se neustále demineralizuje a vzniká zubní kaz.

 

Jak pečovat o zuby u dětí

Ve školním věku se postupně začínají vyměňovat zuby dočasné za zuby stálé. Ve dvanácti letech má dítě již obvykle chrup složený pouze ze stálých zubů. Stálým zubům je potřeba věnovat stejnou, ne-li větší péči než zubům dočasným. Zuby je nutno čistit dvakrát denně, ráno po snídani a večer před spaním, a používat zubní pastu s fluoridem. Používáme zubní kartáček určený pro příslušný věk.

Pro děti ve věku 6 – 7 let je vhodný kartáček měkký, ale již poněkud tvrdší než pro dítě předškolního věku. Má také specificky tvarované držátko.

 

Technika čištění zubů u školních dětí

U školních dětí je technika čištění chrupu odlišná od techniky u předškolních dětí. Nepoužíváme drobné krouživé pohyby, ale stíráme povrch zubu vertikálně, od červeného k bílému, tj. od dásně po povrchu zubu k jeho kousací plošce. Žvýkací plošky stoliček čistíme horizontálními pohyby – odpředu dozadu. Dítě začínáme učit používat také zubní niť, aby se očistily i mezizubní prostory.

Metodu správného čištění chrupu je však nutno nacvičit pod vedením zubního lékaře nebo dentální hygienistky.

Při čištění zubů se snažíme čistit zub po zubu, systematicky, v horní čelisti všechny zuby postupně zprava doleva a poté přejít na čelist dolní. Tento postup se přirovnává k čištění bot, kdy nečistíme řadu jako celek, ale botu po botě, abychom každou dokonale očistili. Proto trvá čištění zubů zhruba 2 – 3 minuty, někdy i déle. Preventivní prohlídky u zubního lékaře by dítě mělo absolvovat pravidelně 2x ročně.

 

Kdy začít pečovat o zuby u dětí?

S prevencí zubního kazu však musíme začít již v batolecím období dítěte. Ve výživě dítěte

v batolecím období z hlediska zubního zdraví se musíme zaměřit na redukci příjmu cukrů v potravě.

Děti nezvykáme na sladkosti. Pokud jim je podáváme, měly by být vždy součástí hlavního pokrmu.

Největší nebezpečí pro zuby však představují slazené nápoje, zejména v kojenecké láhvi. Dítě učíme pít z hrníčku a nenecháváme je konzumovat častěji ani džusy z plechovek či papírových krabic pomocí slámky, neboť tekutina zůstává příliš dlouho v ústech. Na pití podáváme dětem neslazený čaj, nejlépe ovocný, nebo vodu. Tuto zásadu dodržujeme i v noci. U dětí kolem jednoho roku čistíme zuby 1x denně večer po krmení. K čištění používáme zubní kartáček pro nejmenší děti, který má velmi jemná vlákna a na plošce určené k čištění má vyznačenou tzv. dávkovací značku. Můžeme použít také jen zvlhčenou gázu nebo „prsťáček“. Zubní pastu v tomto věku nepoužíváme.

 

Čistíme pečlivě všechny plošky zubů. Jakmile se prořežou první stoličky (ve věku 12 – 16 měsíců), čistíme již zuby kartáčkem 2x denně, ráno a večer, a to 2 – 3 minuty. Používáme zubní pastu pro nejmenší děti se sníženým obsahem fluoru. Pastu na kartáček nanáší dospělá osoba, kartáček pouze potřeme v rozsahu dávkovací značky. U dětí od 2 let množství pasty odpovídá velikosti malého hrášku, opět v rozsahu značky. Pokud dítě zubní pastu odmítá, nenutíme je.

Při krmení dítěte používáme jednu lžíci pro sebe na ochutnávání stravy a druhou dítě krmíme. Zabráníme tak přenosu mikroorganizmů do úst dítěte. Od tří let jsou v ústech prořezány již všechny dočasné zuby.

 

Mezi 5. a 6. rokem se prořezávají zuby stálé, a to nejdříve stoličky (tzv. šestky), někdy řezáky. Zuby se prořezávají obvykle dříve v čelisti dolní. Péče o chrup u školních dětí se v podstatě neliší od postupů u předškolních dětí.

Dítě se učí čistit si zuby samo od dohledem dospělé osoby, která však musí nakonec dítěti vyčistit zuby sama. Používáme velmi jemný dětský kartáček a dětskou zubní pastu se sníženým obsahem fluoru. Pastu nanáší na kartáček dospělá osoba v rozsahu značek, množství odpovídá velikosti hrášku. Zuby čistíme 2x denně, ráno po snídani, večer po večeři, a to po dobu 2 – 3 minut. Kousací plošky stoliček čistíme horizontálními pohyby, ostatní plošky krouživými pohyby. Dětem do 3 let čistí zuby dospělá osoba.