Cestování autem s dětmi

 

Ujištění, že všichni cestující mají stále zapnuté bezpečnostní pásy, a zkontrolování, že děti jsou bezpečně připoutány ve vhodných dětských autosedačkách, zajistí, že začátek vaší dovolené proběhne v klidu a bez problémů. Bezpečí a pohodlí během často dlouhých letních cest je nade vše. Stálé používání správně padnoucího zádržného systému vhodného pro velikost vašeho dítěte je povinné a významně snižuje riziko jeho zranění při nehodě.

Evropská směrnice proto nařizuje, že děti menší než 1,50 metru musejí být přepravovány ve schválených, věku přiměřených dětských sedačkách:

Děti vážící méně než 13 kg – autosedačky pro batolata

Děti vážící mezi 9 a 18 kg – dětské autosedačky

Děti vážící od 15 kg – podsedáky/sedáky

Snažte se, aby vaše dítě pochopilo důležitosti bezpečného připoutání při každé jízdě. Co možná nejpozději byste měli svoje děti naučit, jak uvolnit bezpečnostní pásy, neboť si nikdy nemůže být jistí, že se neodpoutají v průběhu jízdy.

 

Udržujte je v bezpečí

 

Před odjezdem dvakrát zkontrolujte dětskou bezpečnostní sedačku či sedák, abyste se ujistili, že jsou správně instalovány. Jestliže byly zakoupeny před delší dobou, ověřte si, že jsou stále vhodné pro váhu a výšku vašeho dítěte.

 

Plánujte časté zastávky

 

Když plánujete delší cesty s dětmi, zvolte si raději ty části dne, kdy je chladněji, a během hodin, kdy je velké horko, zařaďte dlouhou pauzu. Dělejte zastávky každé dvě hodiny, aby se všichni cestující mohli několik minut volně pohybovat.

 

Nepodceňujte horko

 

Pokud ještě nemáte na okýnkách svého vozidla sluneční clony, je léto nejvhodnější dobou pro jejich nákup. Jestliže mají vaši děti strávit ve vozidle příjemný čas, musí se cítit pohodlně. A také je určitě chcete chránit před sluncem. Kontrolujte, zda v průběhu cesty každý dostatečně pije. Nikdy nenechávejte svoje dítě samotné ve vozidle, dokonce ani na pár minut. Během typického letního dne mohou teploty uvnitř zaparkovaného vozidla vystoupat o 30 až 40 stupňů výš, než jsou venkovní teploty – čímž je snadno dosaženo 60 nebo více stupňů. Nezapomeňte při parkování v horkých dnech zakrýt dětskou sedačku, zabráníte tím spálení dítěte o horké kovové součástky po návratu. Nezapomínejte na to, že by děti měly mít na dlouhé cesty vhodné oblečení, které je pohodlné a podporuje proudění vzduchu.

 

Nenechte děti nudit

 

Zabavit děti při dlouhých cestách je sice náročné, ale o to příjemnější pro každého ve vozidle. Nabídněte dětem hračky, s nimiž si mohou hrát během jízdy, ale vybírejte jen ty měkké – těžké nebo ostré předměty nepatří při jízdě do vnitřku auta. Speciální dětská CD a DVD a dětské knihy pomáhají zmenšovat nudu při dlouhých cestách.

 

Vždy se soustřeďte na vozovku

 

Ať děti dělají na zadním sedadle cokoli, první prioritou pro řidiče je být vždy plně koncentrován na vozovku. Řidič by nikdy neměl odvrátit oči z vozovky. Otáčení se nebo pozorování dětí ve zpětném zrcátku odvádí pozornost od silničního provozu a zvyšuje riziko nehody. Při rychlosti 100 km/h vozidlo ujede asi 30 m za sekundu. Otočení se na děti vás může stát tři sekundy, během nichž ujedete téměř 100 metrů naslepo. Ne všechny zastávky mohou být plánované. Jestliže dítě potřebuje speciální pozornost, je nejlepší přidat další zastávku namísto riskování bezpečnosti celé rodiny tím, že se při řízení pokoušíte dohlížet na dítě na zadním sedadle.

 

Udržujte děti v bezpečí – i mimo vozidlo

 

Porucha bývá stresujícím a zneklidňujícím zážitkem a může se stát komukoli z nás. Výzkum odhalil, že až 85 procent evropských motoristů má při defektu pneumatiky větší starosti, pokud je ve vozidle malé dítě. V  případě poruchy: Najeďte na zpevněnou krajnici a zastavte co nejvíce vpravo. Použije výstražná světla. Opusťte vozidlo pravými dveřmi a dohlédněte na to, aby ostatní cestující učinili to samé. Všichni cestující by měli nosit bezpečnostní vesty. Zajistěte, aby se cestující drželi co nejdále od projíždějících vozidel. Stále mějte děti pod kontrolou! Pokud je to možné, čekejte až za svodidly.