Doživotí pro Fritzla

Elizabeth zrovna dospěla, měla celý život před sebou, když ji její táta v roce 1984 vlákal do sklepa. Příběh zná celý svět. V podzemních kobkách Fritzl dceru opakovaně znásilňoval a zplodil s ní 7 dětí. Ty Elizabeth porodila sama za pomoci knížky o porodu, nůžek na pupečník a dezinfekce. Jedno z porozených dvojčat, začalo po porodu hned modrat, místo odvezení do nemocnice, se ale dočkalo smrti a spálení. Dnes již 19 letá Kerstin, žila v podzemní kobce a nikdy nepoznala sluneční světlo, stejně tak 18 letý Stefan. Pak přišly na svět Lisa (16), Monika(14) a Alexandra (12). Ty měly štěstí. Fritzl namluvil své manželce, že je Elizabeth porodila a opustila a děti tak mohly vyrůstat nahoře v domě.. I pětiletého Felixe čekalo mnohaleté vězení ve sklepě.

Když loni Kerstin vážně onemocněla, odvezl ji Fritzl do nemocnice. Díky tomu se na případ přišlo a objevily se další a další hrůzné okolnosti. Fritzl ve sklepení vybudoval druhý byt, ale jak se mohly děti rozvíjet bez toho, aby viděly okolní svět? Přišly o možnost najít si kamarády, chodit do školy, hrát si, třeba jen skočit do bláta…. Když děti vyšly ven, psalo se o tom, jak obdivovaly poletující listí. Kdo z nás si toho všimne? Jaký asi musel být život v podzemní kobce? To si asi nikdo nedovede představit. Já si jen představila, že bych ve sklepě měla své dítě, co bychom tam dělali celé dny?

Na případu mě zaráží hlavně manželka Fritzla. To si za ty roky nevšimla ničeho podezřelého? Co třeba několikanásobné výdaje na jídlo? A že její manžel na celé hodiny musel mizet do sklepa, to se za ním nikdy nešla podívat? A děti přinesené na práh domu, to jí nebylo divné, že nikdy nic nepostřehla? Manželka byla ta, která mohla něco udělat a neudělala. Co je to za mámu, která tohle dovolí?

Případ nemá cenu dál rozepisovat, každý ho známe a popravdě se mi o něm i špatně píše, protože mi je z něj opravdu divně. Mrazí mě z myšlenky promarněných let v podzemí. Mrazí mě z dospívání dětí v takovém prostředí. A trest doživotí? Výsměch, ale co by mu měl soud jinak uložit? Snad jen k tomu doživotí naložit těžké práce, aby si to Fritzl užil.

Fritzl prodává rozhovory novinářům za miliony, které putují na konto jeho obětí. Alespoň něco… I když ztracené roky se prostě koupit zpět nedají…

Co si o Fritzlovi myslíte vy? Je trest správný?Měla by být souzena i manželka Fritzla?