Dítě po čtyřicítce

 

Nejdříve trocha lékařských poznatků. Nejlepší doba pro těhotenství je pro ženu mezi 20 a 30 rokem. Potom už se plodnost ženy každým rokem snižuje. Pokud už se ženě po 40 roku podaří otěhotnět, ještě nemá vyhráno. Má totiž vyšší riziko potratu, může onemocnět cukrovkou a potrápit jí může i vysoký tlak, který bohužel může znamenat i nebezpečnou preeklempsii, která ohrožuje na životě budoucí maminku i miminku. Plod má mnohem vyšší riziko genetické vady a pokud se miminko narodí, může mít nižší váhu nebo po porodu nevysvětlitelně zemřít. Zní to děsivě, ale tak praví lékařské výzkumy.

Na druhou stranu je skvělé, že žena po čtyřicítce mají nárok na mnohem více vyšetření, která většinou včas odhalí počínající problémy těhotné nebo vady plodu. Nemůže se Vám tedy stát, že Vás doktor odbude slovy: „Testy na těhotenskou cukrovku nejsou třeba, protože jste mladá. Že jste jí měla v rodině? To ale vůbec nic neznamená.“

„Dítě jsem odkládala, protože jsem si ho prostě nemohla dovolit.“ Vypráví 42-letá čerstvá maminka Mirka. „Dokonce mě kvůli neustálému oddalování potomka opustil i partner a tak jsem měla dvojnásobný důvod s dítětem počkat. Bylo mi 35, před sebou jsem měla ještě deset let splácení hypotéky za byt, neměla jsem partnera a na vše mi musel stačit můj plat. Před sebou jsem ale naštěstí měla povýšení, takže dítě zkrátka muselo počkat. Toho pravého jsem našla ve čtyřiceti, získala jsem s ním jistotu a vím, že na účtu mám dost peněz pro případ, že bych i přesto zůstala s Baruškou sama a musela doplatit hypotéku. Díky této jistotě jsem klidná a mateřství si skutečně užívám. A ještě jednu výhodu to má. Moji rodiče šli akorát do důchodu, takže nemám problém s hlídáním, který řešily stejně staré kamarádky, které teď zápolí s puberťáky. No a až já půjdu do důchodu, bude Baruška akorát ve věku, kdy jí budu moct hlídat její ratolesti.“ Usmívá se Mirka.

Andrea má z předchozích vztahů už tři děti, teď ve svých 40 letech, čeká čtvrté dítě s novým partnerem. „Nejstarší dceři už bude 18 let, její táta od nás utekl, ještě než se narodila a až po třech letech jsem našla muže svého života. Bylo přirozené s ním mít další děti a tak se nám narodila Annička a dva roky na to Mareček. Ale asi mám na muže nějaký odpuzující efekt a tak když mě před 2 lety opustil, rozhodla jsem se, že už další vztah pokoušet nebudu. Jenže jsem potkala Jirku. Je ode mě o 5 let mladší a ještě nemá žádné vlastní dítě. Mé děti vzal za vlastní, ale mě přišlo nefér že by neměl svoje děti. Tak jsem se pokusili o miminko a vyšlo to. Má přijít na svět v dubnu, tak snad to bude bez problémů. Jsem ráda, že si mě lékaři všímají mnohem víc než u prvních dětí. Poslali mě na rizikové těhotenství a na tlak a další prohlídky chodím častěji. Jsem si mnohem jistější, že já i dítě budeme v pořádku. A holky se už moc těší na vození kočárku.“ Hladí si bříško Andrea.

Poslední příběh je smutný. Potkala jsem před venku maminku tříletého klučiny a protože se jmenoval stejně jako mé batole, daly jsme se do řeči. Vyprávěla mi, jak její 22-letý syn přišel před pěti lety při autonehodě o život a jí nezbylo nic. Měli spoustu plánů, syn studoval leteckou školu a potom se chtěl usadit se svou dlouholetou přítelkyní v přistavěném patře u rodičů, kde by jim máma pomáhala s domácností. A najednou tu bylo prázdné místo, které se maminka rozhodla zaplnit novým miminkem a povedlo se.

A ještě jednu výhodu mateřství po čtyřicítce má. Čekala bych strhané ženy, které péče o miminko rychle unaví a běhání za hyperaktivním batoletem jim bude činit potíže. Ale ani jedna z maminek, se kterými jsem mluvila, nevypadala unaveně, naopak působily svěže, odpočatě a krásně. Rozhodně bych jim nikdy netipla více než 35 let. Mateřství v jakémkoliv věku, totiž dělá ženy krásnější.