Dovolená v „schengenu“

Jak to tedy je? Na webu ministerstva zahraničních věcí se dozvíte, že od 21. prosince 2007 se zrušily kontroly na vnitřních hranicích a od 1. dubna zmizely i na letišti. Teoreticky vás tedy do všech 24 států shengenu (Belgie, ČR, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Island, Itálie, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Lotyšsko, Malta, Německo, Nizozemí, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko), pustí bez kontroly „na občanku“. Ale to je teorie…

 

Když nám přítel koupil, jako předsvatební cestu, týdenní letecký zájezd na Krétu, byla jsem nadšená. Jenže jsem zjistila, že mi letos propadl starý cestovní pas a dělat si nový půl roku před svatbou? Na internetu jsem zjistila, že by mi měl stačit jen občanský průkaz. Ale jak je to s dítětem? Stačí, že je zapsané v občance? To už jsem nikde nedohledala a s obavou, že v některých státech nemusí umět přečíst naše rodné číslo, jsem se vydala na magistrát, zeptat se poučené úřednice. Odcházela jsem s letákem mapkou zemí shengenu a ujištěním, že pokud je stát pod který Kréta patří, tedy Řecko, je na mapce, stačí nám občanský průkaz a pokud mám nějaké pochybnosti, mám se obrátit na ministerstvo. Nechtělo se mi komunikovat s dalším úředníkem, který by mě zase odkázal na jiného úředníka, tak jsem raději vyrazila do cestovní kanceláře, u které jsme zájezd koupili. „Na občanku ano, ale na vlastní riziko. My doporučujeme raději pas, kdyby totiž bylo v plánu mezipřistání v zemi mimo shengen, nepustí vás do letadla. Může se také stát, že budete nouzově přistávat v „mimoshengenské“ zóně a pak byste uvízli v jiné zemi, než by se vyřídili formality“, oznámila mi pracovnice cestovky.

 

Představa, jak s desetiměsíčním miminkem trávím čas někde na celnici, dokud si úředníci nepředají 50 papírů, mě vrátila zase na magistrát, tentokrát na pasové oddělení. No jo, jenže co je lepší? Udělat synovi cestovní pas na rok, a sama risknout cestu na občanku? Nebo využít znovuobnovené možnosti zapsat si syna do pasu? No jo, kdyby se synovi po svatbě také nemělo měnit příjmení, zapsal by si ho do pasu přítel a bylo by to vyřešené. Když mi úřednice oznámila, že na dětský pas budu potřebovat foto, na kterém se syn bude tvářit neutrálně a také budu muset na matrice požádat o doklad, že je syn Čech (a to i přesto, že jsme oba s přítelem české národnosti!), rozhodla o polovinu dražší, ale zato snazší varianta.

 

A kolik peněz vás bude pas stát? Nový cestovní pas s biometrickými údaji, včetně vyfocení (vyfotí vás na úřadě speciálním fotoaparátem) a zapsání dítěte vás vyjde na 600 korun. Pokud pas máte a chcete do něj jen dopsat dítě, bude vás to stát 50 korun. Chcete-li dětský pas, budete muset donést foto dítěte (cca 100 Kč), vyřídit na matrice potvrzení, že je vaše dítě Čech (počkáte si na něj 10 dní a vyjde vás na 100 Kč) a za samotný cestovní pas pak dáte 100 Kč. Dohromady tedy za dětský pas zaplatíte 300 korun, a pokud máte dítě do pěti let, bude vám pas platit jen jeden rok. S sebou na úřad si vždy přineste občanský průkaz a rodný list dítěte. A jak tedy postupovat před cestou do zahraničí? Rozhodně nespoléhejte na „poučené“ úředníky a informace žádejte u prodejce zájezdu. Pokud cestujete na vlastní pěst, předem si zjistěte, přes jaké země budete projíždět a jestli v nich zrovna neplatí nějaká omezení. Při cestování letadlem je vždy lepší mít při sobě cestovní pas.

 

Šťastnou cestuJ Příště: Jak vybrat vhodné místo pro dovolenou s miminkem? Co všechno s sebou zabalit? Jaká se doporučují očkování? Co můžete vzít dítěti do letadla?