Chřipka, viróza a nachlazení


Chřipka

Chřipka je akutní virové onemocnění dýchacích cest, vyvolané chřipkovým virem. Existuje mnoho různých kmenů těchto virů a mutacemi vznikají další. Chřipka postihuje častěji dospělé než děti. Šíří se kapénkovou cestou, tj. kašláním a kýcháním.
Menší epidemie propukají na podzim a v zimě. Šíří se hlavně v kolektivech. K větším epidemiím dochází, když se objeví nějaký vysoce nakažlivý kmen viru, jako například v roce 1918, kdy chřipka zabila přes 25 milionů lidí (tj. dvakrát více, než zahynulo v první světové válce).
Inkubační doba chřipky trvá přibližně 1 až 4 dny. Příznaky se vyvíjejí během 24 hodin. Typické pro chřipku je, že onemocnění propukne náhle, tj. z ničeho nic se najednou člověk cítí zchvácený, nastupuje vysoká horečka se zimnicí, bolesti hlavy, svalů a kloubů a celková slabost. Po několika dnech může propuknout i kašel. U dětí se často objevuje nechutenství, někdy i zvracení a průjem. Příznaky chřipky jsou mnohem závažnější než u běžného nachlazení.
U chřipky jsou poměrně účinnou prevencí vakcíny proti chřipce, které se doporučují především starým a vážně nemocným lidem, u nichž případné komplikace mohou způsobit i smrt. Toto očkování však nechrání stoprocentně, zejména pokud epidemii vyvolá nový, dosud neznámý virus. Pro vysokou schopnost změny mutací viru jsou jednotlivé přípravky chřipkové vakcíny účinné jen asi jeden rok. Světová zdravotnická organizace koordinuje obsah vakcíny každý rok, aby obsahovala nejpravděpodobnější kmeny virů.

Nachlazení

Nachlazení je také akutní virové onemocnění dýchacích cest, které je vyvolané rhinoviry. Zánětem je postižena sliznice nosní dutiny, hrdla a hrtanu. Infekce se šíří zpravidla kapénkovou cestou nebo třeba polibkem. Nachlazení je nejčastějším infekčním onemocněním, které většina lidí prodělá jednou až dvakrát do roka.
Nachlazení většinou provází zvýšená teplota, kýchání a rýma, chrapot a kašel. Příznaky se začnou projevovat několik hodin až několik dnů po nakažení a do dvou týdnů samy odezní.
Během epidemií je dosti obtížné se nachlazení vyhnout. Pokud už člověk onemocní, je vhodné, aby zůstal doma a virovou infekci již dále nešířil. Proti nachlazení neexistuje žádné očkování. Existuje více než 100 různých druhů rhinovirů (viry vyvolávající zánět horních cest dýchacích), proto vyvinutí účinné očkovací látky v současné době není možné.

Viróza

Viróza propuká následkem prochladnutí. Virus, který nás oslabí, byl v našem těle již dávno předtím, než se projevil. Čekal jenom na vhodný okamžik, kdy bude moci zaútočit, tj. na oslabení organismu způsobené například prochladnutím. V okamžiku, kdy nemoc propukne, vyvíjí se jako nachlazení.

Léčba chřipky a nachlazení

U chřipky ani u nachlazení žádná specifická léčba neexistuje, doporučuje se hlavně klid na lůžku v teplé a dobře větrané místnosti, dokud neodezní příznaky. Zpravidla se doporučuje nejméně týden.
Na snížení teploty a úlevu od bolesti se nemocnému podává lék na snížení horečky a dostatečný přísun tekutin a minerálů.
U nachlazení se kromě těchto léků navíc doporučuje i inhalace páry, která pomáhá uvolnit ucpaný nos a uleví od tíhy na hrudi. V případě, že se rozběhne sekundární infekce, například zánět středního ucha, bronchitida (zánět průdušek), bronchopneumonie (zápal plic) nebo sinusitida (zánět vedlejších nosních dutin), je potřeba nasadit antibiotika.
Pokud onemocnění proběhne u dětí, mžeme se zaměřit i na vedlejší potíže. Při rýmě nám pomohou odsávačky a samozřejmě nosní kapičky, které ulehčí dítěti dýchání.
Při kašli bychom měli podávat co nejdříve sirup či tabletky proti kašli.

Zdroj: Chripka.zdrave.cz