Cena za dobrou školu

Za peníze odpovídající kvalita

Co to vlastně je výborná střední škola? Dnešní rodiče, kteří vyrostli v reálném socialismu, napadne většinou jenom to, že by měla být schopná připravit jejich potomky na úspěšné složení přijímacích zkoušek na vysokou školu. Tento požadavek by nebyl problém. Na internetu existuje seriózní žebříček středních škol, seřazených podle úspěšnosti jejich absolventů v přijetí na vysokou školu (www.uiv.cz). Podle mínění odborníků se ale při nápadu zaplatit dítěti soukromou střední školu vyplatí systematicky sledovat, co vlastně vytipovaný ústav nabízí. Když už platit v průměru dvacet tisíc korun ročně (existují samozřejmě i daleko dražší školy), tak za něco, co ve státním školství není zcela běžné. Například stáže v zahraničí, rozšířená výuka cizích jazyků, zahraniční lektoři, možnost používat nejnovější technické pomůcky a přístroje, či získávat nové vědomosti v praxi při práci ve fiktivní školní firmě – a proč vlastně ne?

Investice do vzdělání ještě není pravidlem

Ovšem u nás se ještě stále nevžilo to, nad čím se v zahraničí už nikdo nepozastavuje – investovat do vzdělání. Nevěříme sobě ani svým dětem, půjčku na studium si vezme jen málokdo. Soukromá škola sice něco stojí, nicméně skutečně kvalitní vzdělávací ústav může mít kontakty po celém světě a při případných zahraničních placených stážích či prázdninových brigádách si školák může vydělat podstatně více, než při trhání jahod v tuzemsku. Nehledě na to, že student renomovaného ústavu bude mít více šancí se dostat k dalšímu studiu na zahraniční škole, zdokonalit se v jazyce, či se „venku“ ucházet o slušné zaměstnání. Problémem soukromých škol však bývá výskyt méně nadaných nebo i líných dětí, které by se na státní školu prostě nedostaly. Pokud však rodič disponuje naditou peněženkou a štědře sponzoruje příslušný ústav, dítě za odměnu na konci studia obvykle dostává potřebné lejstro. Na státní vysokou se však už nedostane a co si s ním bohatý rodič počne – to už je jiná kapitola.

Čas na rodiče, čas na děti

Jak tedy objevit pro svého potomka správnou střední školu? Najít si čas a ptát se a znovu se ptát. Nejenom na to, co se mohou studenti ve škole naučit, ale také jestli se to skutečně naučí a umějí pak svoje znalosti využít v praxi. Měli by se naučit komunikovat s okolím i mezi sebou vzájemně, umět si obhájit svůj postoj, ale také zůstávat tolerantní k názorům druhých. Pokud se rozhodnete pro soukromou střední školu, důležité je také to, kolik má její vedení na otázky rodičů času. Protože kde není čas na podrobný pohovor s rodičem, dá se předpokládat, že nebude ani na systematickou práci se studentem. A za předpokladu, že rodiče dítěti studium hodlají zaplatit nebo už dokonce platí – mají na vyčerpávající informace nárok.