Děti můžete fackovat dál

Svědomí je pro rodiče dostatečným trestem

Pokud rodič uhodí dítě, je to skutečně důvod k zamyšlení, ale často jen proto, že mu obyčejně bohapustě ujedou nervy a svých unáhlených pohlavků pak lituje.

„Ty jsi mi rozbila loď,“ uzemnil mne můj malý šmudla, když jsem v afektu praštila vší silou o zem neuklizenou hračkou, o kterou jsem se lidově řečeno napíchla. To, že měla být uklizená už předevčírem a já šla dát klukovi dobrou noc, by se nesetkalo s nadšením ministryně spravedlnosti, zvlášť kdyby mi viděla do mysli, ve které byla stejná tma jako v pokoji a jediným jasným signálem bylo seřvat dítě a je-li poblíž, rovnou mu lupnout jednu za uši.

Pochopitelně, že jsem se další den pokoušela piráty marně slepit i nově pořídit, ale že již nebyli k dostání, usoudila jsem, že dítě zapomnělo, což se ukázalo jako poměrně naivní omyl. Mou zlost mi děcko vrátilo jako bumerang, ve chvíli, kdy jsem to nejméně očekávala.

Svižná jízda – pokuta! Svižná facka – pokuta?

Abychom ztrestali dítě pohlavkem, nemusíme být zrovna cholerici, či psychopaté. „Počkej, doma si to vyřídíme!“, hrozí maminky mezi regály, kde si jejich dítě rozmazleně vydupává hračku, válí se vztekle po zemi jak brouček na krovkách, ale ony se je přesto na veřejnosti zdráhají uhodit po zadečku, natož mu výchovně nařezat. „Stejně z nich tu vzteklost nevymlátíme, akorát nás pak bolí ruka,“ myslí si v duchu a kolemjdoucím věnují omluvné úsměvy.

Po hlavě ne, bude hloupej!

Tvrdí se, že budete-li bít své děti, budou ony bít vaše vnuky, jenže ta doba je poměrně daleko a nás čeká ještě období „telecích let“ puberty, kdy by naopak děti, které se opět dožadují svého, rády viděly pro změnu trestány nás. S navrhovaným zákonem by se jim iluze poměrně snadno splnila, stačilo by požádat sourozence nebo spolužáka o výpověď. Zákon by si tudíž nutně žádal novelu, jež by ochránila mámu s tátou, což je jaksi kontraproduktivní.

Výchovná facka tedy i nadále zůstává na rodiči a jeho svědomí, ovšem zapojit do akce proti týrání dětí vyzývá unie nejen pediatry a kantory, ale také širokou veřejnost. Nehodlají zasahovat do soukromí rodin, pro výchovného facana, ale poukazují na skutečnost, že je třeba vymýtit případy typu Kuřim, či Amstetten, které žádný zákon bez aktivní účasti občanů nevyřeší.