Den otců

 

Tradici oslavy otců založila Američanka Sonora Smart Dodd již v roce 1910. Chtěla tak ocenit úsilí, s nímž se o ni a další čtyři sourozence staral její ovdovělý tatínek. První oslava tak byla spíše soukromá a konala v den narozenin Sonořina otce, shodou okolností také 19. června 1910 ve městě Spokane ve státě Washington. Jeho popularita sice rychle rostla, ale třetí červnová neděle se stala oficiálně Dnem otců v celých USA až v roce 1966 díky prezidentovi Lyndonu Johnsonovi.

 

Dnes se Den otců slaví i v řadě jiných zemí, i když ne vždy ve stejný den. S tím, jak roste role otců v rodinném životě, roste i snaha prosadit Den otců jako oficiální svátek také v České republice. Ať už ale jste na oficiality, nebo ne, proč si třetí červnovou neděli neudělat na tatínky, dědečky, nebo dokonce pradědečky čas a poděkovat jim tak za to, jak se o nás starají?Je úplně jedno, jestli je právě ten váš tatínek sportovec či klasický intelektuál. Oplatit mu vše dobré, co pro vás dělá, můžete vždy. Stačí jen vybrat dárek, který mu udělá radost. A proč k tomu nevyužít třeba právě Den otců.

 

Udělejte si v neděli den podle jeho gusta. Nechte ho si pospat a připravte mu s dětmi něco dobrého. Po obědě můžete vyrazit třeba na procházku nebo zajít na bowling. Fantazii se meze nekladou a tomu vašemu tátovi udělá jistě radost i ta nejmenší drobnost.

 

Hrajeme si s kojencem II

 

Děti od půl roku do roka, procházejí překotným objevem plným nových objevů. Usnadněte jim toto období hrou.

 

Přibližně kolem 6 měsíce věku života dítěte, budete mít pocit, jakoby se probudilo z dlouhého snu, najednou dokáže tolik nových věcí! Většina miminek se minimálně obden naučí nějakou drobnost, vy si ale všimnete hlavně těch velkých posunů ve vývoji. Některá miminka začnou v půl roce sedět a získají jinou perspektivu pohledu. Takové hračky na hrazdě jsou pro něj zase jako nové.

 

Období od 6 měsíce je vůbec dobou objevů a zkoumání, některé děti si vytvoří specifickou formu pohybu – plazení, válení sudů, posouvání, odstrkování se pozpátku atd. Všechno má ale jeden cíl, objevit všechno, co je v dosahu. Ale nezapomínejte, že miminka ještě neznají slova, tudíž si ani běžné věci nedokáží v paměti uložit pod určitým názvem, ale postupně si skládají obrazy. Taková židle vypadá jinak, když na ni kouká zdálky a jinak zblízka, omakem pozná, že dřevo je měkké a teplé, olíznutím pozná jeho chuť. Tím je obrázek ucelen. Nezapomínejte na bezpečnost a i když si myslíte, že vaše miminko ještě někam nedosáhne, připravte se, že zítra už se mu to může podařit. Nebezpečné nejsou jen schody, kabely, elektrické zásuvky nebo skleněné předměty, ale i třeba obyčejné zásuvky u komody, které může nechtěně otevřít a ošklivě se zranit. Do vidorekordéru si zase může skřípnout prsty apod. Porjděte proto byt po čtyřecha dívejte se na svět očima dítěte. Nezlobte se na něj, že něco rozbije nebo zahodí svůj hrneček, i to je jeden z jeho výzkumů. Co se stane když spadne kelímek a co když sklenka?

 

Kupovanými hračkami ho stále příliš nezaujmete, nebo zaujmete, ale daleko více budou vaše miminko fascinovat běžné věci, se kterými si „hrajete“ vy. Hrnce, pokličky, vařečky, fén, budík. Všechno ho zajímá a chce to prozkoumat. Vyčleňte mu na hraní starší hrnec a vařečku, bude nadšené, i když spíše než !vařit“ bude do hrnce bouchat a čím větší randál vyloudí, tím bude spokojenější.

 

Oblíbenou hračkou jsou také různé plastové pohárky, které může s vámi skládat do výšky, vkládat do sebe nebo se s nimi zabaví v bazénku či vaně. Děti fascinuje, když můžou pohárek naplnit a vylít a tak stále dokola.

 

Kolem jednoho roku už se většina dětí začne stavět, odstraňte proto z jeho dosahu lehké židle a další předměty, které by na sebe mohly zvrhnout. Naopak mu vyčleňte stoleček, na který mu jako lákadlo postavíte hračky. Nemusíte kupovat plastové interaktivní stolky, stačí malý dětský stoleček, který dítě využije i později a na něj položte třeba chhrastítka nebo hračky, které ho nejvíce zajímají. Využít můžete třeba krabičku s překvapením. Stačí malá krabička a do ní pokaždé dejte pár hraček nebo běžných domácích předmětů. Dítě je bude nadšeně znovu a znovu objevovat, vyndavat a vkládat.

 

Pokud se váš kojenec pomalu přehoupl do batolecího období a zkouší první krůčky, pořiďte mu něco, za čím může chodit. Může to být chodítko, kočárek, nákupní vozíček nebo třeba plastová sekačka. Důležité je, aby tento předmět byl stabilní a dítě se o něj mohlo pevně opřít.

 

Od půl roku vás také bude provázet nejoblíbenější hra kojenců „kuku“. Schovejte se a vykukujte nebo nechte vaše miminko, aby se zakrylo plenkou a vykukovalo na vás. Děti, které už sedí, milují také houpání na houpačkách a když jim k tomu zazpíváte, máte zábavu na několik minut zaručenou.

 

Maminka Simona k tomuto období říká: „Přiznávám, že do půl roku jsem si příliš nevěděla rady, jak Anežku zabavit, pak se to ale najednou zlomilo a Anežku začalo zajímat úplně všechno. Nejvíce tedy „hračky z domácnosti“. Naplnila jsem lahev od vody čočkou a to bylo její nejoblíbenější chrastítko. Také milovala různé šustivé obaly a visačky na hračkách, ty jsme jí nesměli stříhat. Když se naučila trochu kutálet míčem, udělali jsme jí opět z několika lahviček kuželky, které nadšeně schazovala. Celkově měla ráda bourání všeho druhu a tak jsme spíše shazovali než stavěli. Ale zábava to byla i na hodinu a já byla ráda, že ji konečně něčím zabavím. V tomto období už také chtěla koukat z kočárku, trhala okolní lístečky a cpala je do pusy, nadšeně sledovala auta a prohlížela si lidi. D toho půl roku už to prostě byla pohoda. A když se ještě naučila v 11 měsících chodit, už mě tolik nepotřebovala, prostě měla plno práce s objevováním nových perspektiv. Také nesmím zapomenout na první knížky, které ale spíš cucala. Pořídili jsme tedy gumové a bylo vystaráno.“

 

21.otázka: Co vám na webu rodinaaja.cz, chybí?