Důležité mléko

Děti mléko nutně potřebují pro zdravý růst, je totiž odpovědné za správný vývoj kostí a zubů. Miminka dostávají všechny potřebné živiny v mateřském mléce, ale pokud máma nemůže kojit, jsou na trhu kvalitní umělá mléka. Ty by měly děti pít až do tří let věku. Mají jiné složení než klasické mléko a jsou obohacena o řadu vitamínů, minerálů a probiotika. Nekojící maminky nebo ty, které už miminko odstavily, se často ptají, kdy je vhodná doba pro běžné plnotučné mléko. Podle většiny lékařů, je možné podávat plnotučné mléko už od roka, ale jen v tom případě, že dítě odmítá vylepšená umělá mléka.

Pokud vaše dítě nechce mléko, můžete ho nahradit jogurty, sýry nebo tvarohy. Z jogurtů jsou nejvhodnější samozřejmě v Bio kvalitě a hlavně s živými bakteriemi. Smetanové jogurty a různé druhy pribiňáčků, kterých je plná reklama, nejsou příliš doporučované. Jsou totiž zbytečně sladké a tučné. Častou chybou maminek je i mazání chleba taveným sýrem. Tím ale můžete nadělat více škody než užitku. Tavící soli totiž nejen zatěžují ledviny, ale navíc odvápňují, proto je třeba se jim hlavně u dětí vyhnout. Vhodný je kvalitní tvrdý sýr a z těch mazacích samozřejmě čerstvý. Z tvarohu můžete dětem udělat kvalitní a chutnou pomazánku, ale všeho s mírou. Tvaroh se nedoporučuje dětem do dvou let, ale malé množství samozřejmě můžou. Čokolády, oplatky a další pochoutky plné mléka, jsou jen reklamní trik. Je ho v nich jen po málu a rozhodně pro pokrytí denní dávky nestačí.

A kolik by tedy mělo mít dítě denně mléka? Půl litru. Ale pokud ho odmítá, postačí 250 ml jogurtu, 200 ml tvarohu nebo 150 g tvrdého sýra.

Bojíte se alergie na mléko? Pak vězte, že přesto, že se o ní v současnosti hodně mluví, je spíše ojedinělá. Odhaduje se, že jí trpí zhruba 5% lidí. Všichni ostatní mléko nutně potřebují, ať už jsou ve vývinu nebo nechtějí mít ve stáří třeba osteoporózu..

Nemají vaše děti mléčné výrobky rády? Stává se, že už před svým prvním rokem děti odmítají umělé mléko. Není to žádná tragédie, zatím ho nahraďte jogurty a občas mléko zkoušejte nabízet. Můžete mu také mléko ochutit kakaem v různých příchutích, případně rovnou koupit ochucenou umělou výživu. Téměř do každého jídla lze také rozpustit sýr a zamaskovat tak zdravou pochoutku před mlsným dítětem.