Dětské zoubky I

 

Funkce zubů

Zuby jsou součástí dutiny ústní a slouží k uchopení, oddělení a rozmělnění stravy. Zásadní význam mají také pro řeč a estetický vzhled. Dočasný chrup dětí kromě toho udržuje místo pro stálé zuby.

 

Růst prvních zoubků

Zuby se začínají prořezávat do dutiny ústní kolem 6. měsíce věku dítěte postupně tak, že v roce by dítě mělo mít celkem 8 zubů (horní a dolní řezáky) a ve dvou a půl až třech letech potom úplný dočasný chrup, tj. celkem 20 zubů. První stálý zub se objevuje v dutině ústní kolem 6 let a bývá to obvykle první stálá stolička (tzv. šestka) nebo první stálý řezák, většinou dolní. Od této chvíle hovoříme o tzv. chrupu smíšeném, kdy jsou dočasné zuby postupně nahrazovány zuby stálými.

Toto období trvá obvykle do 12 let, kdy se objevuje v dutině ústní druhá stálá stolička a veškeré dočasné zuby jsou již nahrazeny zuby stálými.

 

Z čeho se zub skládá?

Zub se skládá ze zubní korunky, krčku a kořene, přičemž korunka tvoří 1/3, zatímco kořen 2/3 délky zubu. Na povrchu korunky se nachází sklovina, která je velmi tvrdá a je složena především z minerálních látek (kolem 96 %). Povrch zubu v rozsahu kořene je tvořen cementem. Třetí tvrdou tkání zubu je zubovina (tzv. dentin), kterou nacházíme v rozsahu korunky i kořene. Zubovina je mineralizována méně než sklovina. Uvnitř zubu, v tzv. dřeňové dutině, se nachází zubní dřeň, která je složena z vazivové tkáně, krevních cév a nervů.

 

Zásady prevence zubního kazu u dětí

1. Dětem do 3 let čistí zuby rodiče. Od tří let se dítě učí čistit si zuby samo pod dohledem rodičů. Chrup však musí nakonec vyčistit dospělá osoba. Zuby čistíme 2x denně po dobu 2 – 3 minut, ráno po snídani, večer před spaním.

2. Používáme zubní pastu se sníženým obsahem fluoru a velmi měkký zubní kartáček.

3. Jablko ani jiné ovoce místo čištění chrupu není vhodné.

4. Zubní kartáček měníme 1x za 3 měsíce.

5. Omezujeme příjem cukrů, jak jejich množství, tak i frekvenci.

6. Dbáme na správnou výživu. Nepodáváme dětem sladkosti mezi jídly.

7. V rámci dodržování pitného režimu podáváme neslazený čaj nebo vodu.

8. Používáme speciální dětské zubní pasty s obsahem fluoru dle věku dítěte i po dosažení 6 let věku.

 

Preventivní prohlídky

S dítětem pravidelně docházíme na preventivní prohlídky, a to dvakrát ročně, vždy v  půlročním intervalu. Preventivní vyšetření jsou hrazena zdravotními pojišťovnami.

 

Jak poznáme, že se tvoří zubní kaz?

Zubní kaz začíná jako bílá skvrna, a to zejména na plochách zubů obrácených ke rtu či tvářím.

Tuto skvrnu však většinou neuvidíme, protože zuby jsou pokryty slinou. Jakmile ale tyto plošky osušíme, je bílá skvrna patrná. Na žvýkacích ploškách stoliček se rovněž tvoří bílá skvrna. Můžeme zde také objevit hnědavé nebo černavé plošky. Ty však nemusí vždy představovat zubní kaz. Proto je vhodné navštívit zubního lékaře, jakmile dítě dosáhne věku jednoho roku, aby se všechna podezřelá místa objevila ještě před vznikem kazu.

 

Je možno zjistit, zda je dítě náchylné ke vzniku zubního kazu?

V první řadě je nutno navštívit zubního lékaře, který zjistí zdraví zubů nejen u dítěte, ale i u matky a sourozenců. Rizikem vzniku kazu u dětí je i pití sladkých nápojů z kojenecké láhve (zejména v noci), příjem cukrů častější než 3x denně, výskyt bílých skvrn na zubech, přítomnost zubního povlaku na zubech, krvácení dásní, snížená tvorba slin a některá chronická onemocnění dítěte. Je možné provést i mikrobiální testy na určení množství mikrobů ve slině, kdy jejich vysoký výskyt ukazuje na skutečné riziko vzniku zubního kazu.

 

Zubní kaz

Zubní kaz je onemocnění tvrdých zubních tkání, které se zpočátku odvápňují – ztrácejí především vápník a fosfáty. V současné době je zubní kaz pokládán za infekční chorobu, vyvolanou činností bakterií usazených na povrchu zubu v tzv. zubním povlaku (plaku). Bakterie potřebují ke svému životu cukry, které mění na organické kyseliny. Ty potom uvolňují ze skloviny minerální látky a zahajují tak celý proces vzniku zubního kazu. O tom, zda se zubní kaz vytvoří, rozhoduje především kvalita povrchu skloviny, složení slin a zejména skladba a způsob přijímání potravy. Proti vzniku zubního kazu působí ústní voda, která také chrání a posiluje zubní sklovinu. Dětské ústní vody mají atraktivní příchutě a hlavně neobsahují alkohol. Ústní vodu doporučujeme dětem od 6 let věku.